Poradnik Fotograficzny Motocyklisty ( i nie tylko )

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
lightman
teksciarz
teksciarz
Posty: 150
Rejestracja: czw 31 gru 2009, 17:07
Imię: Szymon
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszcz Pomorski
Kontakt:

Post autor: lightman » pt 12 lut 2010, 20:15

Fotografia analogowa umarła nie tylko z powodu rozwoju cyfry, ale z olewania przez laby analogowej fotografii. Robiłem zdjęcia Smieną, Zenitem, F55 i F75. Na tym się skończyła moja fotografia analogowa. Powodem było to, że wtedy nie znałem dobrego labu tak jak teraz. Oddawałem film do wywołania i naświetlenia zaznaczając, że nie mają nic korygować. Odbieram zdjęcia i co widzę same plusy i minusy w danych. Przesiadka na cyfrę nie była dla mnie prosta, bo nie była tania.
Zgadzam się, to ludzie robią zdjęcia, zawsze to powtarzam klientom, ale nie uzyskasz dobrej jakości do naświetlenia zdjęć dużego formatu robiąc kompaktem w kiepskich warunkach.
Zrób sobie zdjęcie kompaktem w ciemnym kościele podbijając ISO do 1000. Będziesz miał same szumy, ja podbijam do 3200 i mi nie szumi...mała różnica. Zresztą to nie musi być kompakt, wystarczy tania lustrzanka np. D50. Znam ten aparat na wylot, moje pierwsza DSLR.

Awatar użytkownika
kiki
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2502
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 12:53
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Post autor: kiki » sob 20 lut 2010, 21:03

dobra to teraz ja się wtrące :)-mam nadzieje, że bana nie dostane za zasmiecanie tematu he he

Chce sobie kupić pierwszą lustrzaną cyfrówke, teraz mam jakiegoś kompakta canona i chciałbym spróbować czegoś nowego :). Na aparat nie wiem ile wydać ale myślę, że maks 2kzł. Pomyślałem że może warto kupić używke np:
http://cgi.ebay.com/Canon-Rebel-Xti-10- ... 1c1045d3fe

Takiego ma moja bratowa i jest w sumie zadowolona, a plus kupna używki (zwłasza w us) jest taki, że jest taniej a i brat mi ją przywiezie w maju jak zawita do nas.
Jak wogóle podchodzicie do uzywanych lustrzanek? Polecicie coś?

Podrawiam
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Arnold » ndz 21 lut 2010, 00:15

Polecam firmę Canon bo ma super matryce. Tą co pokazałeś w linku to 400D jest to jeden z pierwszych modeli z "nowej" serii chyba sprzed dwóch albo trzech lat. Poszukaj sobie 450D jest lepsza. Jeśli chodzi o Soniaki (kumpel ma Sony A200) to robi ładne zdjęcia, dokupił do niego używkę obiektyw Minolty i w porównaniu do oryginalnego obiektywu jest o niebo lepszy.
Ja uważam że o taki sprzęt się raczej dba i nie powinno być problemu z używkami.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Awatar użytkownika
Yaco
klepacz
klepacz
Posty: 942
Rejestracja: wt 22 lis 2005, 09:13
Imię: Jacek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Yaco » ndz 21 lut 2010, 18:11

Przy używanych lustrzankach problemem może być żywotność migawki. Sprawdź koniecznie przed zakupem ile zdjęć zostało wykonane danym aparatem.
Leję na rzędówki, single i śmierdzące cwajtakty...
Od dzisiaj jeżdżę jak rzodkiewka

Awatar użytkownika
MadziX
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3123
Rejestracja: pn 01 maja 2006, 22:08
Imię: Magdalena
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: GDAŃSK
Kontakt:

Post autor: MadziX » ndz 21 lut 2010, 19:34

Ja dość sceptycznie podchodzę do używanych sprzętów tego typu - aparatów i wszelkiej delikatnej elektroniki. Po paru niemiłych doświadczeniach zrezygnowałam z tej opcji.
Ale pewnie - skoro jesteś pewien, że aparat jest w dobrym stanie, obiektywy nierozjustowane to czemu nie.
Obrazek

lightman
teksciarz
teksciarz
Posty: 150
Rejestracja: czw 31 gru 2009, 17:07
Imię: Szymon
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszcz Pomorski
Kontakt:

Post autor: lightman » śr 24 lut 2010, 08:42

Migawki średnio wytrzymują 100tysi klapnięć. Przy pomocy programu iexif można dokładnie sprawdzić przebieg aparatu. W razie czego koszt naprawy migawki w np Canonie 20 kosztowało znajomych bodajże 400zł.

Awatar użytkownika
SAke
Posty: 5
Rejestracja: sob 06 lis 2010, 18:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RDE

Post autor: SAke » ndz 14 lis 2010, 18:30

Dobra to i ja mam kilka pytań ;) do czego służą te podstawowe funkcje w aparacie typu
- kompens. ekspozycji
- bilans bieli
- pomiar warunków ekspozycji
- czułość iso
- wielostrefowe/centralne ustawianie ostrości

Może nie do czego służą bo niektóre mówią same za siebie ale jak z nich poprawnie korzystać? w swoim aparacie mam wszystko ustawione na automatyczne i mnie to cholernie boli :D



Pytanie 2 jak zrobić efekt ze tylko 1 plan będzie ostry a tło będzie nie ostre? nie wiem czy sie poprawnie wyrazam ale myśle że wiecie o co mi chodzi :oops:

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Arnold » ndz 14 lis 2010, 19:19

SAke pisze:czułość iso
Czułość jakby matrycy. Większa czułość szybciej naświetli matrycę czyli np jeśli chcesz robić foty obiektów poruszających się aby uniknąć rozmycia dajesz sobie większe ISO. Ale, im większe ISO tym gorsza jakość zdjęcia. Obiekty stałe robi się na niskich czułościach.
Pytanie 2 jak zrobić efekt ze tylko 1 plan będzie ostry a tło będzie nie ostre?
Taki efekt uzyskasz odchodząc od obiektu który fotografujesz i przybliżysz obiektywem.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

MARCO
klepacz
klepacz
Posty: 1029
Rejestracja: pt 23 cze 2006, 18:54
Płeć: Mężczyzna

Post autor: MARCO » ndz 14 lis 2010, 20:43

SAke pisze:Dobra to i ja mam kilka pytań
... o ja p...dole, więcej tutaj:http://www.szerokikadr.pl/

... zacznij lepiej od początku

Gienio
klepacz
klepacz
Posty: 1807
Rejestracja: pn 17 lip 2006, 16:29
Imię: Grzegorz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Gienio » ndz 14 lis 2010, 20:51

A'rtino pisze:
SAke pisze:czułość iso
Czułość jakby matrycy. Większa czułość szybciej naświetli matrycę czyli np jeśli chcesz robić foty obiektów poruszających się aby uniknąć rozmycia dajesz sobie większe ISO. Ale, im większe ISO tym gorsza jakość zdjęcia. Obiekty stałe robi się na niskich czułościach.
Pytanie 2 jak zrobić efekt ze tylko 1 plan będzie ostry a tło będzie nie ostre?
Taki efekt uzyskasz odchodząc od obiektu który fotografujesz i przybliżysz obiektywem.
a ja myślałem że za pomocą otwartej przysłony

Awatar użytkownika
figaro
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2639
Rejestracja: czw 14 lut 2008, 21:40
Imię: Tomasz
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto; Rumia

Post autor: figaro » pn 15 lis 2010, 08:23

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Yaco
klepacz
klepacz
Posty: 942
Rejestracja: wt 22 lis 2005, 09:13
Imię: Jacek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Yaco » wt 16 lis 2010, 00:04

SAke pisze:Dobra to i ja mam kilka pytań ;) do czego służą te podstawowe funkcje w aparacie typu
- kompens. ekspozycji
- bilans bieli
- pomiar warunków ekspozycji
- czułość iso
- wielostrefowe/centralne ustawianie ostrości

Może nie do czego służą bo niektóre mówią same za siebie ale jak z nich poprawnie korzystać? w swoim aparacie mam wszystko ustawione na automatyczne i mnie to cholernie boli :D



Pytanie 2 jak zrobić efekt ze tylko 1 plan będzie ostry a tło będzie nie ostre? nie wiem czy sie poprawnie wyrazam ale myśle że wiecie o co mi chodzi :oops:
A przywitać się nie łaska? Cokolwiek...?
Leję na rzędówki, single i śmierdzące cwajtakty...
Od dzisiaj jeżdżę jak rzodkiewka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości