Odpowietrzanie pompy sprzęgła

Awatar użytkownika
Yaco
klepacz
klepacz
Posty: 942
Rejestracja: wt 22 lis 2005, 09:13
Imię: Jacek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odpowietrzanie pompy sprzęgła

Post autor: Yaco » śr 13 wrz 2006, 19:52

Witam
Zamierzam wymienić bebechy pompy sprzęgłowej w mojej VFR'ce. O ile z samą wymianą zestawu naprawczego nie spodziewam się większych problemów, o tyle nie za bardzo mam pewność co do odpowietrzania układu. Czy robi się to tak samo jak w przypadku układu hamulcowego? Z góry dzięki za pomoc.
Leję na rzędówki, single i śmierdzące cwajtakty...
Od dzisiaj jeżdżę jak rzodkiewka

seba_VF750FR
klepacz
klepacz
Posty: 901
Rejestracja: ndz 19 mar 2006, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Post autor: seba_VF750FR » śr 13 wrz 2006, 20:12

ja sie mniej przy tym waliłem jak przy hamulcach ,jak umiesz odpowietrzyć heble to to zrobisz sam bez problema.aha i zalałem DOT5.1 został mi od hamulców i jakos inaczej jest jak na DOT4..jakby wczesniej łapie

Awatar użytkownika
Lucek
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3481
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 13:03
Imię: LUCYna/fer
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: EP

Post autor: Lucek » czw 14 wrz 2006, 01:46

podobnie jak z heblami ale nie tak samo
Ostatnio zmieniony ndz 06 maja 2007, 23:58 przez Lucek, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie ma boga, jest Mmmmotór!

Awatar użytkownika
Ketchup
klepacz
klepacz
Posty: 571
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 20:05
województwo: lubuskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chocicz

Post autor: Ketchup » śr 25 paź 2006, 21:50

zaraz bo chyba nie złapałem??, zmieniłeś Seba Dot4 na Dot5?? przecież te płyny nie są zamiennikami :shock:
hm, ciekawe co będzie z tym dalej
pzdr
Jak do baku to tylko nitroglicerynometanol

seba_VF750FR
klepacz
klepacz
Posty: 901
Rejestracja: ndz 19 mar 2006, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Post autor: seba_VF750FR » śr 25 paź 2006, 22:05

no tak zmienilem dot4 na dot5 ,dot5 to syntetyk ,wczesniej na dot4 ciekł mi wycisk sprzęgła na dot5 ani kropelka sie nie uroniła ,sprzęgło smiga idealnie,klamka jest jakby lekko twardsza. w hamulcah tez zalałem zamiast dot4 , dot5 i jest git .moze to moje odczucie ale na dot5 jakos latwiej odpowietrzyc układ.

Awatar użytkownika
Ketchup
klepacz
klepacz
Posty: 571
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 20:05
województwo: lubuskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chocicz

Post autor: Ketchup » śr 25 paź 2006, 22:17

mi bardziej chodzi nie o jego właściwości - bo wiadomo, że będą lepsze, ale o skład, czy jak tam to nazwać, gdyby można było zamieniać Dot3,4 z 5 to pewnie było by to napisane gdzieś, czy to w instrukcji, czy na deklu, a tym czasem nic takiego nie ma, i nie jest to napewno udoskonalenie 3 i 4, przykładem niech będzie już dziś cytowana cbr929, gdzie jest Dot4 a o jej wybitnie wściekłaych osiągach chyba nie trza się rozwodzić ;)

a tak by the way, kupę lat temu już słyszałem, ze nie wolon ich zamieniać
pzdr
Jak do baku to tylko nitroglicerynometanol

seba_VF750FR
klepacz
klepacz
Posty: 901
Rejestracja: ndz 19 mar 2006, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Post autor: seba_VF750FR » śr 25 paź 2006, 23:04

moze ktoś mądry tak stwierdził ze ich nie wolno zamieniac ,ale masz tutaj dowód ze mozna i jest dobrze :) jakby miało cos sie zwalic juz dawno by wyszło

Awatar użytkownika
ppamula
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3540
Rejestracja: czw 20 lip 2006, 08:12
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ppamula » śr 25 paź 2006, 23:25

Na pewno nie mozna ich mieszać i z tego względu zastrzegają że nie mozna ich zamieniać. Bo przy zamianie zawsze jakieś resztki poprzedniego zostają. Kiedyś słyszałem że przed wymiają płucze się układ denaturatem. Teraz pewno nie ma denaturatu.
A uszczelki na pewno wytrzymują jeden jak i drugi.

[ Dodano: 2006-10-25, 23:28 ]
A co to różnych ich właściwości typu twardszy czy bardziej miękki - czy wydaje się wam że jeden płyn może mieć inne właściwości ściśliwe od drugiego? Mnie się wydaje że nie - fizyka.
Po prostu przy wymianie wypłynęły syfy, gluty, galareta i resztki powietrza.
szerokości

Awatar użytkownika
Pawel
pisarz
pisarz
Posty: 349
Rejestracja: pn 15 maja 2006, 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pawel » pt 27 paź 2006, 13:52

Panowie, widze, ze zaczynacie coś mieszać :-).

Tak więc DOT 3, 4 i 5.1 są w pełni mieszalne. Różnia się temperaturą wrzenia. Ale Dot 5.1 jest najbardziej higroskopijny, czyli najszybciej łapie wilgoć.

Dot 5 jest płynem silikonowym, nie można go mieszać z innymi.

Pawel
Gwiaza rocka, czarny koń wyścigów motocyklowych, kwiat polskiego dziennikarstwa, mistrz obiektywu - ot zwykły skromny chłopak ...

Awatar użytkownika
Lucek
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3481
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 13:03
Imię: LUCYna/fer
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: EP

Post autor: Lucek » pt 27 paź 2006, 14:51

tez tak uwaza.
3 i4 mozna mieszac w dowolna strone ale nie z 5, natomiast nic sie stanie jesli zalejemy caly uklad 5 zamiast 3 lub 4 na nowo
Nie ma boga, jest Mmmmotór!

Awatar użytkownika
Vlaad
klepacz
klepacz
Posty: 956
Rejestracja: pt 18 lis 2005, 08:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Vlaad » pt 27 paź 2006, 20:59

Pawel pisze: Tak więc DOT 3, 4 i 5.1 są w pełni mieszalne.

Dot 5 jest płynem silikonowym, nie można go mieszać z innymi.
He, he chłopie coś ci się miesza :mrgreen: :P . Nawąchałeś się czegoś, czy co...? :shock: .
Rozumiem (tak mnie uczono), że się NIE miesza 3/4 z 5.1.

Awatar użytkownika
Pawel
pisarz
pisarz
Posty: 349
Rejestracja: pn 15 maja 2006, 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pawel » sob 28 paź 2006, 00:01

Kuźwa, Luke odróżniaj dot 5 od 5.1 ! Takie skróry myślowe robią problemy.
Vlaad - konkrety proszę, najlepiej na piśmie 8)

Ja mam:

http://www.hamulce.net/plyny.htm

A tam jest jak byk napisane przy DOT 5.1:

Mieszalny z innymi produktami typu DOT 3, DOT 4 i DOT 5.1 NON SILICONE BASE.
Niemieszalny z produktami silikonowymi (DOT 5 silicone base) lub mineralnymi (LHM).


Cytuję też wypowiedź z innego forum znajomego z Kanady, człowieka światłego w sprawach mechaniki (Adam M. wielu z Was go zna i ceni) :

Wydaje mi sie ze koledzy xxxxx i yyyyyy myla tutaj DOT 5 z DOT 5.1
Ten ostatni robiony rowniez na bazie glycolu jest mieszalny z 3 i 4 i ma bardzo dobre parametry ale dalej absorbuje wode i zre farbe.
DOT 5 ma baze siliconowa i wody nie absorbuje, ale wcale nie ulatwia odpowietrzenia hamulcow ( naraza uklad ham. na korozje gdy dostanie sie do niego woda ) ma nizsze punkt zagotowania niz DOT 4 i daje wrazenie miekszego pedalu hamulca gdy porownamy go np z DOT 4.
Oprocz tego jest drogi i trudny do kupienia.


Heee ? Teraz mi jeszcze powiedzcie, że olejów też nie możma mieszać. Zastrzelę się !!! ;-) :mrgreen:

Pawel
Gwiaza rocka, czarny koń wyścigów motocyklowych, kwiat polskiego dziennikarstwa, mistrz obiektywu - ot zwykły skromny chłopak ...

Awatar użytkownika
Vlaad
klepacz
klepacz
Posty: 956
Rejestracja: pt 18 lis 2005, 08:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Vlaad » sob 28 paź 2006, 05:40

No dobra, przyznam się... to był BUTAPREN :biggrin :mrgreen: . Tak, wąchałem jak pisałem. Teraz muszę wejść pod stół i zaszczekać (albo odszczekać), że jestem pipa i nie czytam uważnie :mrgreen: . Nie doczytałem subtelnej różnicy 5 i 5.1. OK "doktorku", teraz kumam.

Awatar użytkownika
Lucek
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3481
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 13:03
Imię: LUCYna/fer
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: EP

Post autor: Lucek » sob 28 paź 2006, 06:34

Pawel pisze:Takie skróry myślowe robią problemy.
sorki, wiem juz kiedys mi ktos o nich wspominal... :/ i to nie wiesz jakie problemy szczegolnie w komunikacji z plecakami... :)
Nie ma boga, jest Mmmmotór!

Awatar użytkownika
Pawel
pisarz
pisarz
Posty: 349
Rejestracja: pn 15 maja 2006, 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pawel » sob 28 paź 2006, 09:42

Vlaad, jak dobry ten butapren, to poproszę trochę, mam stresujący tryb życia ostatnio 8) .

Tak na serio, jeszcze wracając do tematyki. Ja sam wlewam DOT-4, nie kombinuję z 5.1 gdyż w motocyklu szosowym, a juz na pewno w VFR jest on zupełnie wystarczający. Ale ... zmianiam go raz w sezonie lub przy każdej wymianie klocków. W sprzęgle podobnie - raz do roku, lub nawet częściej jak w widać syf w okienku. Płyn w sprzęgle brudzi się szybciej ze wzgledu na "długi" skok i wycieranie się fragmentów obudowy (czyli "cylinderka" pompy). No chyba że się sprzęgło mało uzywa :mrgreen: .

Pawel
Gwiaza rocka, czarny koń wyścigów motocyklowych, kwiat polskiego dziennikarstwa, mistrz obiektywu - ot zwykły skromny chłopak ...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości