Jak sprawdzić czy zębatki są w jednej linii?

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Model VFR: VFR750 & XT600
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie

Jak sprawdzić czy zębatki są w jednej linii?

Post autor: Fakir » czw 21 gru 2017, 22:46

Cześć, nastał ten okres, kiedy jest czas aby pogrzebać co nieco przy sprzęcie i naprawić to co się zepsuło w sezonie :)
Zastanawiam się w jaki sposób sprawdzić czy zębatka zdawcza jest w jednej linii z zębatką napędową?

Pytam, dlatego że parę sezonów temu byłem zmuszony zdemontować wahacz, a parę dni temu kiedy naciągałem łańcuch, to moją uwagę zwrócił fakt że ogniwka łańcucha od strony koła są bardziej wytarte, świadczy to o tym że zębatki mogą nie być w jednej linii.

Chciałbym to zweryfikować, wiem że są specjalne przyrządy laserowe do sprawdzenia, ale czy jest inny sposób aby to zweryfikować?
Pozdrawiam
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Model VFR: Fortepian
Imię: Łukasz
województwo: śląskie

Re: Jak sprawdzić czy zębatki są w jednej linii?

Post autor: emil » pt 22 gru 2017, 08:42

W monowahaczu raczej powinno być to w osi, nie masz możliwości przekoszenia osi koła. Mógłbyś jakąś metrową poziomicą np. oprzeć ją o małą zębatkę i przy dużej pomierzyć, czy na niej leży, czy może zostawia szczelinę. O ile jest możliwość po zdjęciu dekla zębatki.

Generalnie jak się schylisz z tyłu to powinieneś widzieć, czy łańcuch idzie prosto, czy przed tylną zębatką jest załamany. Ja tu bardziej obstawiam tarcie o któryś ślizg. Poka fotę.

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Model VFR: VFR750 & XT600
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie

Re: Jak sprawdzić czy zębatki są w jednej linii?

Post autor: Fakir » pn 25 gru 2017, 22:29

A czy przy mocowaniu wahacza w ramie jest możliwość jego przesunięcia osiowego względem osi wahacza?
Na dniach zrobię jakieś fotki, najbardziej z tego co pamiętam, widać to na wewnętrznej stronie zębatki zdawczej.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

ODPOWIEDZ