Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Wszelkie problemy nie związane z mechaniką.
Awatar użytkownika
coval
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 71
Rejestracja: pn 23 mar 2009, 09:01
Imię: Piotr
województwo: lubuskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: coval » śr 30 lip 2014, 08:08

Witajcie
Zabrałem się za serwis przedniego zawieszenia w mojej FI i mam problem ze złożeniem, a cierpliwość i "łacina" już mi się kończy.
Rozebrałem amory, a z tym też był problem, ponieważ tuleja gwintowana od śruby spustowej obracała się. Za poradami z forum rozwierciłem śrubę i rozbebeszyłem ustrojstwo.
Wczoraj poczyściłem i chciałem złożyć, ale dupa blada. Ten element z gwintem obraca się uniemożliwiając rozsądne dokręcenie. Serwisówka podaje 20Nm i będę optymistą jak powiem że dokręciłem na 3Nm. Próbowałem w różnej kolejności czyszcząc ekstrakcyjną, aby poślizgu na oleju nie było i nawet skręcone z maksymalnym napięciem wstępnym sprężyny, ale nie trybi. Zacząłem się zastanawiać czy może mam coś nie tak poskładane. Ten dolny element w który wchodzi śruba spustowa jest od góry skręcony śrubą z łbem walcowym z gniazdem imbusowym i przylega od góry do szpilki z nakrętką sześciokątną po której się elegancko ślizga. W serwisówce widziałem poradę przy odkręcaniu śruby spustowej, aby pomóc sobie od góry kluczem 14, ale po co jak te elementy nie są sprzężone. Czy to tak fabrycznie? Jeśli tak to jakbym dorwał tego barana który to projektował to bym go za jajca powiesił. :twisted:

Jak to wygląda u Was z montażem demontażem? Nie mogę sobie tego wyobrazić w przypadku zmiany oleju bez rozbierania amorów - w oleju to już w ogóle bym tego nie dokręcił. Rzućcie pomysłem jak to robicie, bo chciałbym wieczorem poskładać i polatać w końcu. Zapowiadali burzę, więc rozebrałem, a tu deszczu ani śladu co pogłębia moją depresję.
Była VFR 800Fi RC46 by Coval
Obecnie CBR 1000rr SC57b
Lepiej jeździć z głową na karku, czy z duszą na ramieniu?

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: Fakir » śr 30 lip 2014, 09:33

Między obudowa lagi - goleniem a całym tloczyskiem jest jeszcze tulejka aluminiowa która nakladasz na tloczysko, masz ją? (przechodzi przez z nią śruba spustowa lagi, ta na imbus)

Ja miałem ten sam problem i delikatnie z wyczuciem zdusilem w imadle obudowę tloczyska na wysokości tego elementu w który wkrecasz imbus.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
coval
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 71
Rejestracja: pn 23 mar 2009, 09:01
Imię: Piotr
województwo: lubuskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: coval » śr 30 lip 2014, 10:26

Tuleja aluminiowa na tłoczysku jest, ale ona jest spasowana tak, że się ślizga.
No właśnie się zastanawiałem nad osadzeniem tego na sztywno, ale czy to odkształcenie jest bezpieczne?
W imadle dusiłeś to razem z tuleją, czy samo tłoczysko a potem wciskałeś środek?

Myślałem jeszcze o kleju na ten element, ale nie wiem jak się zachowa w oleju i potem przy ewentualnym wyciąganiu.
Była VFR 800Fi RC46 by Coval
Obecnie CBR 1000rr SC57b
Lepiej jeździć z głową na karku, czy z duszą na ramieniu?

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: Fakir » śr 30 lip 2014, 10:31

Tuleja na tloczysku powinna wchodzić z minimalnym luzem lub delikatnie na wcisk.
Sciskaj samo tloczysko, bez tej aluminiowej tulejki.
Nic innego nie wymyslisz.
Jak widać to częsty problem z lagami.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
dixon
klepacz
klepacz
Posty: 550
Rejestracja: pn 15 lis 2010, 16:05
Imię: rafał
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: grójec

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: dixon » śr 30 lip 2014, 14:21

Coval, nie wiem o co chodzi, ale kilkukrotnie rozkładałem na części pierwsze i składałem lagi od fi i nie miałem nigdy żadnych problemów, tym bardziej z odkręceniem czy przykręceniem na 20Nm dolnej śruby, nigdy nic mi się nie ślizgało etc. Nie wiem, może akurat miałem szczęście, ale żadnych takich akcji nigdy nie miałem i jakichkolwiek problemów.
Jest: Honda VFR RC46 '01
Yamaha WR250F '08
Yamaha FZR 600 '93
Yamaha XS400 Special '81
Honda Lead 125 '83
Vespa ET4 125 '98
Wfm 125 '61
Ex: VFR RC46 '01, Suzuki DR-Z 400 SM '04, Honda Transalp 650 '04, Awo Simson Tourist '51, MZ ES250 '61, Jawa Perak 250 '52

Awatar użytkownika
skoch84
pisarz
pisarz
Posty: 223
Rejestracja: sob 26 gru 2009, 23:05
Imię: Staszek
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: skoch84 » śr 30 lip 2014, 21:20

Ja tylko dodam, że gdy nie można odkręcić dolnej śruby wystarczy użyć klucza udarowego. Jeszcze żadna śruba go nie pokonała.
Jak ktoś nie posiada takich zabawek, to niech podjedzie do wulkanizatora, tam mu odkręcą
Almera N15 GA14DE '98
Honda VFR 750 RC36I '91

Awatar użytkownika
Hefajstos
klepacz
klepacz
Posty: 612
Rejestracja: pt 06 lut 2009, 08:31
Imię: Maciej
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pniewy

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: Hefajstos » czw 31 lip 2014, 07:42

Podstawowa sprawa. Masz dorobiony "klucz" który wkladasz od góry aby zrobić kontre dla śrubki przykręcanej od dołu????
Jesli nie to bierzesz nakrętkę pasująca do imbusa od góry, dalej bierzesz pręt fi 10 docinasz go aby utworzyć literę. "T" spawasz go włącznie z nakrętką i klucz gotowy. Można skręcać zawias. Pomogłem???

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: Fakir » czw 31 lip 2014, 07:53

Hefajstos pisze:Podstawowa sprawa. Masz dorobiony "klucz" który wkladasz od góry aby zrobić kontre dla śrubki przykręcanej od dołu????
Jesli nie to bierzesz nakrętkę pasująca do imbusa od góry, dalej bierzesz pręt fi 10 docinasz go aby utworzyć literę. "T" spawasz go włącznie z nakrętką i klucz gotowy. Można skręcać zawias. Pomogłem???
Chyba coś pomyliłeś z Yamahą :roll:
w vfr osiemsetce fi nic nie skontrujesz od góry - jest tam całe tłoczysko, a problem leży w tym, że element w który wkręcasz śrubę spustową (imbus od dołu lagi) jest luźno mocowany w obudowie tłoczyska, i ni jak można do zblokować, podobnie jest w starszej 750'tce
Chyba że czegoś nie wiem...
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
coval
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 71
Rejestracja: pn 23 mar 2009, 09:01
Imię: Piotr
województwo: lubuskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: coval » czw 31 lip 2014, 13:05

Wczoraj poskładałem, więc dzięki za porady. Fakir masz u mnie piwo ;)
Ścisnąłem w imadle końcówkę (zaznaczone na foto) i ładnie się wkręciła.

Temat wyczerpany, a fotki może się jeszcze komuś przydadzą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Była VFR 800Fi RC46 by Coval
Obecnie CBR 1000rr SC57b
Lepiej jeździć z głową na karku, czy z duszą na ramieniu?

Awatar użytkownika
Hefajstos
klepacz
klepacz
Posty: 612
Rejestracja: pt 06 lut 2009, 08:31
Imię: Maciej
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pniewy

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: Hefajstos » czw 31 lip 2014, 17:55

Fakir pisze:
Hefajstos pisze:Podstawowa sprawa. Masz dorobiony "klucz" który wkladasz od góry aby zrobić kontre dla śrubki przykręcanej od dołu????
Jesli nie to bierzesz nakrętkę pasująca do imbusa od góry, dalej bierzesz pręt fi 10 docinasz go aby utworzyć literę. "T" spawasz go włącznie z nakrętką i klucz gotowy. Można skręcać zawias. Pomogłem???
Chyba coś pomyliłeś z Yamahą :roll:
w vfr osiemsetce fi nic nie skontrujesz od góry - jest tam całe tłoczysko, a problem leży w tym, że element w który wkręcasz śrubę spustową (imbus od dołu lagi) jest luźno mocowany w obudowie tłoczyska, i ni jak można do zblokować, podobnie jest w starszej 750'tce
Chyba że czegoś nie wiem...
Fakir masz racje. VFR-y jeszcze nie rozbieralem , sugerowalem sie opisem kolegi na poczatku, bylo napisane o srubie imbusowej , a takowe rozwiązania spotykalem wczesniej, z stad moja sugestia. Najważniejsze ze temat opanowany.

tomcat
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 66
Rejestracja: śr 05 sty 2011, 21:11
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czarna/Łańcut

Re: Pomóżcie złożyć przedni zawias - VFR 800 FI

Post autor: tomcat » sob 02 sie 2014, 09:34

Też miałem podobny problem, pomógł klucz udarowy, tylko uważać trzeba przy dokręcaniu żeby nie przesadzić i gwintu nie zerwać...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości