Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Awatar użytkownika
adamobmw
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 10:26
Model VFR: VFR 800 RC46
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno/Kościan/wlkp

Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: adamobmw » czw 27 lut 2014, 09:03

Witam wszystkich. Szukałem w wielu wątkach ale typowo moich objawów nigdzie nie znalazłem. Problem wygląda tak moto zimne wszystko pięknie bez problemu wrzucam biegi czy luz. Natomiast kiedy moto się rozgrzeje (im bardziej rozgrzane tym gorzej) pojawia się problem z wrzuceniem na luz czy tez na bieg. Problem występuje tylko gdy np. jadę mam wrzucony 3 bieg (obojętnie który) i staję w miejscu. Sprzęgło wciśnięte i kiedy nie ruszam moto tzn. kołami tylko stoję w miejscu ciężko wrzucić mi luz po prostu dźwignia zmiany biegów nie reaguje. Dopiero gdy lekko ruszę kołami do przodu wtedy bez problemu mogę wbić na luz. Taka sama sytuacja np. stoję na światłach wciśnięte sprzęgło i koła nieruchomo ciężko czasami wbić jedynkę. Dopiero po ruszeniu moto z miejsca. Co to może być?? Chcę nadmienić, że gdy kupiłem Hondę w zeszłym roku miała nakręcone 65000 tys. km i mam dokumenty z serwisu, że przy przebiegu 64500 tys. km było w serwisie w Belgii zmieniane całe sprzęgło tylko sprężyny sprzęgła nie były na to wygląda na papierach. Moto zalane Motulem 5000 10w40 półsyntetyk. Obecny przebieg 67000 tys. więc na oleju zalanym w lipcu tamtego roku zrobiłem zaledwie 1500 km. Moje pytanie brzmi co to może być? Może ktoś z Was miał taki przypadek? Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
belkot
klepacz
klepacz
Posty: 749
Rejestracja: ndz 28 kwie 2013, 16:51
Model VFR: vtec
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: belkot » czw 27 lut 2014, 09:32

Co do zrzucania biegow to zawsze idzie duzo latwiej jak motocykl jeszce jezdzi niz na postoju i to chyba jest w miare normalne. Co do wrzucenia luzu to u mnie bez problemu sie wrzuca na postoju - oczywiscie z 1 na luz. Co do problemu z wysprzeglaniem po zmianie sprzegla moze tak byc ze podczas wymiany ktos przypadkowo lekko zgial tarcze (zamienniki sa czasem bardziej gietkie niz oryginaly).

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: Arnold » czw 27 lut 2014, 09:54

Być może zrobiło Ci się podciśnienie w pompie sprzęgła. Choć pojawia się to raczej nagle. Ja osobiście w moim moto taki przypadek miałem, nie szło zmieniać biegów. Odkręć dekielek na pompie sprzęgła i wyciągnij ten plastik i gumkę aby dostało to powietrza. Nie mówię że na bank to jest przyczyna, ale warto spróbować, a to nawet nie 5 minut roboty.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Awatar użytkownika
adamobmw
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 10:26
Model VFR: VFR 800 RC46
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno/Kościan/wlkp

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: adamobmw » czw 27 lut 2014, 10:20

belkot pisze:Co do zrzucania biegow to zawsze idzie duzo latwiej jak motocykl jeszce jezdzi niz na postoju i to chyba jest w miare normalne. Co do wrzucenia luzu to u mnie bez problemu sie wrzuca na postoju - oczywiscie z 1 na luz. Co do problemu z wysprzeglaniem po zmianie sprzegla moze tak byc ze podczas wymiany ktos przypadkowo lekko zgial tarcze (zamienniki sa czasem bardziej gietkie niz oryginaly).
Powiem jeszcze, że zauważyłem, iż problem zaczął bardziej mi doskwierać nasilać wraz z upływem czasu wydaję mi się, że na początku az tak tego nie zauważałem albo tego nie było więc nie wiem czy olej może tez mieć czasem na to wpływ...

Mateusz
Posty: 16
Rejestracja: ndz 09 wrz 2012, 22:00
Model VFR: Rc46
Imię: Mateusz
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa Sadyba

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: Mateusz » czw 27 lut 2014, 10:31

Proponuje też wymienic płyn w pompce i wysprzegliku

Awatar użytkownika
figaro
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2639
Rejestracja: czw 14 lut 2008, 21:40
Model VFR: RC36II96 r.
Imię: Tomasz
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto; Rumia

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: figaro » czw 27 lut 2014, 12:17

Proponuję rozpocząć od sprawdzenia szczelności układu hydraulicznego sprzęgła, czyli:
:!: pompa;
:!: przewód;
:!: wysprzęglik.

P.S.
Podobnej natury miał już ktoś tutaj problem.
Tam zdaje się szwankował jakiś element samej dźwigni. :?
To był chyba ten temat: viewtopic.php?f=54&t=14099&view=unread#unread
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
adamobmw
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 10:26
Model VFR: VFR 800 RC46
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno/Kościan/wlkp

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: adamobmw » czw 27 lut 2014, 12:36

figaro pisze:Proponuję rozpocząć od sprawdzenia szczelności układu hydraulicznego sprzęgła, czyli:
:!: pompa;
:!: przewód;
:!: wysprzęglik.

P.S.
Podobnej natury miał już ktoś tutaj problem.
Tam zdaje się szwankował jakiś element samej dźwigni. :?

Tamten temat już czytałem kiedyś ale uznałem, że to nie to samo bo u mnie niema problemu z sama dźwignią tylko po prostu jak jest ciepły to trudniej wyłączyć włączyć bieg na postoju. Mój kuzyn u którego zimuję moto jest mechanikiem i wczoraj chwilkę z Nim pogadałem i On twierdzi, że albo jakby lekko sprzęgło pociągało i to nie pozwala na postoju wyłączyć biegu albo, że możeeee zapowietrzony...no nic jestem zmuszony sprawdzić.
To był chyba ten temat: viewtopic.php?f=54&t=14099&view=unread#unread

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Model VFR: VFR750 & XT600
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: Fakir » czw 27 lut 2014, 14:43

Sprzęgło nie rozłącza na ciepłym? Na zimnym jest okay?
Zdaje się że przewód gumowy sprzęgła puchnie pod wpływem temperatury, u mnie po zmianie na stalowy oplot działa tak samo na zimnym jak i na ciepłym.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
adamobmw
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 10:26
Model VFR: VFR 800 RC46
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno/Kościan/wlkp

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: adamobmw » czw 27 lut 2014, 20:18

Nie jest tak, że nie rozłącza tylko wszystko to ciężej idzie czasami musze popchnąć moto żeby wyłączyć bieg. Nie wiem czy to może być przewód, tak myślę, skoro sprzęgło było wymieniane a sprężyny zostały stare to może to sprężyny...

Awatar użytkownika
PETER
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4617
Rejestracja: czw 03 lip 2008, 22:22
Imię: PIOTR
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: PETER » czw 27 lut 2014, 20:30

jeśli tylko na ciepłym to znaczy że jakieś elementy sprzęgła puchną podczas pracy i tam szukałbym przyczyny ,raczej w elementach włączających nic się nie zmienia podczas pracy , natomiast tarcze czy przekładki ? wymiana samego płynu w wsprzegliku na pewno nie zaszkodzi
"BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOINY CZŁOWIEK"

Awatar użytkownika
figaro
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2639
Rejestracja: czw 14 lut 2008, 21:40
Model VFR: RC36II96 r.
Imię: Tomasz
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto; Rumia

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: figaro » czw 27 lut 2014, 21:45

Tak niejako przy okazji, w którym położeniu klamki sprzegło zaczyna ciągnąć /zasprzęglać/ ?
Czy na włączonym biegu i wciśniętej klamce moto stoi, czy ma tendencje do delikatnego ruszania?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
kubatron2
klepacz
klepacz
Posty: 1164
Rejestracja: czw 23 gru 2010, 17:40
Model VFR: 46
Imię: jakub
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rajsko/oświęcim
Kontakt:

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: kubatron2 » czw 27 lut 2014, 21:57

PETER pisze:jeśli tylko na ciepłym to znaczy że jakieś elementy sprzęgła puchną podczas pracy i tam szukałbym przyczyny ,raczej w elementach włączających nic się nie zmienia podczas pracy , natomiast tarcze czy przekładki ? wymiana samego płynu w wsprzegliku na pewno nie zaszkodzi
np. siakieś łożysko??

Awatar użytkownika
adamobmw
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 10:26
Model VFR: VFR 800 RC46
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno/Kościan/wlkp

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: adamobmw » pt 28 lut 2014, 07:11

PETER pisze:jeśli tylko na ciepłym to znaczy że jakieś elementy sprzęgła puchną podczas pracy i tam szukałbym przyczyny ,raczej w elementach włączających nic się nie zmienia podczas pracy , natomiast tarcze czy przekładki ? wymiana samego płynu w wsprzegliku na pewno nie zaszkodzi

Moim zdaniem może to być właściwy tok rozumowania bo niby dlaczego na zimnym jest lepiej tylko po rozgrzaniu cos puchnie...więc to coś muszę znaleźć. Zacznę od wymiany płynu w sprzęgle, sprawdzenia pompy itd. Moto na włączonym biegu i wciśniętej klamce nie ma tendencji do ruszania aż tak źle nie jest. Nie czuć w ogóle żeby sprzęgło lekko pociągało tylko jedynie gdy stoję i chce bieg wyłączyć w miejscy wtedy cos jakby mi to utrudniało. Kurcze PETER mówisz, że 2 tys. km po wymianie sprzęgła coś się zbroiło. Zaznaczam, że po kupnie nie było problemu z tym...I teraz pytanie czy może to wina oleju, który załałem 1,5 tys. km temu??Tak myślę, że może teraz to sprzęgło zaczęło tak reagować na ten olej czy coś...No nic dzisiaj postaram się zmienić płyn w sprzęgle i sprawdzić pompkę i zobaczę co dalej...

Awatar użytkownika
Rychu
pisarz
pisarz
Posty: 464
Rejestracja: czw 19 lis 2009, 07:28
Model VFR: VFR 800 FI - 98
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gryfino ( okolice Szczecina)

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: Rychu » ndz 16 mar 2014, 09:23

postaw moto na centralce, wrzuc bieg , wscisnij sprzeglo i zobacz czy zatrzymasz kolo noga.

Awatar użytkownika
adamobmw
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: pn 26 sie 2013, 10:26
Model VFR: VFR 800 RC46
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno/Kościan/wlkp

Re: Problem z wysprzęglaniem-sprzęgło/olej?co to może być?

Post autor: adamobmw » czw 15 maja 2014, 08:26

Panowie długo nie pisałem w związku z tym tematem ale naprawdę brak czasu. Jednakże po wymianie płynu i dokładnym odpowietrzeniu problem ustąpił. Mam nadzieję, że na dobre bo zrobiłem już ok. 1000 km. i nadal gitara więc pewnie to było to. Pozdrawiam i temat zamykam. Wielkie dzięki za zainteresowanie Moja jajecznicą i wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości