Sprzęgło V-tec

Awatar użytkownika
Gekkou
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 87
Rejestracja: czw 22 mar 2018, 09:12
Model VFR: 800 vtec
Imię: Paweł
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Sprzęgło V-tec

Post autor: Gekkou » śr 08 lip 2020, 08:38

Witam :wink:
Pacjent z 2004 roku, v-tec. Mam obawy co do sprzęgła, skrzyni biegów bądź wysprzęglika :( Podczas zmiany biegów słychać wyraźne "stuk", nie zgrzyta itp. tylko jest to " puknięcie " i to głośne... Wydaje mi się że najgłośniej jest przy zmianie z 2-->3. Natomiast podczas zmiany na 2 bieg wchodzi wszystko cichutko. Dziwne jest też to że niekiedy wszystkie biegi uda się zmienić przy naprawdę cichym stuku, tak jak powinno być. Dodam jeszcze fakt że podczas pracy silnika słychać kosz sprzęgła, po wciśnięciu klamki sprzęgła cisza... Na zimnym silniku wydaje się być lepiej niż na rozgrzanym, lecz na rozgrzanym niekiedy jak wcześniej pisałem też uda się zmienić bez większego hałasu :lol: przy redukcji wydaje mi się ze jest ok, czasami wejdzie luz z redukcji 2->1 ale to sporadycznie. Płyn wymieniony, motocykl ma 60tys przebiegu. Czy było wymieniane sprzęgło wcześniej? Nie wiem, przy takim przebiegu powinno już być robione. Irytuje mnie to strasznie... :cry Co mam z tym zrobić? Sprawdzić tarcze i przekładki od razu?

seler
teksciarz
teksciarz
Posty: 140
Rejestracja: sob 06 sie 2016, 08:54
Model VFR: RC36II
Imię: Łukasz
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: seler » pt 10 lip 2020, 07:13

Znacznij od pakietu startowego - ustawienie dźwigni zmiany biegów, płyn, klamka (nic nie blokuje?) szczelność układu i stan przewodu.
Porównywałeś z inną VFR? Te skrzynie są toprne i głośne.
Potem dopiero możesz zdjąć wysprzeglik, z drugiej strony pręt i skontrolować czy wszytko tam jest ok.
Od razu tarcze i przekładki sobie pomierzysz. Kup uszczelkę dekla sprzęgła zanim zaczniesz rozkładać.

Awatar użytkownika
Gekkou
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 87
Rejestracja: czw 22 mar 2018, 09:12
Model VFR: 800 vtec
Imię: Paweł
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: Gekkou » pt 10 lip 2020, 07:50

Płyn nowy, porównania z inną niestety nie mam... Wydaje mi się ze klamka pod koniec przeskakuje. Nie wiem jak to opisać, pod koniec, gdy klamka dochodzi do manatki tj. 2cm to ciężej idzie i jakby przeskakiwała, wydaje mi się ze ruch pod koniec nie jest w lini prostej do tloczka tylko spada lekko w dół :roll:
Nie wiem czy to ma jakiś związek z tym, sprzęgło nie ślizga ale kosz sprzęgłowy słychać (szumi). Wycieków nie zauważyłem, dziś po pracy przyglądne się dokładnie czy nie poci się gdzieś. Co do kosza, jak go słychać to jest do wymiany czy wystarczy samo łożysko igielkowe wymienić? Ustawienie dzwigni zmiany biegów? Chodzi o ten wieloklin? Myślę że pod noga mam idealnie, nie za daleko.

seler
teksciarz
teksciarz
Posty: 140
Rejestracja: sob 06 sie 2016, 08:54
Model VFR: RC36II
Imię: Łukasz
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: seler » pt 10 lip 2020, 15:15

Jak zmieniasz w górę bez sprzęgła (z prawidłowa technika) to też stuka?

Awatar użytkownika
Gekkou
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 87
Rejestracja: czw 22 mar 2018, 09:12
Model VFR: 800 vtec
Imię: Paweł
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: Gekkou » pt 10 lip 2020, 16:06

Nawet nie sprawdzałem, dam znać wieczorem jak coś pośmigam, sprawdzę dokładnie też te przewody. Po pompowaniu klamką na końcach przewodu wszędzie jest sucho.

Awatar użytkownika
PETER
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4617
Rejestracja: czw 03 lip 2008, 22:22
Imię: PIOTR
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: PETER » pt 10 lip 2020, 18:11

a może warto sprawdziś fłumik w tylnej zębatce
"BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOINY CZŁOWIEK"

Awatar użytkownika
Gekkou
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 87
Rejestracja: czw 22 mar 2018, 09:12
Model VFR: 800 vtec
Imię: Paweł
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: Gekkou » pt 10 lip 2020, 20:51

Biegi bez spezęgła wchodzą jak "złoto".... Praktycznie nic nie słychać. Peter, to te gumy? Ma to wpływ na zmianę biegów?

Kamil1991
Posty: 5
Rejestracja: pn 15 cze 2020, 09:02
Model VFR: 800
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: Kamil1991 » ndz 06 wrz 2020, 15:35

Podpinam się, w moim vtecu bardzo podobne objawy. Nie wiem czy to objaw czegoś czy te modele tak mają.

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: mictom » ndz 06 wrz 2020, 18:48

Ja bym powiedział, że to kwestia koordynacji sprzegło-gaz-dźwignia zmiany biegów.

Kamil1991
Posty: 5
Rejestracja: pn 15 cze 2020, 09:02
Model VFR: 800
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: Kamil1991 » pn 07 wrz 2020, 11:47

mictom pisze:
ndz 06 wrz 2020, 18:48
Ja bym powiedział, że to kwestia koordynacji sprzegło-gaz-dźwignia zmiany biegów.
Możesz rozwinąć myśl? Masz na myśli że technicznie źle wrzucam biegi w górę ?

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: mictom » pn 07 wrz 2020, 16:41

Tego nie powiedziałem bo nie widziałem, natomiast jest taka możliwość. Takie opcje mi się nasuwają patrząc na moje błędy kiedyś: Wyregulować luz na manetce gazu, skrócić czas całej akcji zmiany biegów, nie odejmować tyle gazu przy zmianie, klamkę sprzęgła ustaw tak żeby brała na samym początku a nie przy manetce oraz dosłowne jej muśniecie palcami przy zmianie biegu.

Kamil1991
Posty: 5
Rejestracja: pn 15 cze 2020, 09:02
Model VFR: 800
Imię: Kamil
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Sprzęgło V-tec

Post autor: Kamil1991 » wt 08 wrz 2020, 13:13

W weekend jeśli pogoda pozwoli spróbuję trochę pokombinować z tym wrzucaniem biegów. Skrzynia na pewno strzelała wtedy gdy zmieniałem bieg bez wcześniejszego napierania stopą na dźwignie skrzyni i myślałem że to jest problemem jednak po tym później też czasem słyszałem stuknięcie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości