Środki do czyszczenia motocykla

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: kaamien » pn 12 mar 2018, 22:43

Środki do czyszczenia - czym i jak czyścicie?

Najbardziej interesuje mnie coś w rodzaju aktywnej piany tylko w mini sprayu, aby zaaplikować na elementy małe, trudno dostępne i usmarowane na czarno np. zakamarki zacisków, mocowanie stopki, różne śrubki i mocowania itp. potem rozprowadzić małym pędzlem, odczekać i zmyć wodą. Co stosujecie?

Ktoś mi kiedyś powiedział, że dobra jest benzyna ekstrakcyjna, ale bez przesady, czy to nie zbyt bezpośredni sposób?

Przy okazji:
Do felg: Motul wheel clean
Do lakieru: NOVA BIKE Shine Wax (rewelacja!)
Do zmywania/ zmiękczania owadów: NOVA BIKE Insect Remover lub Motul Insect Remover
Uniwersalne czyścidło: NOVA BIKE Universal Cleaner (jest na bazie nafty, więc ostrożnie)
Do czyszczenia łańcucha: nafta, czasami Motul Chain Cleaner

robert13
teksciarz
teksciarz
Posty: 119
Rejestracja: pt 09 cze 2017, 14:14
Model VFR: v-tec '04
Imię: robert
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: robert13 » pn 12 mar 2018, 23:46

Akra z K2 to coś co być może spełniłoby Twoje oczekiwania . Napisane jest na tym , że do mycia silników , ale ja to stosuje do całości moto . Trzeba nałożyć ,oczywiście na zimne elementy , odczekać trochę i spłukać wodą . Tak jak napisałeś , można też trochę pomóc pędzelkiem , szczoteczką itp.

Awatar użytkownika
radeknavi
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 63
Rejestracja: pn 16 lis 2015, 17:24
Model VFR: RC46
Imię: Radek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: radeknavi » wt 13 mar 2018, 11:28

Ja na początku sezonu na owiewki,oczywiście odpowiednio wcześniej umyte nakładam wosk Colinite 476s. Poźniej szampon z neutralnym ph i lekkie mycie jak potrzeba. Ogólnie nie jestem zwolennikiem mycia moto na myjniach itp. Jeśli mamy nałożony wosk, owady i zabrudzenia schodzą bardzo łatwo.
A reszta zabrudzeń wilgotna szmatka i jazda ;)

Awatar użytkownika
MarcinD
pisarz
pisarz
Posty: 421
Rejestracja: pt 28 sie 2015, 18:39
Model VFR: 1200F
Imię: Marcin
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PTU

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: MarcinD » wt 13 mar 2018, 14:50

Tak w skrócie. Na początek sezonu konkretne mycie ręczne plus lekka polerka lakieru, następnie wosk colinite 476.
A już w sezonie po każdej jeździe myjka na stacji i w domu jakiś QD aby usunąć ewentualne zacieki
hornet 600 PC36 > vfr800 vtec > vfr1200f :twisted:

robert13
teksciarz
teksciarz
Posty: 119
Rejestracja: pt 09 cze 2017, 14:14
Model VFR: v-tec '04
Imię: robert
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: robert13 » wt 13 mar 2018, 16:52

Muszę doprecyzować . Koledze Kaamien chodziło o brudne zakamarki motocykla , i stąd moja propozycja akry z K2 . A pisząc , że używam tego do całości moto , miałem na myśli wszystko poza lakierem :)

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: kaamien » wt 13 mar 2018, 18:01

Dzięki wszystkim za opinię, sprawdzę :)

Wosk Collinite 476 - co jaki czas zaleca się powtórzyć woskowanie? Jedna warstwa wystarczy? Domyślam się że wcieramy gąbką, a potem polerujemy mikrofibrą.

Szampon - jaki polecacie do mycia ręcznego?
Coś do plastików i czarnych elementów?

Awatar użytkownika
radeknavi
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 63
Rejestracja: pn 16 lis 2015, 17:24
Model VFR: RC46
Imię: Radek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: radeknavi » pt 16 mar 2018, 12:14

Collinite na motocykl możesz spokojnie raz na rok nałożyć. Jedna warstwa wystarczy - druga warstwa nic nie da :) Tak, nakładamy, czekamy aż podeschnie i polerujemy delikatnie ściereczką z mikrofibry. Mycie szamponem neutralnym Ph,żeby nie ściągnąć wosku.

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: kaamien » pt 23 mar 2018, 21:23

Tak na szybko, trochę poczytałem, popytałem, obejrzałem kilka filmów o detailingu, nie wiem ile z tych rzeczy można swobodnie stosować do moto i jakie środki najlepiej wybrać, ale... Postaram się opisać, i niebawem zastosować. Dam znać jak wyjdzie :)


MYCIE:
1. Mycie aktywną pianą np. ADBL Yeti z pianownicy ręcznej (motocykl musi być zimny!)
2. Spłukiwanie.
3. Przy mocniejszych zabrudzeniach warto popsikać środkiem do usuwania metalicznych zabrudzeń np. ADBL Vampire, odczekać zgodnie z instrukcją.
4. Spłukiwanie.
5. Następnie ADBL Tar & Glue Remover i lecimy pędzlem po zaciskach i innych zakamarkach, które są ciężko dostępne dla rękawicy z mikrofibry. Przy średnio brudnym motocyklu ten punkt można pominąć, a pędzlem oblecieć przy myciu szamponem.
6. Spłukiwanie.
7. Mycie metodą na "dwa wiadra" szamponem o neutralnym ph, może być ADBL Snowball i rękawicą z mikrofibry.
8. Spłukać.
9. Jeśli po myciu lakier jest lekko chropowaty "pod palcem", czeka nas glinkowanie, ADBL Clay Glide i lecimy cały motocykl.
10. Spłukiwanie.
11. Osuszanie ręcznikiem z mikrofibry i kompresorem (nie, przelot 250/h na najbliższej prostej nie rozwiązuje sprawy :P ).

ZABEZPIECZANIE LAKIERU:
12. Albo na szybko woskiem w płynie, ADBL Quick Wax i mikrofibrą.
13. Albo lepiej woskiem np. Collinite 476, Soft99 Fusso, Swissvax Onyx - tego jest cała masa. Stosować zgodnie z instrukcją, wytrzeć delikatnie mikrofobrą.
14. I tutaj nie wiem czy na koniec ADBL Quick Detailer czy sobie darować.

Co z plastikami, przewodami, fotelem - to jeszcze obczaję.
Podstawy jak czyszczenie łańcucha itp. pominąłem z oczywistych względów :)

Respekt
Posty: 16
Rejestracja: pn 04 gru 2017, 01:57
Model VFR: Vtec
Imię: Paweł
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: Respekt » pn 26 mar 2018, 22:42

Ja do plastików używam siliconu w sprayu bo na długo pozostają ładne i nie łapią kurzu ( błyszczą się do pierwszego mycia).
Felgi, zaciski, tylne nadkole K2 Roton. Schodzi wszystko bardzo ładnie a cena przystępna.
Do glinkowania są różne twardości glinek przeznaczone do różnej ilości syfu ( twarda do dużego syfu ale łatwiej można porysować lakier) jest też fajna glinka wielokrotnego użytku na gąbce od adbl ale do motocykli się średnio nadaje ze względu na krągłości i zakamarki ( polecam tradycyjną średnią albo miękką. Do glinkowania może być ciepła woda z szamponem, chodzi tu o poślizg. Nie trzeba specjalnych lubrykantów.
Po przeprowadzonym gruntownym czyszczeniu z wszystkimi środkami które wymieniłeś wystarczy glinka miękka. Tar/glue remover usuwa zabrudzenia smoliste (głównie dół motocykla, nadkole, felgi)
Metaliczne zabrudzenia występują na całej powierzchni motocykla.
Po czyszczeniu, glinkowaniu polecam pierw przepolerować lakier czymś lekko ściernym by usunąć drobne zmatowienia, ryski. Nie podpowiem ci czym bo używam tylko past polerskich na polerce ale unikaj pasty TEMPO i tym podobnych za 10zł past!
Siadełko pryskam Sonax Brilliant shine detailer, super kropelkowanie na bardzo długo i nie robi się śliskie, wręcz przeciwnie. Jeżeli macie kanapy obszyte skórą to sonax się nie nadaje. Tym sonaxem też zabezpieczam wosk ale tylko po pierwszym myciu, do końca sezonu będzie dzielnie siedział na powierzchni.
Po fusso lub 746 nie będziesz miał raczej super efektu woow ale ochronę na cały sezon. Dobieranie wosku jest bardzo złożone. Kolor lakieru, Twardość wosku, twardy-wytrzymały=słaby efekt wizualny. Polecam kompromis Soft99 Authentic, starczy ci na kilka lat do motocykla jak i samochodu a trwałość i wygląd jest na przyzwoitym poziomie. Ważne jest by wszystko robić z głową i zgodnie z instrukcją danego preparatu. Jeżeli przed woskiem używałeś jakąś pastę lekko ścierną to trzeba ją później wymyć np. alkocholem przed położeniem docelowego trwałego wosku by nie osłabiło trwałości.

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: kaamien » pt 30 mar 2018, 18:31

Respekt pisze:
pn 26 mar 2018, 22:42
Ja do plastików używam siliconu w sprayu bo na długo pozostają ładne i nie łapią kurzu ( błyszczą się do pierwszego mycia).
Felgi, zaciski, tylne nadkole K2 Roton. Schodzi wszystko bardzo ładnie a cena przystępna.
Do glinkowania są różne twardości glinek przeznaczone do różnej ilości syfu ( twarda do dużego syfu ale łatwiej można porysować lakier) jest też fajna glinka wielokrotnego użytku na gąbce od adbl ale do motocykli się średnio nadaje ze względu na krągłości i zakamarki ( polecam tradycyjną średnią albo miękką. Do glinkowania może być ciepła woda z szamponem, chodzi tu o poślizg. Nie trzeba specjalnych lubrykantów.
Po przeprowadzonym gruntownym czyszczeniu z wszystkimi środkami które wymieniłeś wystarczy glinka miękka. Tar/glue remover usuwa zabrudzenia smoliste (głównie dół motocykla, nadkole, felgi)
Metaliczne zabrudzenia występują na całej powierzchni motocykla.
Po czyszczeniu, glinkowaniu polecam pierw przepolerować lakier czymś lekko ściernym by usunąć drobne zmatowienia, ryski. Nie podpowiem ci czym bo używam tylko past polerskich na polerce ale unikaj pasty TEMPO i tym podobnych za 10zł past!
Siadełko pryskam Sonax Brilliant shine detailer, super kropelkowanie na bardzo długo i nie robi się śliskie, wręcz przeciwnie. Jeżeli macie kanapy obszyte skórą to sonax się nie nadaje. Tym sonaxem też zabezpieczam wosk ale tylko po pierwszym myciu, do końca sezonu będzie dzielnie siedział na powierzchni.
Po fusso lub 746 nie będziesz miał raczej super efektu woow ale ochronę na cały sezon. Dobieranie wosku jest bardzo złożone. Kolor lakieru, Twardość wosku, twardy-wytrzymały=słaby efekt wizualny. Polecam kompromis Soft99 Authentic, starczy ci na kilka lat do motocykla jak i samochodu a trwałość i wygląd jest na przyzwoitym poziomie. Ważne jest by wszystko robić z głową i zgodnie z instrukcją danego preparatu. Jeżeli przed woskiem używałeś jakąś pastę lekko ścierną to trzeba ją później wymyć np. alkocholem przed położeniem docelowego trwałego wosku by nie osłabiło trwałości.
Bardzo konkretna odpowiedź! Dzięki :)

Przy okazji nasunęło mi się pytanie - jaki silikon w sprayu polecasz? Do wszelkich przewodów, el. gumowych silikon się sprawdzi?

Wosk - mając na uwadze raczej miękki (tak mi się zdaje) lakier VFR800 vtec, kolor Sword Silver Metalic (ciemny srebrny metalik), ten który polecasz czyli Soft99 Authentic powinien się sprawdzić? Jak czytam to jest raczej łatwy w nakładaniu i dość uniwersalny, bez właściwości ścierających. Cena nie wyrywa z butów, choć tani nie jest, ale pewnie warto. Przetestuję :)

Respekt
Posty: 16
Rejestracja: pn 04 gru 2017, 01:57
Model VFR: Vtec
Imię: Paweł
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: Respekt » sob 31 mar 2018, 00:10

Tak, najnormalniejszy silikon w sprayu taki jak do uszczelek i przewodów. Na początku się świeci ale po myciu przestaje i plastik pozostaje ładny czarny na dużo dłużej jak jakiś plak.

Japońce mają miękkie lakiery

Authentic daje fajną głębie naturalnego wosku z długą ochroną i super kropelkami podobnymi jak sonax BSD który wymieniłem wcześniej. Możesz sobie wygooglować kropelkowanie BSD czy Authentic, rewelacja.
Do twojego lakieru sprawdzi się. Poczytaj sobie też o fajnym zestawie duraglos 601 (cleaner) i 111 (wosk) kupując próbki co mają po 50ml? Oblecisz jeszcze spokojnie jeszcze 3-5 razy samochód a wydasz dużo mniej.nie przyciąga kurzu. Jest polecany do jasnych kolorów i napewno się nie zawiedziesz ale aplikacja jest już bardziej wymagająca a kropelkowanie w samochodzie (motocykl rzadziej się myje i jeździ w lepszych warunkach) przestaje istnieć po 3-4 miesiącach i nie są tak spektakularne jak te wyżej. Ja czasem używam do srebrnego lakieru i bardzo fajnie go rozjaśnia. Samo docieranie wosku jest bajecznie łatwe ale trzeba odpowiednio odczekać 30 min i nie wystawiać lakieru przez 12h na deszcz czy polewanie wodą jak i niską temp, efekt wizualny na następny dzień jest większy jak zaraz po nałożeniu. Mi gorsza trwałość nie przeszkadza bo i tak zaraz kombinuję by coś innego położyć a kropelkowanie można poprawiać Sonaxem. Pamiętaj o jednej z podstawowych zasadzach z dobrymi woskami, im mniej kładziesz tym lepiej i łatwiej. Dobrym woskiem/selantem łatwo się rozsmarowywuje cienką warstwe. Lepiej położyć dwie cienkie warstwy (pomiędzy polerując) jak jedną grubą ale nie dokładnie. Jak grubej warstwy byś nie położył na raz to przy ścieraniu tyle samo zostanie na lakierze a nadmiar zostanie na fibrze i na ziemi czyli w śmietniku. Wszystkie tego typu siuwaxy wydają się drogie tylko przy kupnie porównując do marketowych ale efekt, długość działania jak i mała ilość nakładania na lakier powodują że tanie stają być droższymi. Dobre koty potrafią oblecieć auto jedną warstwą zużywając 3g!

Awatar użytkownika
adrianoo
pisarz
pisarz
Posty: 420
Rejestracja: pt 25 mar 2016, 18:41
Model VFR: 800 vtec
Imię: Adrian
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Józefosław

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: adrianoo » sob 31 mar 2018, 07:27

To pany teraz pytanie, wczoraj odebrałem Moto z malowania - nowiutki kolorek - czym to to zabezpieczyć na sezon. Czy wystarcza te wyżej wymienione woski czy do nowych lakierów coś specjalnego jest ??
"braku chemii fizyką nie nadrobisz"

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: kaamien » sob 31 mar 2018, 10:08

Specjalistą nie jestem więc potwierdź jeszcze moją teorię, ale niewykluczone, że po świeżym malowaniu należy dokładnie umyć motocykl tak, jak opisałem w poście na górze (aktywna piana, usuwanie osadów metalicznych, zabrudzeń typu guma smoła, mycie) i tutaj zależy od stanu lakieru. Dobry lakiernik zrobił to tak, ze jest idealnie i już możesz zabezpieczać woskiem. Po gorszym lakierniku wymagane będzie mycie + glinkowanie + wosk, a po partaczu po glinkowaniu konieczna będzie jeszcze polerka aby usunąć osad lakierniczy i ew. brudy na lakierze.

Zakładając więc, że masz idealny, nowy lakier to teraz dokładne mycie, odtłuszczanie i tylko wosk lub powłoka (powłoka oczywiście droższa). Ja tak bym zrobił na Twoim miejscu.

Ale to tylko teoria, tak jak mówię zasięgnij jeszcze jakiejś opinii aby się upewnić :)
Ostatnio zmieniony sob 31 mar 2018, 10:16 przez kaamien, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adrianoo
pisarz
pisarz
Posty: 420
Rejestracja: pt 25 mar 2016, 18:41
Model VFR: 800 vtec
Imię: Adrian
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Józefosław

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: adrianoo » sob 31 mar 2018, 10:14

Dzięki, pierwszy i drugi punkt (lakiernik partacz i mycie odpuszczam 😎) bo już ogarnięte.
To teraz tylko wosk i jazda 😀🏍
"braku chemii fizyką nie nadrobisz"

robert13
teksciarz
teksciarz
Posty: 119
Rejestracja: pt 09 cze 2017, 14:14
Model VFR: v-tec '04
Imię: robert
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

Re: Środki do czyszczenia motocykla

Post autor: robert13 » sob 31 mar 2018, 12:24

Pomimo waszej skromności , wiedzę w temacie pucowania macie . Mam owiewkach vitunia(jest czarny) ryski , widoczne przede wszystkim w słońcu , jest jakiś specyfik , który poradzi sobie przy użyciu jeno rąk ? Tzn. nie maszynowo :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości