sprzęgło do odratowania?

Awatar użytkownika
skowron
bywalec
bywalec
Posty: 23
Rejestracja: ndz 17 lis 2013, 15:09
Model VFR: vfr 800 fi 98
Imię: Michał
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

sprzęgło do odratowania?

Post autor: skowron » ndz 13 kwie 2014, 13:15

Zdarzył się podczas przejażdżki uślizg sprzęgła na 6 biegu. Rozebrałem sprzęgło i i pomierzyłem grubości tarcz sprzęgłowych - wyszło 2,95 do 3 mm.Tarcze maja kolor czarny i są szkliste tak jakby przeszlifowane. Przekładki posiadają punktowe fioletowe przebarwienia. Sprężyny mają 44,2 mm.
Czy zmatowienie lub jakieś przekładanie lub obracanie tarcz coś pomoże?

Awatar użytkownika
Pablopbs
teksciarz
teksciarz
Posty: 146
Rejestracja: czw 14 mar 2013, 16:25
Model VFR: RC 36 II
Imię: Paweł
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Pablopbs » ndz 13 kwie 2014, 14:09

Jeśli tarcze są czarne i szkliste to raczej kwalifikują się do wymiany.
Póki nie rozumiesz spróbuj zapamiętać.

Awatar użytkownika
kiki
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2502
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 12:53
Model VFR: 800FI '98
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: kiki » wt 15 kwie 2014, 13:07

Masz sprzęgło do wymiany (tarcze i pewnie sprężyny). Możliwe, że i przekładki też już się nie nadają. Jak masz to rozebrane to wymień i będziesz miał z dyńki.

pozdro
kiki

Awatar użytkownika
skowron
bywalec
bywalec
Posty: 23
Rejestracja: ndz 17 lis 2013, 15:09
Model VFR: vfr 800 fi 98
Imię: Michał
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: skowron » pt 18 kwie 2014, 06:58

przekładki się na szczęście jeszcze nadają - sprawdzałem na stole obrabiarki, ruszyłem delikatnie papierem ściernym i powinno być ok

Awatar użytkownika
Sebter
pisarz
pisarz
Posty: 239
Rejestracja: wt 10 wrz 2013, 16:00
Model VFR: 800 Fi & GSF 400
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olecko
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Sebter » pt 18 kwie 2014, 07:36

Podepnę się pod temat, w styczniu kupiłem VFR, podczas jazdy testowej nie miałem okazji dać w palnik na 5 i 6 biegu. Natomiast teraz czasami jak dam ostro na 5 lub 6 potrafi się sprzęgło uślizgnąć ale tez nie zawsze, dodam tylko że zmianiałem olej z AGIP'a 10W40 na Motula 10W40 5100, w jakimś temacie doczytałem się, że często się tak dzieje po wymianie oleju a tym bardziej po wymianie na inny model oleum, co o tym myślicie ? W Maju czeka mnie trasa i chciałbym miec wszystko ok ... ;> Od wymiany oleju zrobiłem nie całe 200 km ...

Awatar użytkownika
poscig
klepacz
klepacz
Posty: 1361
Rejestracja: czw 17 sty 2008, 19:43
Model VFR: RC46 FI
Imię: Marek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3-CITY
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: poscig » pt 18 kwie 2014, 08:40

Sebter pisze: w jakimś temacie doczytałem się, że często się tak dzieje po wymianie oleju a tym bardziej po wymianie na inny model
Chyba tylko dla pocieszenia się panuje taka teoria,tym bardziej,że zmieniłeś olej o takich samych parametrach.Najprawdopodobniej masz tarcze sprzęgła do wymiany.Czasem się zdarza.Dla pocieszenia powiem,że nie jest to jakiś duży koszt. :bye

Awatar użytkownika
Sebter
pisarz
pisarz
Posty: 239
Rejestracja: wt 10 wrz 2013, 16:00
Model VFR: 800 Fi & GSF 400
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olecko
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Sebter » pt 18 kwie 2014, 10:02

Koszt i może nie jest jakiś wielki ale nie wiem czy zdąże z wymiana do konca kwietnia, bo teraz święta a potem juz tylko tydzien zostaje i odjazd w trase a jak tak to już sam nie wiem ...

Awatar użytkownika
Pablopbs
teksciarz
teksciarz
Posty: 146
Rejestracja: czw 14 mar 2013, 16:25
Model VFR: RC 36 II
Imię: Paweł
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Pablopbs » pt 18 kwie 2014, 16:05

Sebter pisze:Podepnę się pod temat, w styczniu kupiłem VFR, podczas jazdy testowej nie miałem okazji dać w palnik na 5 i 6 biegu. Natomiast teraz czasami jak dam ostro na 5 lub 6 potrafi się sprzęgło uślizgnąć ale tez nie zawsze, dodam tylko że zmianiałem olej z AGIP'a 10W40 na Motula 10W40 5100, w jakimś temacie doczytałem się, że często się tak dzieje po wymianie oleju a tym bardziej po wymianie na inny model oleum, co o tym myślicie ? W Maju czeka mnie trasa i chciałbym miec wszystko ok ... ;> Od wymiany oleju zrobiłem nie całe 200 km ...
Jak już ktoś napisał, spróbuj na 5,6 biegu lekko przyhamować tyłem i odkręcić manetę, jeśli stosunkowo łatwo i szybko obroty zaczną wzrastać to raczej sprzęgło się kończy, ale zrób tak tylko na próbę, bo jak zaczniesz sprawdzać kilka razy to tarcze się moment skończą ;)
Póki nie rozumiesz spróbuj zapamiętać.

Awatar użytkownika
Sebter
pisarz
pisarz
Posty: 239
Rejestracja: wt 10 wrz 2013, 16:00
Model VFR: 800 Fi & GSF 400
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olecko
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Sebter » pt 18 kwie 2014, 17:02

Wczoraj podczas wyprzedzania puszki dałem ostro na piątce i ślizgneło sie napewno także konczy sie raczej ale chyba polece w trase jeszcze na starym bo nie zdąże juz tego ogarnac ... Polatam jeszcze zobacze może sie uleży hahaha :twisted: Ważne ze 1,2,3 można dawać w palnik ;D

Awatar użytkownika
poscig
klepacz
klepacz
Posty: 1361
Rejestracja: czw 17 sty 2008, 19:43
Model VFR: RC46 FI
Imię: Marek
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3-CITY
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: poscig » pt 18 kwie 2014, 18:03

Dasz rade na starym.... Skoro tylko przy pełnym ogniu ślizga się,jedynie tylko masz pewność , że wymiana nadciąga.

Awatar użytkownika
Sebter
pisarz
pisarz
Posty: 239
Rejestracja: wt 10 wrz 2013, 16:00
Model VFR: 800 Fi & GSF 400
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olecko
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Sebter » sob 19 kwie 2014, 09:33

Polece na starym ale bede szykował sie do wymiany psychicznie ;P a co polecacie wogle ? EBC ? LUKASA ? Poczytałem troche i szczerze to zgłupiałem ... Najgorszy problem jest z przekładkami z tego co patrzyłem, bardzo mało tego jest i wybór prawie żadny ...

goramo
Posty: 3
Rejestracja: wt 16 wrz 2014, 15:00
Model VFR: RC46
Płeć: Mężczyzna

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: goramo » śr 17 wrz 2014, 21:46

Hej. :)

Jeśli pozwolicie, to podepnę się pod temat.

Otóż w zeszłym tygodniu kupiłem VFRkę. Oczywiście na jeździe próbnej nie było możliwości brutalnego odwijania z garści - ruch na to nie pozwalał, poza tym nieznajomość motocykla i świadomość jazdy na cudzym sprzęcie nieco hamuje zapędy do szarżowania.

W weekend byłem na zlocie i już w trasie raz mi się zdarzyło, że poczułem lekki uślizg sprzęgła - przy ostrzejszym wyprzedzaniu nastąpił nagły skok obrotów przy braku nagłego przyspieszenia. Ale nie wziąłem tego do głowy.
Dzisiaj natomiast przy ostrym wyprzedzaniu na mieście (drugi bieg, mooocne odwinięcie manety żeby łyknąć kilka samochodów + autobus na pasie) uślizg był już wyraźny - najpierw moto ciągnęło, potem obroty nagle skoczyły o jakieś 3 tys do góry w przeciągu ułamka sekundy a prędkość nie wzrosła.
Jak dla mnie to raczej objawy wskazują na ślizgające się sprzęgło, a co Wy myślicie?

Dodam jeszcze, że sprzęgło przy ruszaniu zaczyna łapać dopiero pod koniec odpuszczania klamki a jak się silnik mocno rozgrzeje, to ciężko ruszyć bez szarpnięcia.


Sprzęgło do wymiany, prawda? :roll:

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Arnold » śr 17 wrz 2014, 22:11

Uuuu to już jest koniec, nie ma już nic. No wygląda to nieciekawie. Jak zaczyna się sprzęgło kończyć to tak mocnych uślizgów nie ma i wymiana samych sprężyn pomaga na jakiś czas. Ale u Ciebie to wygląda na koniec tarcz co oznacza nie małe koszty.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

goramo
Posty: 3
Rejestracja: wt 16 wrz 2014, 15:00
Model VFR: RC46
Płeć: Mężczyzna

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: goramo » śr 17 wrz 2014, 22:21

Tak też myślę... :(

A możesz polecić jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę części - np. z Allegro?
Czy najlepiej iść po graty do Larssona? I jakiego producenta tarcze kupić - Vesrah, TRW Lucas, EBC? :roll:

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: sprzęgło do odratowania?

Post autor: Arnold » śr 17 wrz 2014, 22:51

Po części to do naszego forumowicza Gregora się zgłoś. Jeśli chodzi o firmę to i TRW Lucas i EBC będą OK. Vesrah nie znam ale przypuszczam że też będzie wszystko dobrze.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości