Budowa opony

Awatar użytkownika
Struś
pisarz
pisarz
Posty: 242
Rejestracja: wt 02 paź 2007, 00:00
Imię: Sławek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Budowa opony

Post autor: Struś » ndz 28 paź 2007, 23:53

Mam banalne pytanie, ale na takie chyba najtrudniej sie odpowiada ale po kolei. W sumie to zastanawiam się nad tym co to znaczy opona kierunkowa ? (to nie było jeszcze to pytanie). Odpowiem sam. Z tego co wiem to producent oznacza strzałką kierunek obrotu i tak je trzeba montować. OK. Wszystko jasne jeśli patrzę na pojazd z oponami kierunkowymi (najczęściej kształt bieżnika przypomina w jakiś sposób jodełkę). Wzór układa się tak, że jadąc zostawiamy ślady jakby ktoś wchodził pod górkę na nartach (przenośnia dosyć obrazowa). Przykładem może być traktor. Wszystko narazie jest jasne, bo jak opona się szybko obraca to woda odpływa na zewnątrz i nie powstaje efekt aquaplaningu (b. trudne słowo). No ale teraz zbliżamy się do mojego pytania. Spójrzcie na swoje przednie opony w moto i co widzicie ? Ja widzę strzałkę kierunkową a bieżnik (jodełka) jest odwrócony jakby nielogicznie w drugą stronę niż w oponie z tyłu. Czyli cała fizyka i teoria wypisana powyżej jest o kant ... rozbić. Nie chwytam tego za bardzo. Czy ktoś się kiedyś nad tym zastanawiał ? Czemu bieżnik z przodu jest odwrotnie nacięty niż z tyłu ? (to było to pytanie).
Życie to nie czas kiedy oddychasz tylko te chwile, kiedy zapiera Ci dech w piersiach...

Awatar użytkownika
musieli
pisarz
pisarz
Posty: 309
Rejestracja: pt 11 maja 2007, 15:37
Imię: Dariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa zone

Post autor: musieli » pn 29 paź 2007, 22:03

Chodzi o specyfikę przenoszonych sił. Na tylnej oponie największe siły oddziałują przy przyspiedzaniu, na przedniej - przy hamowaniu. Dlatego masz odwrotny bieżnik.
Ekskluzywne akcesoria motocyklowe marki RIZOMA

Awatar użytkownika
Struś
pisarz
pisarz
Posty: 242
Rejestracja: wt 02 paź 2007, 00:00
Imię: Sławek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Struś » pn 29 paź 2007, 23:27

Hmmm... Jakoś mnie to nie przekonuje. Bieżnik przecież służy do odprowadzania wody, a siły podczas ruchu motocykla to co innego. Opona może być twardsza lub mięciuchna i mieć odpowiednią nośność uzależnioną od tego, że ktoś kiedyś pomyślał jakie tam siły będzie musiała przenosić. Więc po co kombinować z tym bieżnikiem ?
Życie to nie czas kiedy oddychasz tylko te chwile, kiedy zapiera Ci dech w piersiach...

Awatar użytkownika
Arturo
klepacz
klepacz
Posty: 982
Rejestracja: ndz 11 lut 2007, 19:45
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3Miasto / Rumia
Kontakt:

Post autor: Arturo » pn 29 paź 2007, 23:52

Struś pisze:Bieżnik przecież służy do odprowadzania wody
Szanowny Strusiu, rowniez wtrace co mi wiadomo na ten temat :mrgreen:
Bieznik opony poza odprowadzaniem wody, chcac nie chcac musi przenosic obciazenia i w zwiazku z tym odksztalca sie co pozniej moze spowodowac niestabilne zachowanie opony (motocykla). Rzezba bieznika musi byc wiec tak dobrana aby przenoszona przez nia sila jak najmniej wplywala na jej odksztalcenie...
Wyobraz sobie ze rzezba bieznika na obydwoch oponach to idealnie proste poprzeczne naciecia...I teraz pytanie za 100pkt. Jak sie odksztacki bieznik przedniej podczas hamowania??? Srodkowa czesc opony zostanie przepchnieta troche w tyl w zwiazku z czym bieznik zacznie zmieniac sie w "jodelke" skierowana szpicem w kierunku obroru kola-czyz nie tak? A teraz do bierznika tylniej opony przyloz sobie wektor sily jaka dziala w trakcie przyspieszania motocykla...
Czyli podsumowujac, rzezba bierznika jest tak dobrana aby jak najmniej sie odksztic w trakcie przenoszenia poszczegolnych sil... W zasadzie jest "fabrycznie odksztacona" poprzez nalozenie odpowiedniej rzezby...
"Ludzie kpią z nas zanim nas zdążą poznać
Biorą nas za przestępców bo nie widzą w nas dobra"

SOWA
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3000
Rejestracja: pt 27 paź 2006, 21:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SOWA » wt 30 paź 2007, 08:05

Trza przyznać, że argumenty Arturo i musieli do mnie docierają. Są logiczne i sensowne.

Awatar użytkownika
Struś
pisarz
pisarz
Posty: 242
Rejestracja: wt 02 paź 2007, 00:00
Imię: Sławek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Struś » śr 31 paź 2007, 20:17

No do mnie faktycznie też przemawiają, bo jest to najbardziej sensowna wersja wydarzeń jaką słyszałem. A różne wersje już słyszałem mniej lub bardziej ko(s)miczne.
Życie to nie czas kiedy oddychasz tylko te chwile, kiedy zapiera Ci dech w piersiach...

Awatar użytkownika
gladiator
pisarz
pisarz
Posty: 286
Rejestracja: śr 25 kwie 2007, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Bródno
Kontakt:

Post autor: gladiator » sob 10 lis 2007, 16:42

koledzy czy jest sens kupić tą gume Metzeler RoadTec Z6http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=266498694 sam już niewiem jaką mam kupić :shock:
Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów pro...

GaBaS
klepacz
klepacz
Posty: 563
Rejestracja: śr 20 wrz 2006, 22:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków
Kontakt:

Post autor: GaBaS » pn 12 lis 2007, 10:15

Ja też się kiedyś zastanawiałem, tym bardziej, że nie wszystkie opony robione są w ten sposób, czyli z tak samo ukierunkowaną "jodełką". Pytałem kolegi Staśka (niektórzy go poznali we Wdzydzach), który ma zakład opniarski, zadałem mu to samo pytanie, dlaczego strzałka wjedną a jodełka w drugą? Powiedział: 1- nie tacy jak ja już nad tym myśleli :mrgreen: 2- chodzi o wyrzucanie wody za siebie, dokładnie do tyłu.
Nie wydaje mi się, że jodełka pod wpływem sił hamowania aż tak by się odkształciła, żeby wygiąć się w drugą stronę(wydaje mi się) ale na logikę to czemu tak nie ma z tyłu? ciekawe Kolego Morsie możesz wtrącić? :grin:
GaBBaS

Awatar użytkownika
musieli
pisarz
pisarz
Posty: 309
Rejestracja: pt 11 maja 2007, 15:37
Imię: Dariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa zone

Post autor: musieli » pn 12 lis 2007, 10:19

GaBaS pisze:Nie wydaje mi się, że jodełka pod wpływem sił hamowania aż tak by się odkształciła, żeby wygiąć się w drugą stronę(wydaje mi się) ale na logikę to czemu tak nie ma z tyłu? ciekawe Kolego Morsie możesz wtrącić? :grin:
Tak na "wydaje lub nie wydaje mi się" to się nie opieramy :twisted:

Poszukaj, poszperaj itd. Trzeba trochę fachowej prasy poczytać, może wtedy się przekonasz.
Ekskluzywne akcesoria motocyklowe marki RIZOMA

GaBaS
klepacz
klepacz
Posty: 563
Rejestracja: śr 20 wrz 2006, 22:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków
Kontakt:

Post autor: GaBaS » pn 12 lis 2007, 11:26

No tak, ale przecież "jodełka" odpowiada za odprowadzanie wody a jeżeli kolaga opiera się na fachowaj prasie to poproszę o odpowiedz na pytanie, dlaczego nie wpadli na to jeszcze wszyscy kluczowi producenci opon, gdyż "wydaje mi się" że jedni robią w jedną a drudzy w drugą, dlaczego?
GaBBaS

Awatar użytkownika
Krissek
pisarz
pisarz
Posty: 363
Rejestracja: ndz 03 cze 2007, 16:51
Imię: Krzysztof
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Krissek » pn 12 lis 2007, 11:56

a może przednia ma odprowadzać wodę na boki a tylna do tyłu :D
a najlepiej żeby zrozumieć te "jodełki" to popatrzcie na oponę od dołu i dopiero wtedy będzie widać jak oponka styka się z podłożem (czasem odkrywamy amerykę;))
i tak trzymać

Awatar użytkownika
musieli
pisarz
pisarz
Posty: 309
Rejestracja: pt 11 maja 2007, 15:37
Imię: Dariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa zone

Post autor: musieli » pn 12 lis 2007, 12:05

Tak, "jodełka" przede wszystkim służy do odprowadzania wody (zapobiega powstawaniu zjawiska hydroplaningu/aquaplaningu). Kształt (i kierunek) bierznika to już kwestia zarówno koncepcji jak i posiadanych patentów każdego z wiodących producentów opon.

Dla przykładu Dunlop twierdzi, że odwrotny kierunek bierznika zapewnia stabilność jazdy (poprzez liniowość przyczepności) motocykla w zakrętach - przód na wiejściu w zakręt (i często dohamowywaniu), tył na wyjściu z zakrętu (gdzie zazwyczaj już mocno odkręcamy).

I tyle.

PEACE
Ekskluzywne akcesoria motocyklowe marki RIZOMA

GaBaS
klepacz
klepacz
Posty: 563
Rejestracja: śr 20 wrz 2006, 22:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków
Kontakt:

Post autor: GaBaS » pn 12 lis 2007, 17:50

Krissek pisze:a może przednia ma odprowadzać wodę na boki a tylna do tyłu
no ta koncepcja mi się bardziej podoba
musieli pisze:zapobiega powstawaniu zjawiska hydroplaningu/aquaplaningu
a to zjawisko ponoć na jednośladzie nie występuje (zródło- Mors lub P. Pamula)
GaBBaS

Awatar użytkownika
Lucek
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3481
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 13:03
Imię: LUCYna/fer
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: EP

Post autor: Lucek » pn 12 lis 2007, 19:48

wystepuje ale w duzo mniejszym stopniu prawie wcale bo
opona jest jajowata a nie plaska jak w aucie i co za tym idzie mniejsza powerzchnia 'pcha' wode przed sobie i wodzie jest latwiej 'ominac' opone
Nie ma boga, jest Mmmmotór!

Awatar użytkownika
Struś
pisarz
pisarz
Posty: 242
Rejestracja: wt 02 paź 2007, 00:00
Imię: Sławek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Struś » pn 12 lis 2007, 20:32

Widzę, że dyskusja drgnęła :) Bez kitu tak mnie to gryzie, że wystosuję oficjalne zapytanie do Michelin Polska żeby mnie oświecili, bo zgodnie z tym co powiedział Arturo opona się odkształca przy hamowaniu, ale imho nie aż tak żeby zmieniała geometrię bieżnika jak F-14 po starcie w Top Gun. Z tego co ja sobę wyobrażam to kształt tylnej opony podczas obrotu wygarnia wodę na zewnątrz bieżnika (siła odśrodkowa i kształt rowków temu sprzyja) podczas gdy przednia zgodnie z kształtem odwrotnych nacięć zgarniałaby wodę do środka opony (tylko po co? Moto to nie wodolot). Dlatego wogóle chodziło mi to zagadnienie po głowie, no ale ja się na motocyklach nie znam...
Życie to nie czas kiedy oddychasz tylko te chwile, kiedy zapiera Ci dech w piersiach...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość