Jakie opony wybrać pomóżcie...

Awatar użytkownika
brutoos
pisarz
pisarz
Posty: 294
Rejestracja: pn 23 lut 2009, 13:40
Model VFR: 800 FI "98
Imię: Jacek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: brutoos » wt 24 lis 2009, 16:30

Miałem przód i tył bt002, teraz mam przód jeszcze 002 a tył 021 i co mogę o nich powiedzieć:

- bt002 dobrze trzymają ale BAAARDZO szybko schodzą(tył w oczach - seryjnie), przód trzyma się jeszcze dzielnie

- bt021 na tył jest bardzo fajna turystycznie - starcza na długo, nieźle odprowadza wodę i nie robi się kwadratowa

- bt021 z tyłu jest o wieeeeeele bardziej komfortowa niż bt002 - bardziej miękko, lepsze wybieranie dziur pod kątem doznań dupska

- bt002 się ładnie roluje przy ostrej jeździe i ładnie schodzi bez zostawiania przypalonych krawędzi

- bt021 przy ostrej jeździe bardzo, o wiele za wcześnie się ściera na rancie, ale to wynika z innej krzywizny obu opon

-bt002 się dosyć średnio nadaje na deszcz - za mało rowków

Reasumując opony tylnie:
- do turystyki, dalekich przelotów, miasta i normalnego użycia, w tym pałowania - bt021
- do ostrego pałowania po torach i krętych drogach - bt002 albo nowa 003

IMO nie ma co się szarpać na wyczesane i schodzące w oczach gumy na tył, bo uślizg tyłu łatwiej opanować niż uślizg przodu.

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: vonom » wt 24 lip 2018, 16:39

Odświeżę trochę temat bo mam z tym mały problem. Minęło już trochę czasu od 2009 i trochę pewnie się od tego czasu zmieniło.

Muszę zmienić moje łyse Bridgestony BT-023 i nie wiem co wybrać.
Każdy producent ma na stronce mechanizm do dobrania opon do motocykla. Przeczytałem kilka sprzecznych porównań (zazwyczaj jakieś starsze gdzie nie ma najnowszych modeli wszystkich producentów).

Początkowo planowałem kupić Micheliny Road 5 (producent jako alternatywy poleca kolejno Piloty Road 4, 3, 2).
W jakimś teście lepiej wypadają Pirelli Angel GT (producent poleca te albo Angel ST).
Inny test rozpływa się nad Metzeler Roadtec Z8 Interact (producent poleca je albo Roadtec 01).
Żaden test jaki znalazłem nie faworyzował Bridgestonów ale zazwyczaj krąży opinia że to dobre opony do wszystkiego ale w niczym nie najlepsze - takie totalne średniaki. Producent poleca Battlax T31, T30 EVO lub te które mam teraz BT-023.
Continentale i Dunlopy jakoś nigdzie się nie wybijały - na pewno nie przeglądnąłem wszystkich testów. Po przejrzeniu opon które już wymieniłem wyżej stwierdziłem że sam i tak nic nie wymyślę i lepiej uderzyć do szerszej grupy z większym doświadczeniem.

Ja moją VFRkę kupiłem na tych BT-023 i od tego momentu zrobiłem na nich trochę ponad 17 000 (nie wiem ile zrobił wcześniejszy właściciel - zerknę w papiery jak będę w domu, mam wszystkie faktury poprzedniego właściciela).

Nie uważam się za jakiegoś super kierowce ale jakąś tam opinie na temat tych Bridgestonów mam. Nie czułem się na nich nigdy jakoś super pewnie (nie wiem czy to opony czy ja) ale też nigdy na suchym mnie nie zawiodły i żadna opona nie śliznęła w krytycznym momencie gdy musiałem się nagle złożyć jeszcze bardziej niż podpowiadał mi to zdrowy rozsądek. Zazwyczaj po wycieczce widzę na tylnej oponie z 7mm-10mm do brzegu.

Co byście polecili? Na czym jeździcie? Jakieś przemyślenia?

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: kaamien » wt 24 lip 2018, 18:15

Jaki jest Twój styl jazdy? Od tego wiele zależy.

Ja jeżdżę na Bridgestone S20evo (sportowa guma na drogę) i jest bardzo dobra. Na suchym trzyma super, szybko się nagrzewa. Na mokrym jest średnia, ale da się jeździć z odrobiną rozsądku. Tył znika po 10 tys. km, przód trzyma kilka tys. km więcej.

Jeśli chcesz budżetowo to Pirelli Angel ST, ale to stara guma (konstrukcyjnie), choć tania i dobra w swojej cenie. Ale szaleństwa nie będzie, za to przebiegi rzędu 20 tys. Angel GT odradzam, chyba że walisz kilometry obładowany po sam sufit.

Jest jeszcze Michelin Pilot Road 4 lub 5. Ludzie sobie chwalą, sam nie jeździłem niestety. Przebiegi dość dobre, na mokrym radzą sobie bardzo dobrze, więc do turystyki są odpowiednie. Nie są jednak tak dobre na suchym jak np. Bridgestone S20evo lub S21 (następca).

Podsumowując, jeśli turystyka to Pilot Road 5, jeśli sport to Bridgestone S21 (jako następca S20evo). Ale to moje zdanie, i każdy chwali swoje :D

Awatar użytkownika
kaamos
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: pn 04 kwie 2016, 16:13
Imię: Rafał
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: kaamos » wt 24 lip 2018, 21:14

Nie przerobiłem w życiu za wielu opon, ale moje spostrzeżenia:
1) BT-012/23 - używałem w GSX 600F. Nowsza trochę lepsza, ale i tak już bym nie założył. Do turystyki ujdzie, na suchym można bezproblemowo pozamykać, ale na mokrym ślizga się tak, że było to dla mnie już uciążliwe po mieście, gdy wiecznie bokiem ruszał spod świateł, nawet przy niezbyt dużym gazie (a zauważ, że GSXF to nie jest za mocna maszyna ;) ).
2) Angel GT - kupiłem cebrę z tymi założonymi, zrobiłem łącznie ze 3-4k km (z czego 1 w trasie) i uważam, że bardzo fajne. Nawet zimą, przy 0 stopni i zalanym asfalcie, dość ciężko zerwać przyczepność przy przyspieszaniu. Po mojemu, byłyby bardzo fajne w trasę, a i na co dzień nie narzekałbym. Słyszałem jednak opinie, że wraz ze zużyciem trzymają gorzej. Zmieniłem je praktycznie tylko dlatego, że tak się złożyło, że miałem czekający komplet innych, a konkretnie:
3) S21 - na razie z półtora tysiaka nawinięte. Miasto i tor (jak wrzuciłem sportowe, to korzystam). Nie narzekam, trzymają bardzo dobrze. W dużym deszczu nie jechałem.
Sprzedam Suzuki GSX 600F '99: LINK

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: vonom » śr 25 lip 2018, 13:29

kaamien zależy którego z moich kolegów zapytać. Jeden Ci powie że jestem żółw a drugi ze wariat ;)

Wiele się zmieniło przez ostanie dwa lata - urodził mi się syn a dwa miesiące temu córka. Jeżdżę dużo mniej ale i na inne wycieczki. Skończyło się popołudniowe latanie po pracy w okół komina. Obecnie albo jadę do pracy (16km w jedną stronę - bywa że w spodenkach i podkoszulku ale wtedy asekuracyjnie na zakrętach i powoli na prostych) albo dostaje dzień wolnego w niedziele (a żona z dziećmi do teściów) i robię tripa 400-1200 km.

Obecnie zawsze jeżdżę sam (w sensie bez plecaczka). Zawsze mam centralny kufer (śmieszne ale od zakupu moto nigdy go nie zdjąłem, boczne założyłem na razie jeden raz). Zazwyczaj śmigam w przedziale 70 - 140km/h . Wyprzedzam sobie samochody spokojnie. Zazwyczaj operuje poniżej VTECa (tak lubię), spalanie 5,7 - 6,3 litra (więc średnio 6 litrów).

Styl jazdy zmieniam tylko gdy śmigam z jednym kumplem (Ducati Multistrada DS 1000) i wycieczki z nim to takie drogowe ISLE OF MAN TT.
Jak śmigam z innymi kolegami czy sam to są to spokojne wycieczki.
Niemniej nie ważne czy jadę sam czy z którymś kumplem to staram się zakręty pokonywać pewnie. Nieraz wyjdzie mi lepiej, nieraz gorzej. No na suchym nigdy mi opona w zakręcie nie śliznęła (nie prowokuje tego, staram się aby nie uśliznęła). Już prędzej na prawie prostym moto odkręcenie na maxa i lekki uślizg.

A przytoczę wam moją najgorszą sytuację na mokrym. Ostatni raz jak jechałem z kolegą od Ducati podczas deszczu (ISLE OF MAN TT ale po mokrym) to w jednym zakręcie w prawo tył mi odjechał, nic nie zmieniłem i po chwili (gdy moto się jeszcze bardziej położyło a dupa zaczęła mnie doganiać) tylna opona złapała i moto w druga stronę i totalna shima. Wylatywałem właśnie z zakrętu i wyleciałem na przeciwległym pasie. Całe szczęście nic nie jechało z przeciwka (a ja przeczytałem Przyspieszenie 2 już z 5 razy), dodałem trochę gazu i wszystko się uspokoiło. Dalej jechałem już grzecznie.

Może da wam to minimalny obraz mojego stylu jazdy.
Sam nie potrafię określić. Raczej jadę spokojnie ale zazwyczaj to ja wyprzedzam inne motocykle niż one mnie. Tyle że to nic nie znaczy bo na drogach jest duuuuużo więcej spokojnych kierowców niż wariatów (całe szczęście).

Deszcz to najczęściej wypadek podczas trasy ale jak widzę na meteo.pl że gdzieś na mojej trasie może padać to nie odwołuje wycieczki tylko jadę.

Dzięki chłopaki za odpowiedź. S20 EVO i S21 jak na razie i obaj jesteście zadowoleni. Nie brałem ich w ogóle pod uwagę.
Jak na stronie Bridgestona zaznaczam mój styl jazdy jako Adventure/Sport/Touring to akurat te S21 wyskakują jako rekomendowane.
Jak odznacze Sport i zostawie Adventure/Touring to zalecają mi T31.
VFRką na tor się nie wybieram (ale planuje zakup czegoś celowo na tor - z 3ma kolegami).

Zachęcam innych do podzielenia się informacją na jakich oponach śmigają, na jakich śmigali i jakie mają odczucia. Zawsze to kolejny punkt zaczepienia dla poszukiwacza nowych opon.

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: mictom » śr 25 lip 2018, 17:45

Proponowałbym Metzeler, Roadtec Z8 lub Sportec M5

Awatar użytkownika
Mbwene
pisarz
pisarz
Posty: 225
Rejestracja: śr 08 lip 2015, 14:01
Model VFR: 800 FI '98
Imię: Przemek
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: Mbwene » śr 25 lip 2018, 21:06

Pirelli Angel ST
MZ ETZ 250 -> Yamaha XJ 600 Diversion -> Buell XB9r Firebolt -> VFR 800FI...

Mam w dupie czy ktoś mnie lubi czy nie lubi... swoje myślę, swoje mówię...

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: vonom » czw 26 lip 2018, 10:50

Zdecydowałem się na Pirelli Angel ST. Nie jest to oczywiście spowodowane zwięzłą podpowiedzią Mbwene (oczywiście dzięki za podpowiedź).

Kolega wczoraj podesłał mi foty kilku porównań z gazet z ostatnich miesięcy. Przeczytałem je i w prawie każdym artykule używano skali do 500 punktów. W żadnym z nich różnica między najlepszą a najgorszą nie wynosiła 20 punktów. To samo w necie.
Pewnie odrobinę się różnią zachowaniem ale jak idzie o opony turystyczne (bo jednak na takie się zdecydowałem) trzymaniem się na suchy, mokrym itd jakoś przesadnie się nie różnią.

Pieniądze nie były w ogóle kryterium ale skoro nie widać różnicy to po co przepłacać.

Kupiłem z tego roku (bo starsze były tylko 28 PLN tańsze) ale po drodze przeczytałem kilka artykułów (z testami) że jak opona leży na magazynie (schowana przed działaniem warunków atmosferycznych) to nie traci parametrów.
Wydałem 720 pln zamiast 1120 na np Micheliny Road 5 na które byłem zdecydowany na początku poszukiwań.

W efekcie mój kolega (VFR 800 Fi) kupił również dziś komplet Conti Triall Attack 2 z 2015 za 415 PLN!!!!(dla kolegi kasa była ważna).

Za tydzień robimy wycieczkę 1000 - 1200km. Będziemy widzieć.

Jedyny dylemat jaki miałem później to te Bridgestony Battlax S21. O jakich oponach nie czytasz komentarzy czy to na polskich czy zagranicznych stronach to gdzieś w końcu ktoś napisze "myślisz że one sa przyczepne? spróbuj Battlax S21!!!".
Coś w tym musi być.

Dzięki za komentarze.

Awatar użytkownika
Mbwene
pisarz
pisarz
Posty: 225
Rejestracja: śr 08 lip 2015, 14:01
Model VFR: 800 FI '98
Imię: Przemek
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: Mbwene » czw 26 lip 2018, 21:18

Nie ma za co 😉
MZ ETZ 250 -> Yamaha XJ 600 Diversion -> Buell XB9r Firebolt -> VFR 800FI...

Mam w dupie czy ktoś mnie lubi czy nie lubi... swoje myślę, swoje mówię...

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: mictom » czw 26 lip 2018, 21:22

Uważaj żebyś nie wyebał na świeżych gumach. Jado jak na mydle :)

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: kaamien » czw 26 lip 2018, 22:04

Ja zawsze do kompletu opon dokupuję coś takiego:
https://allegro.pl/norton-kostka-szlifi ... 73948.html
i jadę ręcznie, nie żartuję :P Przynajmniej mam pewność.

Awatar użytkownika
vonom
bywalec
bywalec
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 wrz 2015, 21:19
Model VFR: 800 VTEC
Imię: Tomek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: vonom » czw 26 lip 2018, 23:05

Pierwszy raz będę miał nową oponę (VFRka to moje pierwsze moto po gigantycznej przerwie a ją kupiłem na tych które właśnie zmieniam).
Długo taką oponę się dociera zanim zacznie jechać jak należy?

Awatar użytkownika
kaamos
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: pn 04 kwie 2016, 16:13
Imię: Rafał
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: kaamos » czw 26 lip 2018, 23:52

Zazwyczaj zalecają zrobić ze 300km, ale to zależy od tego, jak jeździsz (jaki procent po zakrętach). Zakładają, że zdążysz już trochę winkli natrzaskać przy takim przebiegu. Generalnie przejedź się najpierw spokojnie kilkanaście km, potem normalnie, jak na co dzień. Jak stuknie Ci kilkadziesiąt, to fajnie zacząć po zakrętach śmigać stopniowo coraz bardziej, aż do zamknięcia gum. Et voilà.
Sprzedam Suzuki GSX 600F '99: LINK

Awatar użytkownika
mictom
klepacz
klepacz
Posty: 764
Rejestracja: wt 25 wrz 2012, 01:10
Model VFR: RC36 II
Imię: Tomek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: RKR ROGI

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: mictom » pt 27 lip 2018, 00:13

kaamien pisze:
czw 26 lip 2018, 22:04
Ja zawsze do kompletu opon dokupuję coś takiego:
https://allegro.pl/norton-kostka-szlifi ... 73948.html
i jadę ręcznie, nie żartuję :P Przynajmniej mam pewność.
Też tak robiłem jak zostawiłem przodem smugę 2m przy hamowaniu :) Warto to zrobić, takie wstępne stracie tej warstwy zabezpieczającej, potrafi być piekielnie ślisko.

Awatar użytkownika
kaamien
teksciarz
teksciarz
Posty: 113
Rejestracja: ndz 22 paź 2017, 21:12
Model VFR: VTEC '08
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie opony wybrać pomóżcie...

Post autor: kaamien » pt 27 lip 2018, 07:36

vonom pisze:
czw 26 lip 2018, 23:05
Pierwszy raz będę miał nową oponę (VFRka to moje pierwsze moto po gigantycznej przerwie a ją kupiłem na tych które właśnie zmieniam).
Długo taką oponę się dociera zanim zacznie jechać jak należy?
Ja polecam i tak przejechać papierem ściernym przynajmniej po krawędziach. Co z tego, że przejedziesz 300km i zetrzesz (ze środka!) warstwę zabezpieczającą, kiedy na bokach wciąż będzie ślisko. Polecam jednak papier, 10 minut na oponę i masz gotowe do jazdy :) Wystarczy tylko boki, środek i tak się zetrze od spokojnej jazdy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości