uszkodzony wentylator

Awatar użytkownika
skowron
bywalec
bywalec
Posty: 23
Rejestracja: ndz 17 lis 2013, 15:09
Model VFR: vfr 800 fi 98
Imię: Michał
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

uszkodzony wentylator

Post autor: skowron » ndz 13 kwie 2014, 13:44

Wymieniłem płyn chłodzący i wentyl się nie włącza. Próbowałem go podłączyć na krótko tzn do akumulatora ale tez się nie uruchamia - po dotknięciu do aku tylko iskrzy. Czy jest za nie go odpowiedzialny jakiś oddzielny bezpiecznik bo pod siodłem mam wszystkie ok?
Z jakiego innego moto można by dobrać zamiennik ewentualnie jak inaczej sprawdzić czy to na 100% walnięty wentyl?

Awatar użytkownika
śliniak290
klepacz
klepacz
Posty: 1842
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 09:41
Model VFR: VFR1200F
Imię: Wojciech
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa - Jelonki

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: śliniak290 » ndz 13 kwie 2014, 14:16

skowron pisze: Czy jest za nie go odpowiedzialny jakiś oddzielny bezpiecznik
wentyl jest uruchamiany przez czujnik temperatury w lewej chłodnicy
wentyl po podłączeniu do aku powinien działać
Najpierw naucz śmiać się z siebie , a potem śmiej się z innych !!!

Awatar użytkownika
PETER
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4617
Rejestracja: czw 03 lip 2008, 22:22
Imię: PIOTR
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: PETER » ndz 13 kwie 2014, 14:35

nie wiem co podłączyłeś do aku ,powinieneś zacząć do zdjęcia przewodu z czujnika przy lewej chłodnicy i połączenia tego przewodu z masą wentylator powinien zadziałać
"BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOINY CZŁOWIEK"

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: Arnold » ndz 13 kwie 2014, 14:47

Tak jak wyżej. Odłączasz przewód od włącznika na chłodnicy i zwierasz go do masy. Na włączonym zapłonie wentylator od razu powinien zadziałać. Bezpiecznik (10A) znajduje się w oryginalnej puszce.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Awatar użytkownika
skowron
bywalec
bywalec
Posty: 23
Rejestracja: ndz 17 lis 2013, 15:09
Model VFR: vfr 800 fi 98
Imię: Michał
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: skowron » pt 18 kwie 2014, 06:54

czujnik na chłodnicy jest wadliwy , mam nadzieje że termostat jest ok

Awatar użytkownika
Kamilek
teksciarz
teksciarz
Posty: 165
Rejestracja: ndz 20 sty 2013, 10:17
Model VFR: RC46 2000
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: Kamilek » czw 22 maja 2014, 18:14

czyli jak wentylator dziala bo sprawdzilem tak jak mowicie i odrazu sie wlacza to winny jest czujnik tempetarury? motocykl mi sie grzeje i wywala plyn chodnica a nie wlacza sie wentylat. Podczas normalnej jazdy nie w korku temperatura rosla mi do 106-108 wentylator dzialal a temperatura nie spadala. na postoju temeratura tez trzymala 106-108 stopni i pomimo ze wentylator chodzil nie spadala. dzis jak zaczalem odpowietrzac (myslamem ze jeszcze cos powietrza tam zostalo) to wywala plyn chlodnica a nie wlacza sie wyntylator i temperatura rosnie do 114

Awatar użytkownika
Kamilek
teksciarz
teksciarz
Posty: 165
Rejestracja: ndz 20 sty 2013, 10:17
Model VFR: RC46 2000
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: Kamilek » czw 22 maja 2014, 19:24

Spróbowałem jeszcze raz odpowietrzyć układ i wentylator sie włączył. Na postoju zagrzałem go do momentu aż się włączy i czekałem czy temperatura będzie spadać. Temperatura spadła do 98-99 stopni i wentylator się wyłączył. Zostawiłem silnik włączony na wolnych obrotach i temperatura zaczęła rosnąć, wentylator się włączał i znów temp. spadała i tak w kółko.
Czy to normalne ze temperatura mu tak skacze na wolnych obrotach bez gazowania bo ja już głupieje.
Sprawdziłem też czujnik przy chłodnicy, jak był zimny to nie przewodził prądu, jak się zagrzał i włączył wentylator wtedy przewodził.
Jeszcze jedno, po zgaszeniu silnika na włączonym wentylatorze wentylator chłodzi aż spadnie temperatura, teraz tez chodził ale wentylator się wyłączył a na wyświetlaczu było 107, wydaje mi się ze zawsze zbijał bardziej temperaturę.

Może być tak że czujnik będzie oszukiwał i tak waha sie temperatura, czy może termostat nie otwiera się do końca i nie robi pełnego obiegu?

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: Arnold » pt 23 maja 2014, 10:33

Włącznik wentylatora, a czujnik temperatury to dwie różne rzeczy umieszczone w dwóch rożnych miejscach układu, dlatego wyświetlacz pokazuje 107, a went już się wyłączył bo nie krąży płyn na wyłączonym silniku.
Wszystkie objawy są prawidłowe, temp ma rosnąć do 104 stopni, a wentylator ma ją zbić do 98. I tak w kółko.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Awatar użytkownika
Kamilek
teksciarz
teksciarz
Posty: 165
Rejestracja: ndz 20 sty 2013, 10:17
Model VFR: RC46 2000
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim

Re: uszkodzony wentylator

Post autor: Kamilek » pt 23 maja 2014, 17:47

Ok czyli na postuju jest ok.
Pojechalem na probe, zrobilem ok 60km i podczas jakzdy do +- 80km/h i jakies male dohamowani mialem +-98 stopni.
Za kazdym raze przy dojezdzaniu do jakiegos ronda, skrzyzowania itp gdzie ruszalem prawie ze od zera i toczylem sie na jedynce lub dwujce temperatura odrazu wchodzila na 110-114 stopni i pozniej podczas jazdy znow spadala do +-98stopni.
Jechalem tez jakis czas w korku bez omijania tylko stalem jak osobowki to temperatu tez wchodzila na 110-114 stopni.
Temperatura na zewnatrz bardzo wysoka, na motocyklu pokazalo nawet 38.
Czy to prawidlowe objawy? Musze jescze poczytac jak sprawdzic korek na chlodznicy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości