[ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Awatar użytkownika
Kudlaty
teksciarz
teksciarz
Posty: 155
Rejestracja: pt 24 gru 2010, 15:20
Model VFR: 800Fi 98r.
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: Kudlaty » sob 24 mar 2012, 11:41

Jak odpowietrzasz układ?
Obrazek

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Model VFR: VFR750 & XT600
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: Fakir » sob 24 mar 2012, 12:32

Kudlaty pisze:Jak odpowietrzasz układ?
wcale się go nie odpowietrza, wystarczy że zalejesz chłodnice pod sam korek (moto stoi na kosie)
oraz zbiorniczek wyrównawczy na "max" odpalasz i czekasz do włączenia dmuchawy, po wystygnięciu w razie potrzeby dolewasz do chłodnicy oraz do zbiorniczka wyrównawczego
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

chudino
Posty: 1
Rejestracja: śr 06 maja 2020, 01:55
Imię: Przemek
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: chudino » śr 06 maja 2020, 10:29

Sorry że odgrzeje temat, ale mam problem z temperaturą w vfr. Zauważyłem, że jedna chłodnica jest zimna, kiedy na zegarze pokazuje nawet pow 100st. Nie wiem jak w vfr jest rozwiązany układ chłodzenia. Czy jeśli termostat się nie otworzy to obieg jest tylko na jedną stronę?

Awatar użytkownika
Gekkou
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 87
Rejestracja: czw 22 mar 2018, 09:12
Model VFR: 800 vtec
Imię: Paweł
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: Gekkou » śr 06 maja 2020, 12:50

Prawa chłodnica jest zimna zapewne, tak?

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4201
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Model VFR: Fortepian
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: emil » śr 06 maja 2020, 16:28

Witamy na forum!

Awatar użytkownika
saiv
Posty: 13
Rejestracja: ndz 02 cze 2013, 21:16
Model VFR: VFR 800 A; 2003r.
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: saiv » śr 23 wrz 2020, 11:05

Podłączam się pod temat
Mam problem z układem chłodzenia. Motocykl VFR -800A produkcja 2012r. RC46
Wczoraj jadąc do pracy zaparkowałem w parkingu podziemnym i nagle zobaczyłem jak moto wywala płyn chłodzący przez przewód gumowy na spodzie motocykla (silnik jeszcze pracował).
W zbiorniku zostało jakieś 1,5 centymetra. Silnik miał wtedy 109 stopni, wentylator pracował i schłodził silnik do 103 stopni i się wyłączył. Wentylator włączył się przy 107 stopniach. Na dworze 24 stopnie.
Moto ostygło. Pobawiłem się w rozkręcanie owiewek ale z uwagi na crash pady udało mi się odsłonić tylko stronę ze zbiornikiem wyrównawczym. Dolałem płynu tak pod linie wysokiego poziomu. Jako że nie miałem daleko wróciłem do domu jadąc trochę przez miasto i stojąc na światłach. Wracając temperatura nie przekraczała 109 stopni silnik nagrzewał się normalnie. Wentylator pracował. Temperatura raz rosła (max 109 stopnie) raz spadała w zależności czy się stało na światłach czy jechało. Ale nie spadała jakoś znacznie - tak do 97 stopni.
Pod domem po wyłączeniu usłyszałem ze strony tam gdzie chłodnica bulgotanie jakby płyn się gotował. W zbiorniku wyrównawczym płynu znowu praktycznie nie było (zostało około 1 cm).
Po jakimś czasie włączyłem silnik - nagrzewał się normalnie - resztka płynu znikła.
Dolałem ponownie tak pod kreskę wysokiego poziomu. Włączyłem moto – silnik chodził – rozgrzał się – przy 107 stopniach załączał się wentylator. Temperatura doszła do 109 i zaczęła spadać do 103 stopni. Wyłączyłem. W zbiorniku wyrównawczym płynu nie było.
Dolałem płyn jeszcze raz – tak samo zachowało się moto. Płyn znikł ponownie.
Powtórzyłem to po raz kolejny ale trochę przelałem (jakieś 1 cm ponad linię wysokiego poziomu). Włączyłem moto. Płyn został wywalony na zewnątrz wężykiem. W zbiorniku wyrównawczym płynu nie ma.
Prośba o rady co to może być i gdzie szukać przyczyny.

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: mictom » śr 23 wrz 2020, 16:30

Wymień płyn na świeży, przy pustym zbiorniku wyrównawczym nie dolewamy w pierwszej kolejności do niego a do chłodnicy( na zimnym silniku), potem odpowietrzamy układ

viewtopic.php?t=22879

Awatar użytkownika
saiv
Posty: 13
Rejestracja: ndz 02 cze 2013, 21:16
Model VFR: VFR 800 A; 2003r.
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: saiv » śr 23 wrz 2020, 16:50

Ok tak zrobię ale zastanawiam się czemu wcześniej wywaliło płyn. Płyn był wymieniany dwa lata temu a z uwagi na liczne inne obowiązki niewiele od tamtego czasu kilometrów zrobiłem. Co prawda czytałem tutaj że czasami jak złapie temperaturę to potrafi wywalić płyn ale tu łapało 109 stopni - w sumie wiele razy mi tak łapało podczas gorących dni a płyn nie był wywalany.
No i zastanawiam się czy wiatrak nie za późno się załącza. Gdzieś czytałem że przy 104 stopniach powinien zacząć się obracać. Tak miałem wcześniej a teraz załącza się przy 107.

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4201
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Model VFR: Fortepian
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: [ RC46 ][ FI ] Problem z układem chłodzenia

Post autor: emil » śr 23 wrz 2020, 17:20

Mógł być wyrzucony w trakcie pierwszego odpowietrzenia i nie zauważyłeś.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości