Łożysko Koła Tylnego

motox
Posty: 12
Rejestracja: pt 31 sty 2014, 16:42
Model VFR: VTEC
Imię: Paweł
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: motox » pt 07 lut 2014, 21:25

I tak zrobię, zawsze jeżdzę na Jaktorowską. Mam taką przypadłość, że jak kręcę kołem to po pół obrotu staje. Jeszcze nie odkrecalem hamulców, bo to moze one są przyczyną. Tak czy inaczej chce wymienić łożyska, szykuje mi się na sezon wyprawa na Sycylię i chcę uniknąć niespodzianek.

Awatar użytkownika
WąskiVFR
pisarz
pisarz
Posty: 329
Rejestracja: pn 19 kwie 2010, 20:27
Model VFR: Bieliźniak ST 1050
Imię: Andrzej
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kozy

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: WąskiVFR » sob 08 lut 2014, 11:15

W tamtym roku wymieniałem wszystkie łożyska w kole i wahaczu. Jeśli chodzi o łożyska koła to igiełkowego nie dostałem i trzeba było z serwisu ściągać. Zauważ, że to łożysko jest zespolone z takim małym uszczelniaczem od jednej strony. Samo łożysko bym dostał, ale już z uszczelniaczem nie mieli.
Pan Wąski jest DEBEŚCIAK i jego Mafia też :D

Awatar użytkownika
kubatron2
klepacz
klepacz
Posty: 1164
Rejestracja: czw 23 gru 2010, 17:40
Model VFR: 46
Imię: jakub
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rajsko/oświęcim
Kontakt:

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: kubatron2 » sob 08 lut 2014, 11:51

ktos kiedys mi mowił ze znalazł to łożysko wielowałeczkowe takie jak w vfr w łożyskach do jakis klimatyzatorów czy cuś .

Awatar użytkownika
BlackHunter
teksciarz
teksciarz
Posty: 126
Rejestracja: wt 07 sie 2012, 18:05
Model VFR: rc36II --> V tec
Imię: Michał
województwo: podlaskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki/Sejny

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: BlackHunter » czw 10 lip 2014, 23:26

Odświeże temat. Mianowicie zauważyłem delikatny luz tylnego kola(czasami wiekszy czasami mniejszy) jutro sprubuję dokręcić srubę 46. Ale gdyby była konieczność wymiany łożysk to czy te z linku będą pasowały? http://www.bazarek.pl/produkt/3845615/l ... 88-97.html są za 1/5 ceny w porównaniu z orginałem. Czy sa to ,,takie same" łożyska 28, 29 ,30 co z obrazka aso http://czescihonda.motorista.pl/szukaj/ ... 750FT,4967,
Dla jednych to szaleństwo, dla innych całe życie...
Życie jest jak motocykl- to Ty nadajesz mu tępo i kierunek

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Model VFR: VFR750 & XT600
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: Fakir » pt 11 lip 2014, 06:41

To są łożyska wahacza, natomiast łożyska osi koła są raczej nie wymienialne, ponieważ wewnętrzna bieżnia łożyska jest integralnym elementem osi koła, więc można tylko wymienić wianek z igiełkami (łożysko igiełkowe/wałeczkowe jak kto woli) nie wiem czy to coś da jeśli masz luz.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
PETER
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4617
Rejestracja: czw 03 lip 2008, 22:22
Imię: PIOTR
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: PETER » pt 11 lip 2014, 10:36

w tylnym kole masz 3 szt łożysk dwa kulkowe i jedno wałeczkowe dwa kulkowe można wymienić jeżeli padło to wałeczkowe wymienia się razem z osią koła ,ale najczęściej wystarczy wymienić te dwa kulkowe niestety to i tak sporo kasy dobre to koszt ok 180 pln za szt tanie mogę mieć za 20pln :shock: "czajna" ale ja tego bym bał się do kieszeni włożyć bo może się pognie :lol:
"BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOINY CZŁOWIEK"

Awatar użytkownika
BlackHunter
teksciarz
teksciarz
Posty: 126
Rejestracja: wt 07 sie 2012, 18:05
Model VFR: rc36II --> V tec
Imię: Michał
województwo: podlaskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki/Sejny

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: BlackHunter » wt 05 sie 2014, 12:26

Prosiłbym żeby ktoś napisal jak sie dostać do tych łożysk.? odkreciłem srube 46, zacisk hamulcowy zdjety, sruba 17 od reg naciagu poluzowana. Co jeszcze muszę zrobić żeby wybrać ośkę kola? Trzeba odkręcać zębatkę i tarczę hamulcową?
Dla jednych to szaleństwo, dla innych całe życie...
Życie jest jak motocykl- to Ty nadajesz mu tępo i kierunek

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Model VFR: VFR750 & XT600
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: Fakir » wt 05 sie 2014, 22:47

BlackHunter pisze:Prosiłbym żeby ktoś napisal jak sie dostać do tych łożysk.? odkreciłem srube 46, zacisk hamulcowy zdjety, sruba 17 od reg naciagu poluzowana. Co jeszcze muszę zrobić żeby wybrać ośkę kola? Trzeba odkręcać zębatkę i tarczę hamulcową?
Musisz ściągnąć obudowę gum zabieraka, razem z całym zabierakiem.
Mimośród jest zabezpieczony segerem - widać go między wahaczem a tarczą hamulcową
aby wysunąć mimośród musisz zdjąć seger.

Serwisówka w łapę i działasz :wink:
jak będziesz miał wszystko na wierzchu, to proponuje wybrać syf z wahacza, a przy składaniu dać smaru na mimośród żeby nie siłować się z późniejszą regulacją naciągu łańcucha.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

jerzy76@interia.pl
bywalec
bywalec
Posty: 38
Rejestracja: śr 06 lip 2016, 22:44
Model VFR: 750 rc 36
Imię: Jerzy
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rudołowice

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: jerzy76@interia.pl » śr 06 lip 2016, 22:52

Witam mam luz na kole pewnie łożyska do wymiany temat z przed 3 lat z tego co wyczytałem to koszt duzy tych łożysk nie da sie nic tanszego kupic ? nie znam sie na tym wiec ktos cos doradzi moze?

jerzy76@interia.pl
bywalec
bywalec
Posty: 38
Rejestracja: śr 06 lip 2016, 22:44
Model VFR: 750 rc 36
Imię: Jerzy
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rudołowice

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: jerzy76@interia.pl » śr 06 lip 2016, 23:30

I czy dokrecenie łozyska cos da czy tylko przyspieszy zużycie łożyska??

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4201
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Model VFR: Fortepian
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: emil » śr 06 lip 2016, 23:55

Kolego - jesteś widać nowy, chyba nie tylko na forum. Honda to drogi sprzęt, nie tylko w zakupie, ale i w utrzymaniu. Skąd jesteś? Z Meksyku? Czemu się wstydzisz miejsca pochodzenia? Jeśli nie - uzupełnij profil - będzie łatwiej.

Co to znaczy, że masz luz na kole? Jak to sprawdziłeś, skoro się nie znasz? Może jest koło nie dokręcone? A może luz na łożyskach zabieraka?

Powyżej była debata odnośnie łożyska rolkowego, które ma koszyk plastikowy, dwa rzędy rolek i uszczelniacz wewnątrz, a takowego poza serwisem nie dostaniesz i o cenę lepiej nie pytaj, bo ok 500zł jak kiedyś sprawdzałem kosztowało.

Może jest niedokręcona nakrętka osi, ta na klucz 46 z lewej str., ale tego też sam nie zrobisz jak nie masz pojęcia, bo nie masz czym i jak. Tam potrzeba 200Nm momentu, nie każdy taki klucz posiada, nie mówiąc o rozmiarze, a jedna osoba tego nie dociągnie, bo się moto przewróci. Za to jeśli ona jest luźna to i tak trzeba to rozebrać i zajrzeć, czy coś w środku się nie uszkodziło, przeczyścić, nasmarować i dopiero składać.

Pozdro

jerzy76@interia.pl
bywalec
bywalec
Posty: 38
Rejestracja: śr 06 lip 2016, 22:44
Model VFR: 750 rc 36
Imię: Jerzy
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rudołowice

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: jerzy76@interia.pl » czw 07 lip 2016, 07:37

Witam luz sprawdziłem łapiąc za koło i ruszając na boki jest luz delikatny ale tak jak mówisz jestem zielony w tych sprawach i jestem nowicjusz sam nic nie zrobię w moto co najwyżej wymienię filtry olej i klocki a w moim regionie ciężko jest z mechanikami od motocykli nie ma nikogo kto by to mógł mi dokładnie sprawdzić wiec ciężko będzie z naprawą tego ..

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4201
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Model VFR: Fortepian
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: emil » czw 07 lip 2016, 08:53

Ciężko to będzie z takim kluczem i momentem (u mnie znany i szanujący się warsztat moto nie posiadał :mrgreen: :twisted: ), spróbuj podjechać na jakiś serwis dla ciężarówek, tam odpowiednie narzędzie mają. A po pierwsze - spróbuj tą dużą nakrętkę palcami pokręcić, chyba że masz klucz 46 - spróbuj - jak dasz radę tym poruszyć bez użycia siły tzn. że jest nie dokręcona.

A nie jest to czasem luz na łożyskach wahacza?

jerzy76@interia.pl
bywalec
bywalec
Posty: 38
Rejestracja: śr 06 lip 2016, 22:44
Model VFR: 750 rc 36
Imię: Jerzy
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rudołowice

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: jerzy76@interia.pl » czw 07 lip 2016, 09:23

emil pisze:Ciężko to będzie z takim kluczem i momentem (u mnie znany i szanujący się warsztat moto nie posiadał :mrgreen: :twisted: ), spróbuj podjechać na jakiś serwis dla ciężarówek, tam odpowiednie narzędzie mają. A po pierwsze - spróbuj tą dużą nakrętkę palcami pokręcić, chyba że masz klucz 46 - spróbuj - jak dasz radę tym poruszyć bez użycia siły tzn. że jest nie dokręcona.

A nie jest to czasem luz na łożyskach wahacza?
Własnie sprawdziłem masz racje palcami poruszałem ją klucza nie mam ale mam jąkąs żabke tak ze złapałem nią srube i dokreciłem ile mogłem został minimalny luz napwno mniejszy niz był pozostaje sprawa znalezienia klucza i dokrecenia dobrze :) dzieki za podpowiedzi mam nadzieje ze obejdzie sie bez wymiany łozyska

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4201
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Model VFR: Fortepian
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Łożysko Koła Tylnego

Post autor: emil » czw 07 lip 2016, 20:41

No widzisz, to szukaj speca, bo tam ma byc ok 200Nm, nie pamietam juz, trzeba sprawdzic w serwisowce.
Pozdro

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości