vtec demontaż osłony licznika

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

vtec demontaż osłony licznika

Post autor: vonom » czw 09 cze 2016, 21:36

Cześć,

Koleżanki i koledzy mam pytanie odnośnie demontażu osłony licznika w vtecu.
http://www.lingshondaparts.com/honda_mo ... ock_05=hmc - na tej stronce oznaczona numerem 5 jest osłona licznika która od dołu chwycona jest do obudowy licznika dwoma uchwytami.
http://www.lingshondaparts.com/honda_mo ... ock_05=hmc - tutaj numerem 1 oznaczona jest taka gumka (blokada) której nie potrafię zdjąć a zamiast zrobić to siłowo wolę najpierw spytać na forum.

Wczoraj po wymianie płynu hamulcowego dostrzegliśmy z kolegą drobne pęknięcie na szybce prawego wyświetlacza. Wstawiłem wieczorem moto do garażu a rano moim oczom ukazał się już całkiem ładny pajączek :( .
Chcę się dostać do licznika żeby zerknąć czy da się wymienić tą szybkę czy raczej konieczna jest wymiana całej obudowy górnej licznika (nie wiecie czy jest to w ogóle osiągalne w miarę rozsądnych pieniądzach?, na allegro jedynie całe liczniki). Dodatkowo w pęknięciu pojawiła się kropelka (nie mam pojęcia skąd). Na razie chcę go wyczyścić i przykleić folię którą normalnie przykleja się na ekran telefonu co by mi się do środka nic nie nalało przy myciu czy podczas deszczu.

A skąd pęknięcie? Na pewno nie wygenerowałem go ja. Rozebrałem boczki i patrząc na spód licznika widać że prawy uchwyt (do którego jest chwycona ta osłonka której nie chce demontować siłą) jest naderwany i od niego po obudowie licznika idzie ładna kreska w górę i w końcu wchodzi na szybkę. Najwyraźniej proces postępował a nie było tego widać i w końcu się ukazał na szybce. Być może ktoś wcześniej coś tu majstrował i uszkodził uchwyt a mi przyjdzie za jego błąd zapłacić :( .

Nie chce ktoś kupić na spółkę licznika? Ja potrzebuje tylko górną obudowę - wersja z ABS. Swoją drogą czy wszystkie vitki niezależnie czy mają ABS czy nie mają na prawej szybce napis ABS?

Awatar użytkownika
brat_be
teksciarz
teksciarz
Posty: 139
Rejestracja: pn 14 kwie 2014, 08:55
Model VFR: V-TEC '03
Imię: Sławek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa / Przasnysz

Re: vtec demontaż osłony licznika

Post autor: brat_be » pt 10 cze 2016, 21:26

Osłona licznika od dołu wchodzi do obudowy licznika w dwa otwory, opatrzone gumkami (oznaczone numerem 1) - na wcisk. Jeśli wszystkie śrubki i spinki dookoła masz wykręcone /wyjęte, to z dolnych otworów powinna ostrożnie i równomiernie wyjść. Jeśli plastik skleił się z gumą, to może psiknąć jakimś sprayem do konserwacji uszczelek lub wcisnąć rozgrzaną wazelinę techniczną (podobno nie szkodzi uszczelkom i gumie).
V-TEC '03 od St@rego :)

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: vtec demontaż osłony licznika

Post autor: vonom » sob 11 cze 2016, 12:14

Sławek dzięki za odpowiedź. Udało mi się co prawda wcześniej to rozebrać ale będzie dla potomnych.

Poniżej instrukcja jak ja dostałem się do licznika bez rozbierania połowy przodu:
1) http://www.lingshondaparts.com/honda_mo ... ock_05=hmc - demontujemy plastikowe nie lakierowane osłonki nr 11 i 12,
2) ten sam schemat - demontujemy plastikowe nie lakierowane osłonki 8 i 9,
3) ten sam schemat - demontujemy polakierowane osłonki 6 i 7, należy wykręcić dwie śruby (dla każdej osłonki) oznaczone nr 16. Osłonka wyjdzie z pewnym oporem, ważne jest podnieś jej dolną cześć gdyż tam mamy chwyt pod dolną śrubę,
4) ten sam schemat - demontujemy osłonkę nr 5, należy wypiąć dwie spinki (wciskając ich środek - tak działa większość spinek tego typu) oznaczone nr 19. Odchylamy lekko górną część osłonki, wyjdzie z zaczepów, pozwoli nam wsunąć dwa palce w otwory na wyświetlacze i chwycić za podłużny uchwyt za który będziemy ciągnąć, dwa palce drugiej ręki wsuwamy od dołu i chwytamy uchwyt który jest zespolony z licznikiem (ta ręka ma trzymać uchwyt mocno). Ciągniemy osłonkę nr 5 za palcami włożonymi w otwory na wyświetlacze, mamy licznik na wierzchu. Jest to zdecydowanie najbardziej narażony na ułamanie czegokolwiek krok całego demontażu, ale o tym na końcu.

Demontaż licznika:
1) licznik przykręcony jest 3 śrubami i odkręcenie dwóch górnych nikomu nie sprawi problemu, dostęp do dolnej śruby jest trudniejszy ale przy odpowiednich narzędziach uda się ją odkręcić przez otwór który się ujawnił po demontażu osłony nr 5.
2) odpinamy wiązkę od licznika,
3) odpinamy dodatkowy kabelek oznaczony tutaj http://www.lingshondaparts.com/honda_mo ... ock_05=hmc numerem 10,

Rozbiórka licznika,
1) generalnie wystarczy odkręcić 7 śrubek na obrysie licznika, na poprzednim schemacie oznaczone są nr 14,


Do czego może prowadzić nieumiejętny demontaż osłony nr 5?
Uprzedzam że foty robione jeszcze na moto i normalnie tego syfu nie widać bo go zasłania w/w osłona - https://www.dropbox.com/sh/yv7cq7fo8tu1 ... fW_9a?dl=0

Zdemontowałem pokrywę górną licznika, wyczyściłem od środka bo mi przez to pęknięcie dostała się woda. Nakleiłem na cały wyświetlacz folijkę (taką na telefony komórkowe). Poskładałem.
Generalnie szukam górnej obudowy licznika lub całego licznika w dobrych pieniądzach.

marek_w
teksciarz
teksciarz
Posty: 163
Rejestracja: pt 05 lip 2013, 15:38
Model VFR: 800 Vtec '02
Imię: Marek
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: vtec demontaż osłony licznika

Post autor: marek_w » sob 11 cze 2016, 13:51

ja z ta osłonka większych problemow nie miałem. po prostu wyszła z zaczepów i tyle ;) bez zbędnego szarpania i łamania.

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: vtec demontaż osłony licznika

Post autor: vonom » ndz 12 cze 2016, 01:14

Ja się zawahałem widząc urwany jeden zaczep i pęknięty licznik. Lepiej było pytać niż powtórzyć błąd poprzedniego właściciela mojego moto i urwać kolejny.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości