Nieprawidłowa praca silnika?

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
WicherwTTV
Posty: 13
Rejestracja: śr 06 mar 2024, 23:54
Imię: Wojtek
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna

Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: WicherwTTV » sob 16 mar 2024, 20:37

https://youtu.be/IOwb1AXZweQ?si=pWRGsDmN4LXcGMHq

Witajcie. 2 tygodnie temu zakupilem od znajomego że swojej grupy motocyklowej vfr z 2002roku celem odbycia nią swojej pierwszej podróży dalej.. Korsyka :)
Motocykl mimo 103tys km przebiegu serwisowany. Wymieniony rozrząd itp itd. Kolega raz w roku też nim śmigał po świecie.
Uczac się tego motocykla, jeżdżąc, pokonując km w garażu usłyszałem, jakby dziwną pracę, taki metaliczny dźwięk przy ok 5tys obrotów? Kolega twierdzi, że panikuje i nic dziwnego nie słychać. Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, może ktoś usłyszy i poradzi? Prawko mam od maja zeszłego roku i jest to mój drugi motocykl. Wcześniej była deauville 650 :)
Dziękuję za porady :)

Awatar użytkownika
diimon
pisarz
pisarz
Posty: 494
Rejestracja: sob 31 lip 2021, 14:52
Imię: Adrian
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SZA

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: diimon » sob 16 mar 2024, 20:46

Na wciśniętym sprzęgle słychać to samo?

WicherwTTV
Posty: 13
Rejestracja: śr 06 mar 2024, 23:54
Imię: Wojtek
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: WicherwTTV » sob 16 mar 2024, 21:38

diimon pisze:
sob 16 mar 2024, 20:46
Na wciśniętym sprzęgle słychać to samo?
Nie mam pojęcia. Schodząc z motocykla usłyszałem to. Jutro mogę sprawdzić jak wygląda sytuacja z wciśniętym sprzęgłem :/

Awatar użytkownika
WojtekM
Posty: 5
Rejestracja: wt 02 kwie 2024, 14:56
Imię: Wojtek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: WojtekM » pn 08 kwie 2024, 07:52

Też kupiłem niedawno vfr 1200 x... Wcześniej jeździłem Varadero 1000. Varadero miało głośny kosz sprzęgłowy. Hałas pojawiał się po 20 tys. km i wystraszeniu ludzie zastanawiali się nad naprawami. Na formu Varadero ludzie uspakajali, że to normalne i nie warto z tym nic robić. Ja przejeździłem Varadero - dwa motocykle z rzędu po ponad 120 tys. km i potwierdzam. Kosz zaczyna hałasować i tak sobie hałasuje przez kolejne dziesiątki tys. km bez żadnych negatywnych konsekwencji - taka uroda maszyny. Sprzęgło cały czas pracuje poprawnie, choć czasem głośniej i tyle... W porównaniu do Varadero, VFR jest ...... kapryśna, jeśli to dobre słowo(?) Silnik w mojej vfr pracuje równo i w zasadzie w czasie jazdy spisuje się poprawnie. Niestety też nie mam doświadczenia z tym silnikiem, a wyraźnie żyje on własnym życiem. Postukuje czasem na niższych obrotach, coś tam zaświszcze czasem itd. Czasem, po zatrzymaniu, na wolnych obrrotach silnik stuka, jakby mu się rozlatywały panewki na wale, ale już chwilę później ten hałas znika i przy kolejnym zatrzymaniu tego stukania nie ma.. Pisałem wcześniej w tej części forum o swoich wątpliwościach, ale najwyraźniej niewiele osób zna te silniki lub zwyczajnie nie ma ochoty odpowiedzieć(?) Słyszałem pracę silników Ducati Multistrady i przy tamtym motocyklu, VFR to cicha myszka. Ducati hałasuje wszystkim. Gdy rozmawiałem z właścicielem, powiedział mi, że te maszyny tak mają i nie trzeba się tym przejmować. Gdy kiedyś na jednej z tras w Alpach usłyszałem, jak gość odpalił Mulistradę, to myślałem, że mu się maszyna zepsuła. Jazgot z silnika był taki, jakby mu się rozrząd posypał, ale po chwili silnik złapał równe obroty, a gdy gość ruszył, to wszystko ucichło i było słychać tylko charakterystyczne chrapanie Ducati...Słyszałem również pracę Yamahy Super Tenere 1200. Wrażenia podobne.. Może silniki o takich pojemnościach w motocyklach są takie hałaśliwe(?) Podsumowując, zapewne trzeba się przyzwyczaić do innych odgłosów z naszych silników i normalnie serwisując jeździć nie przejmując się - taka uroda, nawet, jeśli to Honda.. Życzę powodzenia i szerokiej drogi.

Awatar użytkownika
WojtekM
Posty: 5
Rejestracja: wt 02 kwie 2024, 14:56
Imię: Wojtek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: WojtekM » pn 08 kwie 2024, 08:09

Dodam jeszcze, że czasem przyczyny niepokojących objawów są banalne.. Np podobno często się zdarza, że gdy wyschnie smar na wielowypustach, które są na końcówce wału, po przejechaniu kilkudziesięciu km. zaczyna się pojawiać grzechoczący świst. Gdy nasmarujesz ten wielowypust poprawnie, to świst znika, a akcja smarowania trwa dwie minuty. :-) Kolega mechanik powiedział, że kiedyś z powodu takich hałasów wyjął cały silnik z motocykla. Potem się okazało, że w zasadzie wystarczyło trochę smaru problem znika, a cała praca z wyjmowaniem silnika z motocykla była zbędna.. :-)

Awatar użytkownika
diimon
pisarz
pisarz
Posty: 494
Rejestracja: sob 31 lip 2021, 14:52
Imię: Adrian
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SZA

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: diimon » pn 08 kwie 2024, 08:12

WojtekM po prostu mało osób tu zagląda, jeszcze mniej posiada ten model. Wątpię żeby pojawiała się czyjaś złośliwość na zasadzie "a nie napiszę mu". Dobrze napisałeś, pilnować przeglądów i śmigać. Swoją drogą suche sprzęgło Ducati hałasuje jak zużyta betoniara. Jedni kochają inni uciekają :)

Awatar użytkownika
WojtekM
Posty: 5
Rejestracja: wt 02 kwie 2024, 14:56
Imię: Wojtek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: WojtekM » pn 08 kwie 2024, 08:38

Nie zakładam, że ktoś jest złośliwy... Model 1200 x nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce, dlatego pewnie niewiele osób może coś doradzić, a przy braku doświadczenia woli się nie odzywać. Dla mnie to zupełnie zrozumiałe. Sam w zasadzie dopiero poznaję swoją maszynę. Zasadniczo Honda robi solidne maszyny i dbanie o regularne serwisy powinno zapewnić bezawaryjne użytkowanie. Przynajmniej tak miałem do tej pory i zapewne tak będzie nadal... :-)

WicherwTTV
Posty: 13
Rejestracja: śr 06 mar 2024, 23:54
Imię: Wojtek
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: WicherwTTV » pn 08 kwie 2024, 09:51

Okazało się, że to rezonans z okolicy tłumika :)

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Nieprawidłowa praca silnika?

Post autor: emil » pn 08 kwie 2024, 18:13

Hondy też mają słabe kosze, w vfr800 padają, w XX padają, niby to regenerują - zamiast nitów skręcone na stałe z zębatką, ale wg mnie jest jeszcze gorzej wtedy, lepiej szukać używki.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości