Serwer pod forum

Wszelkie uwagi, sugestie, zażalenia w sprawie działania forum.
Awatar użytkownika
orzeł
pisarz
pisarz
Posty: 304
Rejestracja: pn 23 mar 2015, 01:57
Model VFR: 750 RC36 I
Imię: Paweł
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Serwer pod forum

Post autor: orzeł » śr 01 mar 2017, 18:23

Jestem za kandydaturą Tomka :))
motoride: :yeah JAKA NAZWA TAKA JAZDA :D

Awatar użytkownika
Prasku89
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 78
Rejestracja: śr 27 lip 2016, 11:59
Model VFR: 750 RC36 II
Imię: Aga
województwo: mazowieckie
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwer pod forum

Post autor: Prasku89 » ndz 02 kwie 2017, 13:39

No co z tym serwerem? Stanęło na czymś konkretnym? Tik tak, czas ucieka..
A Rh D-

1. GSXF 600
2. GS 500E FiveStar
3. VFR 750 RC24
4. VFR 750 RC36II

Awatar użytkownika
ppamula
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3539
Rejestracja: czw 20 lip 2006, 08:12
Model VFR: RC46-2001
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: ppamula » sob 15 kwie 2017, 10:48

Forum, hosting, domena

Trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów.
Obecnie stan prawny jest taki że domena i serwer fizyczny to własność Mryfa.
I wszelkie zasoby na tym serwerze to tez jego własność niezależnie kto i ile piasku (postów) dosypywał do tego wiaderka (forum).
Jak pojawi się jakiś problem formalno-prawny to zostanie skierowany do Mryfa. Czyli prawnicy zapukają do jego mieszkania.

Trzeba powiedzieć jasno. Forum poza postami to wielka baza danych osobowych i obowiązują tu odpowiednie przepisy. Niestety.
A od przyszłego roku wchodzi Rozporządzenie Europejskie O Ochronie Danych Osobowych (RODO). Skutek tego jest taki, że podmioty z zagranicy rzucą się z roszczeniami odszkodowawczymi na każdy podmiot prowadzący bazy danych osobowych, jak tylko zauważą uchybienia. A forum nawet nie ma SSL (HTTPS).

Z punktu widzenia prawnego i organizacyjnego
Jest dużo do zrobienia i jak ktoś jest zainteresowany to chętnie wyłożę temat, ale nie wiem czy tu na forum będą zainteresowani.

Z punktu widzenia technicznego.
Już raz nas, Forum VFR, wyrzucili bo generiwalismy za duży ruch. Spytajcie Mryfa o SUPEHOST.
Wcale nie chodziło im o wielkość bazy danych tylko o ilość sesji czyli o zajętość CPU i RAM. A byliśmy jakieś 10 (!) razy mniejsi. Tak że hostingiem typu "START" tego się nie załatwi.

W porozumieniu z Mryfem robię testy nowego środowiska aby zrobić przeprowadzkę. Ale mogę to robić tylko po godzinach pracy jak jeszcze daje rady.

Sam fakt że pisze ten post w Wielką Sobotę już o tym świadczy.

Awatar użytkownika
ppamula
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3539
Rejestracja: czw 20 lip 2006, 08:12
Model VFR: RC46-2001
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: ppamula » sob 15 kwie 2017, 11:03

Składki
Na początek podyskutujmy o:
Składkach na utzymanie
Sposobie rozliczania
Gratyfikacjach za składki
Regulaminie który to wszystko spina jawnie i transparentne.
...

Żeby rozjaśnić temat to wyobraźcie sobie wyciąg bankowy i 1500 wplat po po przykladowo 5 zł i odhaczanie loginów forumowych za uregulowanie wpłaty. Koszmar

Poza tym gromadzenie składek to publiczna zbiórka pieniędzy. Polega rozp. Ministra Finansów. I jest dochodem zbierajacego.

Najpierw reguły!

Awatar użytkownika
Tomek Grudziądz
klepacz
klepacz
Posty: 1150
Rejestracja: sob 17 kwie 2010, 22:35
Model VFR: TRIUMPH SPRINT 1050
Imię: Tomek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Serwer pod forum

Post autor: Tomek Grudziądz » sob 15 kwie 2017, 11:26

ppamula pisze:Żeby rozjaśnić temat to wyobraźcie sobie wyciąg bankowy i 1500 wplat po po przykladowo 5 zł i odhaczanie loginów forumowych za uregulowanie wpłaty. Koszmar
Tyle osób na pewno by nie wpłaciło.
Ale jakby np.wpłaciło 300 osób po 25 zł.To suma wychodzi ta sama a "odhaczania" mniej :biggrin
"niepuszczone bąki unoszą się do góry,stąd się biorą posrane pomysły"

Awatar użytkownika
ppamula
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3539
Rejestracja: czw 20 lip 2006, 08:12
Model VFR: RC46-2001
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: ppamula » sob 15 kwie 2017, 11:38

Bezpieczenstwo

-Wspomniałem już o RODO.
-Musimy wrócić do pierwotnego kodu źródłowego oprogramowania trzymajacego forum. Kosztem niektórych już wprowadzonych ułatwień. Obecnie używane oprogramowanie ma znalezione luki bezpieczenstwa i nie da ich się łatwo usunąć (upgrade soft.) z uwagi na wprowadzone przez nas modyfikacje.
-Konieczne jest zainstalowanie zaufanego certyfikatu SSL.
-Wszyscy administratorzy, moderatorzy, osoby funkcyjne forum majace dostep do danych osobowych muszą być w nieanonimowych rejestrach przechowywanych przez Administratora Danych Osobowych czyli Mryfa. I Mryf musi takie rejestry prowadzić czy to mi się podoba czy nie.
-Będą niestety większe wymagania dotyczące rejestracji od forumowiczów. Czasy anonimowości się skończyły. To nie są moje widzimisię tylko skutki globalizacji i zagrożeń bezpieczeństwa. Już na forum jeden drugiemu tak łatwo nie nabluzga.

Ja staram się wam pokazać to nie jest tylko temat zrzuty na forum.

Awatar użytkownika
Tomek Grudziądz
klepacz
klepacz
Posty: 1150
Rejestracja: sob 17 kwie 2010, 22:35
Model VFR: TRIUMPH SPRINT 1050
Imię: Tomek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Serwer pod forum

Post autor: Tomek Grudziądz » sob 15 kwie 2017, 12:17

ppamula pisze:Będą niestety większe wymagania dotyczące rejestracji od forumowiczów. Czasy anonimowości się skończyły. To nie są moje widzimisię tylko skutki globalizacji i zagrożeń bezpieczeństwa. Już na forum jeden drugiemu tak łatwo nie nabluzga.
To znacz?Adres zamieszkania będzie trzeba podać czy co?
O jakim bluzganiu piszesz,na tym forum w porównaniu do innych to my jak jedna rodzina :D
"niepuszczone bąki unoszą się do góry,stąd się biorą posrane pomysły"

Awatar użytkownika
jagna
klepacz
klepacz
Posty: 665
Rejestracja: pn 15 lip 2013, 18:17
Imię: Agnieszka
województwo: śląskie
Płeć: Kobieta

Re: Serwer pod forum

Post autor: jagna » sob 15 kwie 2017, 13:01

Kwestia danych osobowych pojawia się jedynie w aspekcie przelewów, imię w danych forumowych trudno uznać za daną osobową, nawet w/g nowych definicji.
Więc RODO jest chyba najmniejszym w/w z problemów.
Optymizm jest błogosławieństwem niedoinformowanych.

Awatar użytkownika
adrianoo
pisarz
pisarz
Posty: 420
Rejestracja: pt 25 mar 2016, 18:41
Model VFR: 800 vtec
Imię: Adrian
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Józefosław

Re: Serwer pod forum

Post autor: adrianoo » sob 15 kwie 2017, 15:33

Imię może, ale reszta danych już tak. Poza tym w nowym Rozporządzeniu wprowadzony będzie nowy mechanizm ochrony łącznie z "prawem zapomnienia" i innymi rzeczami.
Obecnie trwają pracę nad nowelą naszej ustawy o ochronie danych i ona też wprowadzi pewne zmiany tak aby dostosować ją do rozporządzenia.

Za wszystko odpowiadał będzie ADO i to pod rygorem odpowiedzialności finansowej .....dosć wysokiej więc trzeba tworzyć trochę dokumentów w stylu polityka prywatności i inne. Znak czasów niestety.

Więc jak mamy coś działać to trzeba to zrobić kompleksowo
"braku chemii fizyką nie nadrobisz"

adam.ada
pisarz
pisarz
Posty: 494
Rejestracja: sob 17 paź 2009, 23:24
Model VFR: VFR VTEC
Imię: Adam
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: Serwer pod forum

Post autor: adam.ada » sob 15 kwie 2017, 19:04

I te wszystkie przepisy w naszym imieniu, żebyśmy byli bardziej wolni w Europie? Coraz bardziej zbliża się scenariusz pokazany w filmie Demolka, albo chipy w dupie i nawet bąki będą rejestrowane.
Jeśli chodzi o zrzutę,to tak jak pisze Tomek, ilość będzie ograniczona do tych co naprawdę chcą być na tym forum, a nie tylko raz na 5 lat zapytać o jakąś bzdurę.
Adam

Krzychoo
Posty: 0
Rejestracja: ndz 16 kwie 2017, 20:50
Imię: Krzysiek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Serwer pod forum

Post autor: Krzychoo » pn 17 kwie 2017, 11:28

Zamiast takich hostingów polecam na start zwykły VPS, porzykładowo mintshost.pl - VPS Root za 25zł miesięcznie. Mam sklepy internetowe które generują całkiem duży ruch i jestem mega zadowolony z tego VPS'a. Wszystko postawić na Debianie i ISPConfig - pełna kontrola przez panel www.

Co do prawa to na chwilę obecną zbiory baz danych muszą być rejestrowane w GIODO :)

Awatar użytkownika
mrf
Łopata
Posty: 2917
Rejestracja: śr 09 lis 2005, 21:40
Model VFR: RC46 '01
Imię: Michał
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: mrf » wt 18 kwie 2017, 10:42

Krzychoo pisze:Zamiast takich hostingów polecam na start zwykły VPS, porzykładowo mintshost.pl - VPS Root za 25zł miesięcznie. Mam sklepy internetowe które generują całkiem duży ruch i jestem mega zadowolony z tego VPS'a. Wszystko postawić na Debianie i ISPConfig - pełna kontrola przez panel www.

Co do prawa to na chwilę obecną zbiory baz danych muszą być rejestrowane w GIODO :)
To już lepsza aruba za 4 pln + vat/msc (takie same parametry co mintshost za 25 pln). Tylko pozostaje kwestia miejsca - samo forum waży 9,2GB danych plus baza 1GB + pozostaje reszta tj. sam serwer. ogólnie pozostaje mało miejsca :-)
A Rh POSITIVE

Awatar użytkownika
mrf
Łopata
Posty: 2917
Rejestracja: śr 09 lis 2005, 21:40
Model VFR: RC46 '01
Imię: Michał
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: mrf » wt 18 kwie 2017, 10:44

Ogólnie uśmiechnąłem się w paru miejscach i robię testy na czystej VMce + 2 różne zewnętrzne hostingi i zobaczymy co z tego wyjdzie. Ogólnie będziecie musieli się spodziewać zmian w wyglądzie forum.

Michał
A Rh POSITIVE

Awatar użytkownika
Klarkson
pisarz
pisarz
Posty: 366
Rejestracja: pn 06 lis 2006, 17:00
Model VFR: 781 ccm Ixil Edition
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czestochowa
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: Klarkson » wt 18 kwie 2017, 11:19

mrf pisze:Ogólnie będziecie musieli się spodziewać zmian w wyglądzie forum
W prostocie siła. Pewne tematy są nieuniknione, ale jak można to ograniczcie zbędne wodotryski.
Informatykiem nie jestem, ale jak trzeba Wam pomóc w moderacji możecie dać znać.
Klarkson

Awatar użytkownika
mrf
Łopata
Posty: 2917
Rejestracja: śr 09 lis 2005, 21:40
Model VFR: RC46 '01
Imię: Michał
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Serwer pod forum

Post autor: mrf » czw 11 maja 2017, 19:24

W sobotę forum będzie nieczynne - będą przenosiny na nowy serwer (chyba, że coś wyjdzie do soboty rana na nowym hostingu co spowoduje odwołanie akcji WISŁA :oops: )
A Rh POSITIVE

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości