Pęknieta jedna śruba mocująca silnik do ramy

Awatar użytkownika
sams0n
teksciarz
teksciarz
Posty: 129
Rejestracja: pn 01 lis 2010, 10:53
Imię: Szymon
województwo: podlaskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Pęknieta jedna śruba mocująca silnik do ramy

Post autor: sams0n » czw 27 sty 2011, 21:43

Dziś wieczór postanowiłem założyć Pady od ŁASUCHA , lecz niestety odkręcając śrubę "14" z gwintem "8" zamiast której powinien się znaleźć pad urwała się :evil: !!
silnik siedział na cegłówkach lecz to było za mało "lekko siadł do dołu ok 1,5 mm. Odkręcając tą śrubę wyszła do połowy i bach trach pierdyknęła.

Co w tej sytuacji doradzacie domowym sposobem??

Ps dodam że z drugiej strony siedzi sobie na swoim miejscu nie ruszam jej póki tą nie wyciągnę.. o ile się da..
"Deski nie oddają ciosów"- Bruce Lee

Awatar użytkownika
adrian76
pisarz
pisarz
Posty: 242
Rejestracja: sob 13 mar 2010, 00:25
Imię: Adrian
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Post autor: adrian76 » czw 27 sty 2011, 21:49

nie wiem czy słyszałeś o lewych wiertłach? pomagają odkręcić śrubę o mniejszej średnicy. Nie wiem jak to się ma do większych średnic śrub. Może ktoś próbował odkręcać takie śruby lewym wiertłem.
nie jeździj szybciej, niż potrafisz myśleć/

Awatar użytkownika
kruhy
klepacz
klepacz
Posty: 642
Rejestracja: czw 05 cze 2008, 22:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów(okolice)
Kontakt:

Post autor: kruhy » czw 27 sty 2011, 22:37

ja bym podniósł troche silnik do normalnej wysokości jak sie obniżył, syknął najpierw wd40 lub czyms podobnym, może coca-colą. Potem jeśli nie da sie niczym złapać i wykręcić można albo lewe wiertła ale jak to jest śruba trzymająca silnik i sie złamała to nie wyjdzie lekko(wg mnie lewie wiertło prędzej rozwierci śrube niż ją wykręci). Rozwiązaniem są dobre wykrętaki(kupisz w każdym sklepie z narzędziami), nawiercasz śrube potem probujesz wykręcić wykrętakiem. Tylko wykrętak nie może być za cienki żeby się nie urwał ani za gruby żeby nie rozwarł śruby bo wtedy tym bardziej nie wyjdzie.
JEśli wykrętakiem sie nie da to pozostaje najgorsze rozwiązanie tj. rozwiercanie maksymalnie tak żeby nie uszkodzić gwintu do którego wkręcasz śrube po czym delikatnie usuwasz pozostałości gwintownikiem(jeden obrót w głąb 2 do tyłu, żeby wydobyć opiłki )

Jeśli śruba wystaje na tyle, że można dojść spawarką można zaryzykować dospawanie kawałka drutu i potem wykręcać, ale to też ryzykowne jeśli spawacz się przeliczy

Inna opcja to wykręcić pozostałe mocujące silnik śruby i wyjąć śrube razem z silnikiem, wtedy czymś pewnie się da załapać ;-)

ale może zrobisz fote i wkleisz jak to wygląda

Moje metody ktoś uznał za hardkorowe, ale nie wiem czy w tym przypadku da się inaczej, ktoś ma pomysł, Peter?
Honda jest lepsza od wielbłąda bo wielbłąd to turysta i nie lata 300 ;]

Awatar użytkownika
sams0n
teksciarz
teksciarz
Posty: 129
Rejestracja: pn 01 lis 2010, 10:53
Imię: Szymon
województwo: podlaskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Post autor: sams0n » czw 27 sty 2011, 22:43

Fotki zrobię jutro i wrzucę podejdę do znajomego blacharza pewnie ma takie wkrętaki. Co do spawania nie będzie to możliwe ponieważ przeszkadza rama trzeba by wyciągnąć silnik a mnie to się nie do końca widzi bo jeśli pozostałe strzelą?

Co do podniesienia silnika czym polecacie boje się uszkodzić kolektory aby się nie wgniotły.
"Deski nie oddają ciosów"- Bruce Lee

Awatar użytkownika
Kajzer
teksciarz
teksciarz
Posty: 188
Rejestracja: wt 08 cze 2010, 21:08
Imię: Jarek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kajzer » pt 28 sty 2011, 05:26

Postaw moto na centralnej podstawce podstaw pod kolektory kawałek deski i leawrek [najlepiej hydrauliczny ]. Ciągnij do góry ina pewno nic się nie stanie kolektorom. :grin:

Awatar użytkownika
ivan
klepacz
klepacz
Posty: 809
Rejestracja: wt 05 sty 2010, 17:29
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ivan » pt 28 sty 2011, 08:30

kruhy, wyczerpał temat. W pełni się z nim zgadzam.
Leć po wywiertak, tylko kup taki lepszy a więc nie za 5-10 zł bo będziesz biegł drugi raz :)

O ile zrozumiałem to śruba pękła bo została skrzywiona (tzn. częściowo już się wykręciła). Jeśli tak to nie powinno być problemu z wykręceniem. Gorzej jest jak śruba się zapiecze i nie chce drgnąć.

mlj
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: pt 07 maja 2010, 22:08
Imię: Michał
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mlj » pt 28 sty 2011, 09:27

Przerabiałem to w listopadzie, też przy okazji crash-padów.
U mnie pomógł warsztat obróbki precyzyjnej. Kolesie dorobili sobie narzędzia i na moto rozwiercili śrubę nie uszkadzając gwintu.
Jeżeli urwałeś śrubę, z dużym prawdopodobieństwem jej nie wykręcisz wykrętakiem.

Proponuje spróbować dorobić coś co pozwoli na równe prowadzenie wiertła rozwiercającego śrubę (tuleja z uchwytem na ramę, lub coś w tym stylu) i kolejnymi średnicami rozwiercać.

Drugą opcją jest próba wykręcenia. Wtedy najlepiej podgrzać tą śrubę np. TIGiem - potraktować ją takim prądem by się rozgrzała a nie stopiła.

Tak czy inaczej, zastanowił bym się czy robić to samemu - bo dość łatwo coś spie.dolić, i kłopot sie robi do kwadratu.

Co ważne - sprawdź czy śruba jest odstępna od tyłu (w vtec-u silnik na górze jest przykręcany za "uszy", a cześć śrub dostępna jest od wewntrz po zdjęciu baku i rozbrojeniu kawałka moto). Można wtedy spóbować ją wkręcić w drugą stronę.

Tak czy inaczej powodzenia.

Awatar użytkownika
Damo 88
klepacz
klepacz
Posty: 1101
Rejestracja: sob 11 kwie 2009, 01:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Damo 88 » pt 28 sty 2011, 15:16

Jeżeli Rozwiązałeś problem nie Zapomnij Odpisać .

Awatar użytkownika
Tomek Grudziądz
klepacz
klepacz
Posty: 1150
Rejestracja: sob 17 kwie 2010, 22:35
Imię: Tomek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: Tomek Grudziądz » pt 28 sty 2011, 21:15

mlj pisze:Wtedy najlepiej podgrzać tą śrubę np. TIGiem - potraktować ją takim prądem by się rozgrzała a nie stopiła.
Tego radziłbym nie robić ponieważ śruba może po rozgrzaniu "spuchnąć"
"niepuszczone bąki unoszą się do góry,stąd się biorą posrane pomysły"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości