Kup i zrób

Awatar użytkownika
Nosfers
Posty: 12
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 11:32
Model VFR: 800 fi 00r
Imię: Nosfers
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Kup i zrób

Post autor: Nosfers » czw 07 kwie 2022, 11:07

Cześć :wink:
Od jakiegoś czasu zacząłem przeglądać to forum celem uzyskania informacji, które były mi niezbędne i czasami jeszcze człowiek ma coś takiego w sobie, że chciałby się odwdzięczyć chociażby tym kilku osobą które znalazły swój prywatny czas, aby pomóc, podzielić się wiedzą, a ta wiedza w mojej ocenie jest bardzo cenna, ponieważ ciężko taką znaleźć. Chciałbym się podzielić kawałkiem swojego poświęconego czasu, który samotnie przez ostanie długie zimowe miesiące spędzałem dzielnie w małej piwnicy, odtwarzając coś tak pięknego jak Honda VFR 800 FI RC 46 z 2000 r.
Od razu mówię, że na pewno nie opisze wszystkich prac związanych z odnową motocykla z prostego powodu, nie pamiętam :D Nie udało mi się też wszystkiego sfotografować, bo zapomniałem :) Ale wydaję mi się, że i tak mam dla was bardzo dużo materiału, którym się podzielę i mam nadzieje że w ten sposób odwdzięczę się tym osobą którzy pomimo tego, iż jestem tutaj nowy i mało pisałem (po co nabijać statystyki pisząc coś co nie wnosi do tematu) to pomogli, a i myślę że przyda się taki temat jeżeli komuś też przyszedł taki głupi pomysł jak kupno motocykla po kolizji :D

Do dzieła KUP I ZRÓB !

Budżet ze sprzedaży poprzedniego moto 9 700 zł
Październik za pośrednictwem portalu aukcyjnego znalazłem interesujący mnie egzemplarz w/w vfr - ki, szybka akcja telefon sprawdzenie egzemplarza w necie historia itd. podróż 3 godziny w jedną stronę, negocjacja, zakup bazy za 5900 radość, najbardziej stresująca jazda próbna w życiu, dlaczego? Motocykl przewrócił się na prawą stronę i urwało mu klamkę hamulca przedniego oraz prawego seta kierowcy co uniemożliwiło hamowanie pojazdem, a sprawdzić trzeba czy np. biegi wchodzą, czy to ogólnie jeździ i czy ma sens. Ok pierwsze fotki jak dojechałem do domu przed rozładunkiem.
Obrazek przyczepy
Obrazek przyczepy

Była jeszcze pogoda to szybki zakup klamki i seta, aby sprawdzić co się kupiło i czy się czasami źle nie zainwestowało. Pierwsze godzinne sprawdzenie motocykla na bezdrożach ujawniło kilka kolejnych rzeczy do naprawy takich jak dziwny dźwięk przy dynamicznym ruszaniu / puszczaniu sprzęgła no ale co tu przedłużać wszystko wiem szkoda czasu załadunek do piwnicy czas zacząć oceniać uszkodzenia jakich doznał podczas wypadku.

W między czasie poszukiwanie i zamawianie niezbędnych części.

Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Życie trzeba sobie ułatwiać więc stworzyłem sobie taki własny podnośnik z palety pasa transportowego i kawałka drewna, zawsze coś wyżej wygodniej :)

Obrazek

Wymiana uszczelniaczy

PS. ktoś już to nieumiejętnie robił.

Obrazek
Obrazek

I doszło do poszukiwania źródła tego dziwnego dźwięku pierwsze pomysły, że skończyły się już tarcze sprzęgła lub przekładki, więc wszystko zmierzyłem i wszystko w granicach 2,90 -3.00 (z tego co pamiętam) i już chciałem składać wszystko do kupy kiedy zauważyłem te dziwne bruzdy.
Super :) nowy kosz w granicach 3 tyś zł, trzeba sobie radzić pilnik do metalu trochę papieru i efekt widać tylko czy to pomoże? Dowiem się dopiero na wiosnę jak skończę cały projekt, jest ryzyko jest zabawa w najgorszym wypadku inwestycja w jakąś używkę w lepszym lub gorszym stanie loteria. Jak coś za dobrą flaszkę mogę komuś ogarnąć taką regenerację oczywiście na własne ryzyko i z gwarancją do bramy i się nie znamy :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

PRZESTROGA !

Obrazek

Jeżeli dokręcacie kluczem dynamometrycznym kosz sprzęgłowy z siłą około 120 nm to po przestawieniu na 12 nm idź wkręć go w imadło i kilka razy prze klikaj, aby się rozluźnił.

Tłumikom też się oberwało nową farbą
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Po zdjęciu tłumików okazało się jaki ten silnik i ogólnie wszystko jest brudne, przez lata smarowań łańcucha byle czym zrobiło się tak grubo syfu, że śrubokrętem schodziło jak nożem po maśle. Katastrofa zdjęć tego nie robiłem bo od razu się wziąłem za czyszczenie i nie bardzo chciałem łapać za telefon bo wszystko było wszędzie.

Spawanie plastików

W między czasie tych wszystkich poprzednich robót cały czas walczyłem z plastikami, aby je doprowadzić do porządku.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Teraz już wiem, że korek z butelki to nie najlepszy pomysł no ale człowiek wszystkiego się uczy na własnych błędach samą siatką lepiej się to oprawiało i nadawało kształt, grunt że plastiki się trzymają.

A to mój patent na wentylator do regulatora napięcia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Z racji tego, że w szlifowaniu i szpachlowaniu nie ma nic spektakularnego chyba automatycznie nie wpadłem na to, aby robić temu zdjęcia więc przedstawiam wam efekt moich poczynań kilka etapów później.

Obrazek

Kto kombinuje ten ma, z drewna i paru wkrętów zrobiłem wszystkie potrzebne stelaże do zamocowania owiewek i zbiornika, wszystko elegancko się zmieściło w 15 mkw stabilnie i wygodnie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj 2 fotki jak to musiałem wszystko zacząć od nowa, ale lepiej teraz po podkładzie niż później sobie pluć w brodę za każdym razem jak się patrzy na motocykl, wyszło delikatnie pęknięcie, coś spaw nie złapał poprawiłem wszystko od nowa co załatwiło sprawę.

Obrazek Obrazek

Do dzieła, baza.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Wpadł paproch w okolicę naklejki, usiłując go wyjąć doprowadziłem do zniszczenia powłoki lakierniczej i uznałem, że lepiej będzie to zmatowić i położyć jeszcze z dwie warstwy bazy no ale co zrobić jak już się przykleiło naklejkę?

( Pamiętajcie nie da się patrzeć na motocykl z dwóch stron jednocześnie :twisted: )

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Tutaj widać jaka tz. mora mi się zrobiła na zbiorniku 4h polerowania później świeci się jak psu jajca :D

Obrazek Obrazek

Marzec jak ten czas szybko minął, zrobiło się znacznie cieplej moto do ostatnich prac ze względu na wygodę składania zmieniło miejsce do garażu, samochód nie z cukru prawda?

Efekt końcowy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Po pomalowaniu miałem dużo czasu więc powymieniałem resztę płynów eksploatacyjnych, dodałem sobie wyższą szybę w końcu ja tym będę jeździł wiec co się będę :D

Wszystko związane z mechaniką okazało się sprawne, moje nie dopatrzenie które zostawię sobie na kolejną zimę to nie działające podświetlenie prędkościomierza i wskaźnika obrotów, komputerek ma podświetlenie, chciałbym zaznaczyć że włożyłem wszystkie żarówki nowe ale ledowe.
Jakieś pomysły co się uszkodziło?

Efekt mojej pracy nie jest idealny lakiernik będzie wytykać palcem, ale koledzy nie widzą więc ja jestem zadowolony z efektu. Czekam teraz na was na opinie te złe i dobre, nie obrażę się, spokojnie. Może jakieś porady na przyszłość? Jak coś jeszcze będę robić to raczej wrzucę tutaj. Pozdrawiam i dziękuję za waszą uwagę, szerokości i LWG !
.

Awatar użytkownika
Mikele
Posty: 12
Rejestracja: czw 04 lis 2021, 11:11
Model VFR: 800FI '98
Imię: Michał
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Stobierna

Re: Kup i zrób

Post autor: Mikele » czw 07 kwie 2022, 15:58

Dla mnie jesteś miszcz 8)
Świetna robota. Też mam takie pęknięcia mocowań owiewek i akurat siatki, szpachli też mam, a lutownicę się pożyczy - natchnąłeś mnie.

Co do żarówek, to ledy mają + oraz - i jeśli w liczniku mocowania żarówek są jak dla 5W5 to może wystarczy je obrócić i zaczną działać.

Awatar użytkownika
Żółw 666
bywalec
bywalec
Posty: 49
Rejestracja: ndz 18 lip 2021, 23:37
Model VFR: DCT Cross Tourer
Imię: Andrzej
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk-Brzeźno

Re: Kup i zrób

Post autor: Żółw 666 » czw 07 kwie 2022, 21:10

No proszę Cie!
Nosfers jesteś de beściak!!!!
W mechanice, szlifowaniu i spawaniu to sobie radzę, ale jeśli chodzi o malowanie to dla mnie wyższa szkoła jazdy...
Na prawdę zrobiłeś kawał solidnej roboty!
Te zdjęcia z przed i po remoncie to dwa różne motocykle, jak dwa zupełnie inne światy!
BRAWO TY 8) :mrgreen:
Białe są chmury, zielone liście! Jestem Żółwik z Gdańska i jest mi zajebiście :D

Awatar użytkownika
Nosfers
Posty: 12
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 11:32
Model VFR: 800 fi 00r
Imię: Nosfers
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kup i zrób

Post autor: Nosfers » pt 08 kwie 2022, 08:04

Mikele pisze:
czw 07 kwie 2022, 15:58

Co do żarówek, to ledy mają + oraz - i jeśli w liczniku mocowania żarówek są jak dla 5W5 to może wystarczy je obrócić i zaczną działać.
Cenna uwaga. :D

Awatar użytkownika
Gekkou
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 87
Rejestracja: czw 22 mar 2018, 09:12
Model VFR: 800 vtec
Imię: Paweł
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kup i zrób

Post autor: Gekkou » pt 08 kwie 2022, 08:12

Elegancko! Zajebista robota :D :D naklejke na bocznej owiewce mogłeś przykleić na końcu już po bezbarwnym bez odklejania taśmą, jedynie wlepy na baku są z tego co pamiętam pod klarem. Dobry patent z regulatorem, świetne umiejscowienie wentylatorków. Kurde, wymieniłem FI na V teca i teraz chyba troszkę żałuję :lol:

Awatar użytkownika
Nosfers
Posty: 12
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 11:32
Model VFR: 800 fi 00r
Imię: Nosfers
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kup i zrób

Post autor: Nosfers » pt 08 kwie 2022, 09:11

Gekkou pisze:
pt 08 kwie 2022, 08:12
Taśmą kleiłem wokół naklejki ponieważ podczas malowania wpadł mi paproch i musiałem wszystko od nowa bo tyle paluchów odbiłem że żal mi było na to patrzeć :D

Awatar użytkownika
zip_77
teksciarz
teksciarz
Posty: 179
Rejestracja: czw 20 sie 2009, 15:00
Model VFR: kiedyś RC36II ...
Imię: Paweł
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Kup i zrób

Post autor: zip_77 » pt 08 kwie 2022, 09:14

Dla mnie również jesteś "de beściak" ... bardzo lubię czytać i przeglądać takie posty, aż się miło robi gdy ktoś wkładając mnóstwo serca i swoich umiejętności postanawia odbudować to co inny łatwą ręką zepsuł. Szczególnie jeśli chodzi o motocykle typu VFR-Fi czy XX bo to naprawdę dobre modele, które już niestety są "na wyginięciu" niby jeszcze dużo tego na rynku ale wiele gniotów a mało komu się chce ratować to co jeszcze do odratowania (jak w Twoim egzemplarzu).
Także gratulacje! Niech godnie służy! :bye
OGAR 205 -> MZ-ETZ 150 -> GS 500E -> VX 800 -> VFR 750F (RC36II) -> YZF 1000R THUNDERACE -> CBR 1100XX BLACKBIRD -> GSX 1300R HAYABUSA

GrześT
klepacz
klepacz
Posty: 508
Rejestracja: pt 14 lut 2014, 21:13
Model VFR: 800fi
Imię: Grzegorz
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kup i zrób

Post autor: GrześT » pt 08 kwie 2022, 09:49

Brawo :D Mnustwo pracy włożonej i jest tego efekt 👍👍👍
VFR 800fi :D
Motocykle okresu Prl :biggrin

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Kup i zrób

Post autor: mictom » pt 08 kwie 2022, 10:53

Wczoraj to po nocy oglądałem, aż mi się przysnęło. Dzisiaj dokończyłem. Bardzo dobra robota Panie 🙂

Muzyk
Posty: 5
Rejestracja: pn 26 lip 2021, 21:41
Model VFR: 800A V-Tec
Imię: Robert
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kup i zrób

Post autor: Muzyk » ndz 10 kwie 2022, 10:15

Świetna robota i jesteś de beściak! Dobrze że sam silnik nie miał uszkodzeń!
Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie. Lewa!

kleszcz08
bywalec
bywalec
Posty: 43
Rejestracja: śr 19 maja 2021, 23:47
Model VFR: 800FI
Imię: Dawid
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SBI

Re: Kup i zrób

Post autor: kleszcz08 » pn 18 kwie 2022, 13:03

Łał, niesamowity efekt! Ilość włożonej pracy robi wrażenie, podziwiam i gratuluję! :)

adamsssON
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 73
Rejestracja: pn 23 gru 2019, 23:51
Model VFR: 800 rc46
Imię: Adam
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom

Re: Kup i zrób

Post autor: adamsssON » śr 22 cze 2022, 21:59

Elegancko 😃👍
Er5, Diversion 600, Bobber GS 400, Honda cr125, RC46

ernest55
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: sob 10 sty 2015, 09:43
Model VFR: RC46 '99
Imię: Ernest
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pawonków

Re: Kup i zrób

Post autor: ernest55 » czw 23 cze 2022, 22:28

Dobra robota. Dużo pracy i serca włożyłeś no i oczywiście kasy. Proponuję jeszcze założy crash pady, żeby mieć święty spokój, bo nieszczęścia
chodzą po ludziach.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
śliniak290
klepacz
klepacz
Posty: 1842
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 09:41
Model VFR: VFR1200F
Imię: Wojciech
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa - Jelonki

Re: Kup i zrób

Post autor: śliniak290 » pt 24 cze 2022, 06:35

Dobra robota wykonana z pasją, gratuluję wytrwałości :D
Najpierw naucz śmiać się z siebie , a potem śmiej się z innych !!!

Awatar użytkownika
zip_77
teksciarz
teksciarz
Posty: 179
Rejestracja: czw 20 sie 2009, 15:00
Model VFR: kiedyś RC36II ...
Imię: Paweł
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Kup i zrób

Post autor: zip_77 » pt 24 cze 2022, 09:27

Mikele pisze:
czw 07 kwie 2022, 15:58
Dla mnie jesteś miszcz 8)
Świetna robota. Też mam takie pęknięcia mocowań owiewek i akurat siatki, szpachli też mam, a lutownicę się pożyczy - natchnąłeś mnie.
...
Niestety takie naprawy nie są zbyt trwałe plastiki spawane/klejone na mocowaniach po przebytych kilometrach na naszych dziurawych drogach z czasem pękają... tzn. jak jest dobrze pospawane to "spaw" nie puści ale po prostu taki element naprawiany gdy podczas jazdy pracuje powstają tam duże naprężenia no i nie ma bata szpachel po czasie pęka jak skorupka od jajka. A już w ogóle jeśli po glebie nie jest dobrze spasowane jakiś stelaż pręży to już kwestia czasu ...
OGAR 205 -> MZ-ETZ 150 -> GS 500E -> VX 800 -> VFR 750F (RC36II) -> YZF 1000R THUNDERACE -> CBR 1100XX BLACKBIRD -> GSX 1300R HAYABUSA

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości