Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
Awatar użytkownika
piotr_bzyk
pisarz
pisarz
Posty: 209
Rejestracja: wt 28 mar 2017, 17:45
Imię: Piotr
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: piotr_bzyk » wt 28 mar 2017, 17:58

Cześć! Od kilku dni jestem posiadaczem VFR-ki fi. Jest to mój pierwszy poważny motocykl. Po kilku przejażdżkach zauważyłem, że mam kłopot z pokonywaniem zakrętów tzn. robię to bardzo zachowawczo, przy niskiej prędkości przez co cierpi płynność jazdy. Tutaj rodzi się moje pytanie do bardziej doświadczonych motocyklistów- czy znacie jakieś "ćwiczenia" na to aby przełamać się i jeździć po winklach swobodniej?

Awatar użytkownika
śliniak290
klepacz
klepacz
Posty: 1842
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 09:41
Imię: Wojciech
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa - Jelonki

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: śliniak290 » wt 28 mar 2017, 18:14

są takie kursy , zapytaj kolegi ,,sokół,, też z Tczewa :D
Najpierw naucz śmiać się z siebie , a potem śmiej się z innych !!!

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 772
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: mictom » wt 28 mar 2017, 18:54

A ja na początek polecam książkę/ki;
-Motocyklista doskonały, David L.Hough
-Motocyklista doskonały Droga do mistrzostwa, Hough
-Przyspieszenie, Keith Code
-Przyspieszenie II, Keith Code

i wieczorkiem obejrzeć Biblia pokonywania zakrętów https://www.youtube.com/watch?v=B8Ociv8n0wI
Ostatnio zmieniony wt 28 mar 2017, 19:00 przez mictom, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
piotr_bzyk
pisarz
pisarz
Posty: 209
Rejestracja: wt 28 mar 2017, 17:45
Imię: Piotr
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: piotr_bzyk » wt 28 mar 2017, 18:59

Lektury jak najbardziej, węszyłem już za tymi książkami. Jednak teoria to nie wszystko- ćwiczenia praktyczne są chyba tu najważniejsze.

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 772
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: mictom » wt 28 mar 2017, 19:02

Moim zdaniem ważna jest teoria, jeśli dowiesz się jak coś działa (w tym wypadku skręt motocyklem, pokonywanie zakrętów) i zrozumiesz to bariera psychiczna zostanie przesunięta. Ogranicza nas tylko nasz własny umysł.

Awatar użytkownika
piotr_bzyk
pisarz
pisarz
Posty: 209
Rejestracja: wt 28 mar 2017, 17:45
Imię: Piotr
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: piotr_bzyk » wt 28 mar 2017, 19:15

chyba jednak masz rację- książka kupiona :)

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 772
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: mictom » wt 28 mar 2017, 19:18

Zerknij na internet, może znajdziesz coś w PDFie i koniecznie obejrzyj filmik z linku.

https://www.scigacz.pl/Szybkie,skrecani ... 19936.html

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: Arnold » wt 28 mar 2017, 20:30

Najszybciej będzie jak sobie znajdziesz kogoś doświadczonego z kim będziesz mógł pośmigać. Za kimś jeździ się szybciej. Dodatkowo "Jeśli on wszedł w ten zakręt to czemu ja mam nie wejść?"
Mówię to z doświadczenia. ;)
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4212
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: emil » wt 28 mar 2017, 20:58

No i git, tylko poczekaj jeszcze ze 3-4 ulewy, niech zniknie piach i inne pozimowe gówno z dróg, a opony zaczną się trzymać asfaltu, nic na siłę.. Masz kolegę w Tczewie - Bury, wal do niego, podpowie, pokaże.
Pozdro i rozsądku

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 772
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: mictom » wt 28 mar 2017, 21:00

Arnold pisze:Najszybciej będzie jak sobie znajdziesz kogoś doświadczonego z kim będziesz mógł pośmigać. Za kimś jeździ się szybciej. Dodatkowo "Jeśli on wszedł w ten zakręt to czemu ja mam nie wejść?"
Mówię to z doświadczenia. ;)
Próbowałem tak na początku :) i nie raz robiłem duże oczy i po hamulcach ;) Do teraz jeszcze tak mam jakbym za kimś szybkim pojechał i chciał za wszelką cenę siedzieć mu na ogonie. Ale wiadoomo, każdy uczy się inaczej.

Awatar użytkownika
figaro
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2639
Rejestracja: czw 14 lut 2008, 21:40
Imię: Tomasz
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto; Rumia

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: figaro » wt 28 mar 2017, 21:04

Propozycja nr 1 Znajdź kogoś z motocyklem mniejszym /a przede wszystkim lżejszym 125; 250 ccm/, znajdź wolny, czysty, równy plac i tak spokojnie zacznij kręcić kółka;
Propozycja nr 2 Skontaktuj się z: ODTJ Pszczółki. Mają tam instruktora techniki jazdy motocyklem = powinien coś pomóc, lub w najgorszym razie udzielić informacji;
Propozycja nr 3 Skontaktuj się z Tomkiem z Wyższej szkoły jazdy z Gdańska /tel. 794679332, nie wiem czy jeszcze aktualny/ i wyłuszcz mu swój problem.

W ostateczności służę pomocą, niestety w mocno ograniczonym zakresie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
belkot
klepacz
klepacz
Posty: 749
Rejestracja: ndz 28 kwie 2013, 16:51
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: belkot » wt 28 mar 2017, 21:57

Tu masz szkole ktora dokladnie nauczy cie to co pisza w tych ksiazkach. Cena nie jest niska ale warto nauczyc sie podstaw od najlepszych

http://sbkschool.pl/

Awatar użytkownika
antekpl
teksciarz
teksciarz
Posty: 128
Rejestracja: śr 06 sty 2016, 11:35
Imię: Antek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: antekpl » wt 28 mar 2017, 22:02

Odezwij się do Maćka i Marcina z 3MM Racing Academy, weź udział w szkoleniu z poziomu 1. Diametralnie zmieni to Twój styl jazdy, zrozumiesz jak działa fizyka na moto, co do momentu aż ktoś Ci tego nie wyłoży i nie pokaże na przykładzie to nie będzie wcale takie oczywiste. Z czystym sumieniem polecam chłopaków, są z Trójmiasta, szkolenia robią na torach w całym kraju.

http://www.3mmracingacademy.pl/

Awatar użytkownika
konrad1f
pisarz
pisarz
Posty: 288
Rejestracja: śr 29 lut 2012, 00:45
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: konrad1f » śr 29 mar 2017, 00:53

Arnold pisze:Najszybciej będzie jak sobie znajdziesz kogoś doświadczonego z kim będziesz mógł pośmigać. Za kimś jeździ się szybciej. Dodatkowo "Jeśli on wszedł w ten zakręt to czemu ja mam nie wejść?"
Mówię to z doświadczenia. ;)
najszybciej ... na tamten świat

tak jak (niektórzy) koledzy piszą - dobrze jest jeśli ktoś ogarnięty z boku spojrzy na to co robisz i sprzeda "zjebkę" - często ćwicząc różne figury możesz w nieskończoność popełniać te same błędy
czasem pół zdania może zmienić diametralnie twój styl jazdy ;)

a co możesz zrobić we własnym zakresie? przejedź się na plac, ustaw sobie jakieś figury typu slalom, slalom z offsetem, ósemkę, jazda po kręgu i weź kogoś kto Cię nagra. w domu przeglądając materiał, będąc napakowany teorią z książek będzie Ci łatwiej wyłapać pewne błędy, o których popełnianiu możesz nie mieć pojęcia siedząc na motocyklu. zazwyczaj problemy w przypadku wielu motocyklistów są te same np. napinka/trzymanie się kierownicy (co powoduje z kolei brak kontroli nad kierunkiem jazdy jak i nad przepustnicą), patrzenie bezpośrednio przed przednie koło motocykla ... można by wymieniać.
zacznij od ustawienia motocykla pod siebie (kierownica, urządzenia sterowania - dźwignie hamulca, sprzęgła, zmiany biegów) i zadbaj o stan techniczny - stan i prawidłowe ciśnienie w ogumieniu, właściwy naciąg łańcucha, nie mówiąc już o ogólnej sprawności motocykla to podstawa dla prawidłowego prowadzenia się sprzęta

Awatar użytkownika
Zając
klepacz
klepacz
Posty: 1018
Rejestracja: sob 06 sie 2011, 15:10
Imię: Dariusz
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hanna

Re: Jak nauczyć się pokonywania zakrętów?

Post autor: Zając » śr 29 mar 2017, 04:46

Dobrze że pytasz na początku i chcesz porady kogoś doświadczonego, bo jak byś się zdecydował na pomoc powiedzmy po sezonie czy dwóch to prawdopodobnie nabyte nawyki (jeśli będą niepoprawne oczywiscie) ciężko Ci będzie je zmienić. Moja rada: 1 lektura 2 ktoś doświadczony np instruktor i oczywiście nauka nauka i nauka 3 na koniec jeszcze raz lektura gdyż czytając pierwszy raz niektóre rzeczy nie będziesz wiedział o czy piszą.
LWL 74HN

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości