nawigacja - auto/moto

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
Awatar użytkownika
Łysolek
Shrek
Shrek
Posty: 1261
Rejestracja: sob 04 lip 2009, 08:45
Imię: Adam
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Marki

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Łysolek » pt 03 cze 2011, 19:48

dzięki Kuba za odzew ;)
to mi skomplikowałeś wybór :D
kombinowałem nad Garmin Zumo 220 , Goclever 350 , TomTOm Urban Rider lub tym Beckerem Z100
obecnie wacham sie pomiedzy Garminem a TomTomem :) ale skoro oprogramowanie Garmina jest nie do końca do zmiany to chyba padnie na TomToma Urban Rider :)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
ivan
klepacz
klepacz
Posty: 809
Rejestracja: wt 05 sty 2010, 17:29
Model VFR: 1200X
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: ivan » pt 03 cze 2011, 20:07

Tak jak Kuba mówi, bierz taką w którą bez problemu (bez utraty gwarancji) wgrasz nową mapę jaką będziesz chciał...

Awatar użytkownika
abook
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 77
Rejestracja: śr 07 kwie 2010, 20:56
Model VFR: VFR750 RC36
Imię: Kuba
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: abook » sob 04 cze 2011, 12:31

Z TomTomem też poza aktualizajcą do nowszych map TT nie da się nic zrobić. Jest on oparty na Linuxie i żadna Automapa czy iGo nie pójdzie na nim....
Ciężka praca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować?
Kluczborski Klub Miłośników VW Garbusa

Awatar użytkownika
Diego
klepacz
klepacz
Posty: 1544
Rejestracja: wt 03 kwie 2007, 20:52
Imię: Mirek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock city

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Diego » sob 04 cze 2011, 20:04

Lark freebird 35at,taniocha ale działa.Mam go od mikołaja i działa ok.Mapy Larka zupełnie wystarczają do śmigania po Polsce ale gdyby coś to jest on fabrycznie odblokowany i można wgrac każdą inną mapę zagramaniczną .W zestawie jest uchwyt do moto i do auta.

http://www.lark.com.pl/freebird35at.htm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jazda na motocyklu to najlepsze coś,co można robić w ubraniu

Awatar użytkownika
Lukaszny
pisarz
pisarz
Posty: 365
Rejestracja: pt 07 wrz 2007, 12:58
Model VFR: VTEC 2007
Imię: Łukasz
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Lukaszny » sob 01 wrz 2012, 13:17

Odświeżam temat, aby dla potomnych dodać jeszcze jeden opis moto-nawigacji.

Ja zakupiłem NavRoad NR320BM Moto. Jak już nazwa wskazuje nawigacja kierowana głównie do motocyklistów.
Cena rynkowa na sierpień 2012 - około 900 zł. Do tego warto zakupić dedykowane ramie - bo to, które załączono do zestawu to raczej na rower się nadaje. Ram-Mounts i łącznie zestaw wyniósł mnie w granicach 1.000 zł.

Co do samej nawigacji - cóż - 3,5 cala - niewiele. Wygląda solidnie, plastikowy korpus bez zastrzeżeń. Bateria i gniazdo karty Micro-SD schowane za tylną obudową z wodoszczelnymi uszczelkami. Włącznik oraz osłona portu mini-USB również osłonięte gumowymi kapturkami.

Szczegółowe dane techniczne pominę, bo kto zainteresowany to sam sobie znajdzie. Istotniejsze cechy to 2 GB wbudowanej pamięci flash, odtwarzacz mp3, odtwarzacz zdjęć i co ważniejsze - bluetooth do przekazywania komunikatów na słuchawkę. Bluetooth niestety jednostronny - w samochodzie nie da się z tego zrobić zestawu głośnomówiącego.
W zestawie oczywiście oprócz nawigacji uchwyt samochodowy, ładowarka 12V, ładowarka sieciowa, kabel do transmisji danych i "uchwyt" co miał być motocyklowy.

Wyświetlacz TFT LCD nie powala jakością (a może to wynik przyzwyczajenia się do SuperAmoleda w komórce :mrgreen: ) ale tragedii nie ma. W słońcu też daje radę i oczopląsu człowiek nie dostaje. (fot. 3)
Na rynku sprzedawane są różne wersje NavRoada - z oryginalnymi mapami Navroada lub z Automapą. Ważne aby dopytać czy nawigacja jest odblokowana.
Ja zainstalowałem AutoMapę - jak działa każdy wie.

Montaż:
Ja przymocowałem podstawę ramienia do dwóch śrub zbiornika przy główce ramy. Idealnie tam weszło. Po zdemontowaniu ramienia praktycznie nie widać uchwytu (fot1).

Co do samego osadzenia nawigacji w uchwycie to rozwiązanie Navroada trzeba pochwalić za sztywność, za wygodę niekoniecznie. W normalnych warunkach drogowych nawigacja zatrzaskuje się w korpusie na czterech uchwytach. I to działa szybko i bezproblemowo. Jeśli jednak ktoś chce uniknąć przypadkowego wypięcia się zatrzasków może od spodniej części korpusu dokręcić śrubkę która przytwierdzi na sztywno nawigację do podstawy ramienia i jednocześnie zablokuje mechanizm zwalniający zatrzaski. Faktycznie po zakręceniu nawet nie wyrwiesz nawigacji z korpusu - tyle, że dokręcenie tej śrubki od spodu jest upierdliwe. W moim odczuciu łatwiej wyjąć ramię uchwytu, przykręcić wówczas ową śrubkę i dopiero zakładać na moto. (fot.2 - pojedyncza śruba powyżej napisu patented).

Samo ramię składa się z dwóch przegubów zakończonych kulkami. Oba przeguby zaciska jedno pokrętło. Można było poprosić się o niego dłuższą część przegubu od strony nawigacji, ale generalnie można sobie kręcić tym i ustawiać nawigację pod dowolnym kątem i pozycją według własnego uznania.

Całość prezentuje się na Vitku zgrabnie i dostojnie, więc pieniądze nie najgorzej wydane.

I na koniec jeszcze jedna kwestia - producent zachwala urządzenie pod względem wytrzymałości pracy na baterii. Już sam fakt, że bez żadnych narzędzi można sobie wymienić baterię jest ciekawym rozwiązaniem. Można również dokupić baterię akcesoryjną i nie bawić się w ładowarkę. Co do przetestowanej wydajności baterii - łącznie około 4 godzin jazdy (ale nie jednorazowo!) z włączoną Automapą skonsumowało nieco ponad połowę baterii. Do tego dochodzi oczywiście jakiś czas na zabawę w menu, bo wiadomo nowy zakup to i trzeba się zapoznać co i gdzie jest.

Co do wodoszczelności - przetestowane na razie w formie niewielkiego deszczu, no prawie mżawki - ekran był nieco mokry głównie od zatrzymywania się na światłach, bo ulokowanie za szybą skutecznie ochrania w czasie jazdy. Pomimo mokrego ekranu wszystko działało ok.

Co do samych zalet motocyklowych - to w zasadzie oprócz owej "wodoszczelności" i fajnej pracy na baterii nic tu specjalnego nie znajduje. Na pewno nie da się tego obsługiwać w rękawicy motocyklowej ani w czasie jazdy. Ekran dotykowy w nawigacji motocyklowej to chyba jakaś pomyłka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
W wolnych chwilach spamuje sobie na Blogu prawniczym - http://forumprawnicze.info/blog/2-blog- ... -nysztala/

Awatar użytkownika
Miarus
bywalec
bywalec
Posty: 33
Rejestracja: śr 24 paź 2012, 21:08
Imię: Piotr
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Miarus » pt 15 lut 2013, 13:38

Panowie, czy ktoś z was używa takiego etui z ramieniem, którego zdjęcie zamieściłem.

Jeżeli tak, to proszę o radę, w jaki sposób najlepiej zamontować to ramię ? ? (dostałem dwa adaptery, nie bardzo wiem po co)

Obrazek

lysy1100
bywalec
bywalec
Posty: 35
Rejestracja: wt 17 lip 2012, 12:37
Model VFR: RC 36II
Imię: MICHAŁ
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: lysy1100 » pt 15 lut 2013, 21:16

abook pisze:Łysolku, już Ci podpowiadam jak to wygląda z mojego doświadczenia... Urządzeń tych nie używałem sam żeby była sprawa jasna, ale wiem małe co nie co o oprogramowaniu takiego ustroństwa.
Garmin - kupując nawigację tej firmy jesteś praktycznie skazany na jej mapy. Użyty system operacyjny w tych urządzeniach to edycja Symbiana. Niewiele programów nawigacyjnych będzie na tym działało, a już napewno nie TomTom czy Automapa.

Becker Z100 - popularnie zwany krokodylem, da się na nim zainstalować Automapę, TomTom też pójdzie. Należy ingerować w orginalny system plików. Niby operacje są nieszkodliwe ale jednak pracochłonne i nie wiem dokładnie jak serwisant zareaguje na te zmiany w razie kuku, czy nie odeśle Cię z kwitkiem w przypadku napraw gwarancyjnych sprzętu.

GoClever - nawigacja bardzo popularna ostatnimi czasy. Uruchamiasz na niej zarówno TomToma jak i Automapę bez najmniejszego problemu. Wszystko wgrywasz na kartę pamięci. W przypadku awarji sprzętu wyciągasz kartę i masz oryginalny soft na urządzeniu. Z gwarancją nie ma problemów. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, a w sklepach nie zawsze o tym pamiętają to o rozgraniczeniu gwarancji, niby na całość jest 24 m-ce a na wyświetlacz tylko 6 miesięcy. Używałem już kilku modeli i miałem okazję na nie jednym aktualizować oprogramowanie. Sprzęt godny polecenia.

Co do map na europę to na chwilę obecną polecam właśnie Automapę (nowe wersje, powyżej 6.5) mają naprawde świetne mapki europy no i jeszcze awaryjnie TomToma. O TT to już chyba nie trzeba pisać :) w przypadku krajów Beneluxu to dokładniejszej nawi nie widziałem jeszcze.

Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz (PW) albo dzwoń.
A jak do tego co piszesz ma się Mio?
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Awatar użytkownika
kargulo
pisarz
pisarz
Posty: 249
Rejestracja: ndz 06 maja 2012, 08:12
Model VFR: Varadero XL1000
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: kargulo » pt 15 lut 2013, 21:45

Miarus , ja miałem zamontowane takie etui na swojej VFR, zdaje egzamin.
Ja to zamontowałem po prawej stronie, przykręciłem do przedniej sruby mocującej prawą rączkę kierownicy.

Awatar użytkownika
SpiNacZ
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 97
Rejestracja: śr 28 wrz 2011, 19:03
Model VFR: już nie VFR
Imię: Jarek
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: SpiNacZ » sob 16 lut 2013, 08:34

kargulo pisze:Miarus , ja miałem zamontowane takie etui na swojej VFR, zdaje egzamin.
Ja to zamontowałem po prawej stronie, przykręciłem do przedniej sruby mocującej prawą rączkę kierownicy.
Ja, zamontowałem do lewego. Jest ok.

Miarus pisze:Panowie, czy ktoś z was używa takiego etui z ramieniem, którego zdjęcie zamieściłem.
(dostałem dwa adaptery, nie bardzo wiem po co)
Też nie wiem po co te dwa adaptery. Ramię trzyma się sztywno pomimo, że ich nie użyłem.

Awatar użytkownika
PETER
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4617
Rejestracja: czw 03 lip 2008, 22:22
Imię: PIOTR
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: PETER » sob 16 lut 2013, 16:45

jeśli masz motocykl z lusterkami przy kierownicy wtedy mogą być potrzebne te adaptery :lol:
"BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOINY CZŁOWIEK"

Pater
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 72
Rejestracja: pn 09 lip 2012, 11:32
Model VFR: VFR RC46
Imię: Grzegorz
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tresta nad Zalewem Sulejowskim :)

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Pater » wt 19 lut 2013, 10:02

Ile kosztuje aktualizacja o mapy Polski i Europy??

Johann
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 81
Rejestracja: ndz 01 maja 2011, 00:09
Model VFR: nc 24 + rc 46
Imię: Marcin
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Johann » wt 19 lut 2013, 17:48

A ja teraz dla odmiany pojadę po taniości.
Kilka różnych nawigacji (od malutkich do 5") używałem na moto bez żadnego uchwytu. Wsuwałem je po prostu pod bagstera, kładąc na wlewie paliwa. Nic nie *ebło, widać było dobrze, na wolnych skrzyżowaniach nawet było słychać.
Gdyby więc ktoś z kolegów miał bagstera i nawigację do auta, nie potrzebował dedykowanej - może warto spróbować mojego patentu.
Może i kiepsko brzmi, ale zadziałało nie raz i nie dwa. Tyle, że przewód zasilający musi się dać ładnie poprowadzić.
Nie czyń jak ja czynię. Czyń jak nauczam.

Awatar użytkownika
Lukaszny
pisarz
pisarz
Posty: 365
Rejestracja: pt 07 wrz 2007, 12:58
Model VFR: VTEC 2007
Imię: Łukasz
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Lukaszny » śr 20 lut 2013, 12:01

Używałem takiego rozwiązania przed zakupem moto-nawigacji. Przy tanich nawigacjach samochodowych można - przy droższej nie radzę. Bagster + słońce + temp. od silnika = potworny żar dla nawigacji.
W wolnych chwilach spamuje sobie na Blogu prawniczym - http://forumprawnicze.info/blog/2-blog- ... -nysztala/

Fallen
pisarz
pisarz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 18 mar 2012, 12:09
Model VFR: RC 36 II
Imię: Karol
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Fallen » pt 22 lut 2013, 16:11

A powiedzcie tak ogólnie 3,5 cala wystarcza dla moto?? Miarus zamontowałeś? dasz foto jak to masz dokładnie przymocowane?? I na jaką navi jest to etui?? bo znalazłem takie, ale tylko na 4,3 calowe
"Odwaga to świadomość, że jest się jedynym, który wie, jak wielkie ogarnia cię przerażenie"
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota" A. Einstein
Er­ra­re hu­manum est

Awatar użytkownika
Miarus
bywalec
bywalec
Posty: 33
Rejestracja: śr 24 paź 2012, 21:08
Imię: Piotr
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: nawigacja - auto/moto

Post autor: Miarus » sob 23 lut 2013, 11:40

Siema, będę montował w przyszłym tygodniu - podeślę fotkę. Moje etui jest Samsunga Galaxy SII - nie do nawigacji :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości