Łańcuch sam się naciąga???

Awatar użytkownika
VFRKrzysztof
klepacz
klepacz
Posty: 592
Rejestracja: czw 09 lip 2009, 01:03
Model VFR: 1200F
Imię: Krzysztof
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Łańcuch sam się naciąga???

Post autor: VFRKrzysztof » pn 21 wrz 2009, 10:54

Witam szanowne towarzystwo.
Przekopałem forum i nie znalazłem opisu takiego zjawiska, jakie zaobserwowałem w swojej RC46. Jak ją kupiłem to łańcuch naciągnięty był tak, jak książka pisze. Po jakims czasie przy okazji smarowania stwierdziłem, że łańcuch jest zbyt mocno naciągnięty. Pomyślałem, że może śruba na wahaczu była niedokręcona. Poluzowałem łańcuch, dokręciłem śrubę i śmigałem dalej. Dziś po godzinie śmigania po mieście zabrałem się do smarowania łańcucha i zobaczyłem, że łańcuch jest napięty jak struna. Wie ktoś może osochozi?
Dla ułatwienia dodam, że:
- łańcuch NIE JEST nierówno rozciągnięty. Kręcąc kołem widzę, że luz jest w każdym miejscu taki sam
- moto jest używane rekreacyjnie. Wbrew temu, co mówi rejestracja, nie służy do ćwiczeń kaskaderskich ani też do ciągnięcia maszyn rolniczych :-)
Z góry dziękuję za help.
The best is yet to come! :-)

Awatar użytkownika
szatan
klepacz
klepacz
Posty: 979
Rejestracja: pn 18 wrz 2006, 20:02
Model VFR: RC46 '98
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Amsterdam/Rzeszów
Kontakt:

Post autor: szatan » pn 21 wrz 2009, 14:08

Nic innego jak przesuwanie sie mimośrodu (czy jak to sie tam pisze :mrgreen: )
innej mozłiwości nie ma, dokrec srube jeszcze bardziej moze ktos nalał tam do srodka oleju lub czegos smarującego i sie łatwo to przesuwa i musi byc dojeba..e konkretnie . zawołaj do pomocy sasiadów , tylko wahacza nie urwijcie.
Życie bez motocykla powoduje raka i choroby serca
Manual Honda VFR800 98-2001
http://rapidshare.com/files/236685669/Manual98-01.pdf

Miernik ładowania http://www.youtube.com/watch?v=IYjGraAk4es

Awatar użytkownika
Damo 88
klepacz
klepacz
Posty: 1101
Rejestracja: sob 11 kwie 2009, 01:05
Model VFR: VFR VTec
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Damo 88 » pn 21 wrz 2009, 14:55

Z tym dokręcaniem to nie przesadzaj wyczyść i przykręć ja należy pamiętaj że gwinty są toczone w stopie aluminium :bye

SOWA
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3000
Rejestracja: pt 27 paź 2006, 21:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SOWA » pn 21 wrz 2009, 18:01

Jeszcze rozwinę szatańską poradę. Zwróć uwagę, czy nie masz ustawienia regulacji po niewłaściwej stronie mimośrodu. Nie jestem pewien czy w 46-ce mimośród kręci się dookoła, ale w 36-ce tak właśnie jest. Jeśli u ciebie ma miejsce taka sytuacja to możesz mieć tak ustawiony mimośród, że niewłaściwe dokręcenie kontry na wahaczu powoduje przesuwanie się mimośrodu w kierunku naciągania, a nie odwrotnie. Jak by nie było kontra powinna być jak spaw i już.
No jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie taka, że tak jeździsz turystycznie, że bezwładność monowahacza powoduje jego rozciąganie, ale to już tak żartem.

Awatar użytkownika
VFRKrzysztof
klepacz
klepacz
Posty: 592
Rejestracja: czw 09 lip 2009, 01:03
Model VFR: 1200F
Imię: Krzysztof
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Łańcuch sam się naciąga w RC46???

Post autor: VFRKrzysztof » pn 21 wrz 2009, 19:50

SOWA pisze:Nie jestem pewien czy w 46-ce mimośród kręci się dookoła, ale w 36-ce tak właśnie jest.
Sowa, i właśnie w tą stronę myśli moje na początku pobiegły. W RC36 naciągałem łańcuch kręcąc tym kółkiem pod zębatką zgodnie z ruchem wskazówek zegara, więc jak się zorientowałem, że w tej naciąga się łańcuch kręcąc w przeciwną stronę to pomyślałem, że przekręcę mimośród dookoła i będzie OK. Ale w RC46 mimośrodem nie można sobie kręcić dookoła i łańcuch naciąga się kręcąc kluczem pazurkowym w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Tak więc niewłaściwe położenie mimośrodu to nie jest przyczyna. Rozciąganie monowahacza pod wpływem bezwładności muszę dogłębnie przeanalizować :-) A może mam łańcuch termokurczliwy? :-)
The best is yet to come! :-)

MARCO
klepacz
klepacz
Posty: 1029
Rejestracja: pt 23 cze 2006, 18:54
Płeć: Mężczyzna

Post autor: MARCO » wt 22 wrz 2009, 15:26

VFRKrzysztof pisze:ańcuch naciąga się kręcąc kluczem pazurkowym w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.
...czy aby na pewno?

proponuję rozebrać mechanizm, dowiesz się wszystkiego, to tyle

Awatar użytkownika
maciek 800
klepacz
klepacz
Posty: 579
Rejestracja: ndz 17 gru 2006, 12:05
Model VFR: ST 4S
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Raszyn

Post autor: maciek 800 » śr 23 wrz 2009, 17:11

MARCO pisze:
VFRKrzysztof pisze:ańcuch naciąga się kręcąc kluczem pazurkowym w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.
...czy aby na pewno?
Tak na pewno.

A zwróć uwagę czy aby przypadkiem po nasmarowaniu łańcuch nie robi się luźniejszy?

Awatar użytkownika
elco
klepacz
klepacz
Posty: 911
Rejestracja: sob 07 mar 2009, 21:49
Model VFR: 800 FI 2000
Imię: Tomek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Kontakt:

Post autor: elco » śr 23 wrz 2009, 21:28

Proponuje dokladnie sprawdzic caly mechaznim mimosrodu, szczegolnie stan kol zebatych samego mimosrodu - byc moze niektore zeby sa juz zuzyte i mechanizm sie przestawia.
"Wystarczy by dobry człowiek nie robił nic a zło zatriumfuje" E.Burke.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości