Fiksacja wzroku

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
Zaper
klepacz
klepacz
Posty: 705
Rejestracja: pn 12 maja 2014, 18:04
Imię: Krzysztof
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Fiksacja wzroku

Post autor: Zaper » pn 04 maja 2015, 21:49

Nie wiem czy już było na forum o fiksacji wzroku ale warto przeczytać fajny artykuł:
http://www.scigacz.pl/Fiksacja,wzroku,w ... 20574.html

teraz już wiem dlaczego jak widzę jeden mały kamyczek na wielkiej szerokiej drodze to i tak wjeżdżam w ten kamyczek, macie czasem podobnie ?

Awatar użytkownika
Bury
klepacz
klepacz
Posty: 925
Rejestracja: czw 28 mar 2013, 21:53
Imię: Andrzej
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: Bury » pn 04 maja 2015, 22:06

Dużo o tym czytałęm i nasłuchałem się jak byłem na szkoleniu na torze i...

dzieki temu żyjemy ja i żona bo jak niektorzy słyszeli ode mnie jak na pierwszym winklu jak sie jedzie z Tolkmicka na Elbląg pierwszy FAJNY ale ciemny zakręt i już szłem w barierki ( na ktore oczywista patrzyłem myśląc żeby tylko w nie nie zaje..ć!!!) przeszło mi tyle myśli książek filmów słów kolegów instruktora z toru i żyje!!! coś musi w tym być a przeszlismy dosłownie na ostatnich max 4 cm asfaltu. Ci za nami potem mowili kur... ale jesteś kozak,a ja nooo ale plecy osrane bo to tak nie miało być!!!
VFR800 RC46 98r była
CBR1100XX Super Blackbird
Darkness Black Metallic

regaciarz
bywalec
bywalec
Posty: 38
Rejestracja: ndz 30 wrz 2012, 17:54
Imię: Michał
województwo: podlaskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: regaciarz » pn 04 maja 2015, 22:08

jakiś czas temu czytałem urywkami książkę "motocyklista doskonały" i tam było opisane to zjawisko i już wiem, że naprawdę istnieje gdy zacząłem zwracać na nie uwagę. Kilka razy miałem sytuację "jadę za szybko, nie wyrobię" jadąc samochodem i raz na moto i za każdym razem na szczęście sobie o tym przypominałem, skupiałem się na miejscu gdzie chcę jechać i zakręty się wyprostowały :P

Awatar użytkownika
Niron
klepacz
klepacz
Posty: 657
Rejestracja: ndz 08 lut 2015, 23:20
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siemień

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: Niron » pn 04 maja 2015, 22:27

ja jak widzę coś na mojej drodze to w 99% przypadków to omijam no chyba że zobaczę coś małego za późno :P a wracając do fiksacji, jeśli chodzi o mnie to cholera nie przypominam sobie takiego zjawiska u mnie, nie żeby nie miał sytuacji podbramkowej jak przestrzelenie zakrętu czy wyjeżdżający mi samochód, ale nie kojarzę żebym skupiał się tylko na tym elemencie, zazwyczaj szukam jak najszybciej drogi alternatywnej lub odruchowo hamuję jak nie mam gdzie uciec. Aczkolwiek ręki nie dam sobie uciąć, bo nie zwracałem na to do tej pory uwagi, teraz będę się starał bardziej to monitorować.
„If everything seems under control you’re just not going fast enough”
CB 500 -> CBR 600 F3 -> VFR 800 FI

Awatar użytkownika
Vermilion
klepacz
klepacz
Posty: 814
Rejestracja: ndz 09 sie 2009, 19:33
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałcz/Piła

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: Vermilion » pn 04 maja 2015, 22:49

Fiksacja wzroku jest najbardziej zauważalna podczas pokonywania zakrętów. Większość odruchowo podczas składania się w winklu patrzy przed motocykl lub "jak dużo brakuje do pobocza". Tymczasem wystarczy spojrzeć w szczyt zakrętu i okazuje się nawet, że można bez strachu złożyć się głębiej, przejechać szybciej, a strach związany z wypadnięciem z zakrętu nagle znika. Najgorzej jak człowiek nagle w zakręcie ujrzy kamyczek, albo dziurkę :P Normalnie by przejechał obok lub po niej i nic by się nie stało. A jak będzie się w nią gapił to na bank w nią wpadnie albo spanikuje :)
Honda NSR 125 JC22A > Honda CB 500 > Honda VFR 750 RC36I > Yamaha TDM 850 4TX > Honda VFR 800Fi 99' SF > Honda VFR 800Fi 98' !!
SPEED UP - CENTRUM MOTOCYKLISTY
https://www.facebook.com/SpeedUP.Pila

Awatar użytkownika
Niron
klepacz
klepacz
Posty: 657
Rejestracja: ndz 08 lut 2015, 23:20
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siemień

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: Niron » wt 05 maja 2015, 16:38

Vermilion pisze: Najgorzej jak człowiek nagle w zakręcie ujrzy kamyczek, albo dziurkę :P Normalnie by przejechał obok lub po niej i nic by się nie stało. A jak będzie się w nią gapił to na bank w nią wpadnie albo spanikuje :)
to jest jakaś masakra przecież,kilka razy tak miałem i zawsze musiałem korygować tor jazdy w zakręcie żeby w to nie walnąć właśnie ze strachu żeby nie było szlifa, możliwe że nie potrzebnie jak piszesz, ale człowiek już tak ma, że woli to ominąć niż po tym przejechać :P , oczywiście jak mam miejsce.
„If everything seems under control you’re just not going fast enough”
CB 500 -> CBR 600 F3 -> VFR 800 FI

Awatar użytkownika
rafalW
bywalec
bywalec
Posty: 35
Rejestracja: pt 08 sie 2014, 09:18
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Puławy

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: rafalW » śr 06 maja 2015, 08:45

A propos oczu, bardzo fajny artykul wyjasniajacy czemu puszkarze nas nie widza na skrzyzowaniach
http://ibikekrakow.com/2013/01/29/czego ... go-pilota/

Jak bylo to sorry, nie czytam forum od deski do deski

Awatar użytkownika
Lucek
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3481
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 13:03
Imię: LUCYna/fer
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: EP

Re: Fiksacja wzroku

Post autor: Lucek » śr 06 maja 2015, 11:39

tak
fiksacja jest spotengowana latem w upalne dni szczegolnie. a juz w nadmorskich miejscowosciach to juz w ogole....
choc ja sie nie bronie by wjechac w obiekt fiksacji
Nie ma boga, jest Mmmmotór!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości