wymiana oleju: zimą czy wiosną?

Awatar użytkownika
lobuz26
bywalec
bywalec
Posty: 25
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 15:10
Imię: Waldek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: powiat tarnogórski (śląsk)

wymiana oleju: zimą czy wiosną?

Post autor: lobuz26 » sob 06 sty 2007, 10:57

Troche nasłuchałem się różnych opinii o wymianie oleju, do tej pory nie miałem takiego problemu bo w enduraku jeździ się zimą i jak trzeba to się olej wymienia.

Jak wygląda sytuacja w VFR która ma sobie spokojnie zimować. Lepiej zalać świeży olej na zimę chociaż przebieg na to nie wskazuje? Czy czekać z wymianą tak jak przebieg to dyktuje?

Awatar użytkownika
Shoov
klepacz
klepacz
Posty: 813
Rejestracja: pn 05 gru 2005, 20:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Shoov » sob 06 sty 2007, 11:46

tu masz coś na ten temat:

http://forum.motocyklistow.pl/index.php ... iana+oleju

http://forum.motocyklistow.pl/index.php ... c=7715&hl=

Ja osobiście wymieniam jakoś w środku zimy, nie z przekonania ale jakoś tak się składa.
Jak ktoś ma za dużo kasy można zmieniać przed zimą jak zbliża sie przebieg wymiany i pozniej przed sezonem jeszcze raz, wydaje mi się jednak że to nadgorliwość lekka, można też wymieniać np przed zima i robić na nim 6 tysi a nie 12 jak zaleca serwisowka, zreszta ten olej po 6 tysiach jest juz brudny i wole nie myslec co bylo by przy 12 :).
Generalnie każdy mechanik pewnie powie Ci co innego :) co do tego kiedy wymieniać (zima czy sezon).

SOWA
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3000
Rejestracja: pt 27 paź 2006, 21:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SOWA » sob 06 sty 2007, 13:53

Podstawowym kryterium jest limit km, określony przez instr. obsł. Wygląd zewnętrzny nic nie mówi o ile nie ma glutów albo wody. Nic na oko nie ocenisz. Najistotniejszym parametrem oleju jest jego lepkość. Inna jest przy zimnym oleju inna przy nagrzanym. Kto na oko umie określić tę wartość? Specjaliści po wielu badaniach wyliczają, że 12 kkm to przebieg, po którym smarne właściwości oleju pogorszają się w stopniu takim, że jego dalsza eksploatacja jest nie wskazana bez względu na porę roku, fazę Księżyca czy dobry lub zły humor prezesa rady ministrów. :neutral:
Ja preferuję trzymanie się instrukcji fabrycznych. :drool

Awatar użytkownika
Lucek
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 3481
Rejestracja: ndz 02 kwie 2006, 13:03
Imię: LUCYna/fer
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: EP

Post autor: Lucek » sob 06 sty 2007, 14:03

mnie sie raz zapomnialo i zrobilem 20tys a to dlatego ze soadzilem ze w sezonie wiecej niz 12 nie zrobie i jak bede wymienial co sezon to bedzie git.
przeliczylem sie :/
ale nic sie stalo no i jestem dumny z tego wyniku
Nie ma boga, jest Mmmmotór!

RAFAL
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 90
Rejestracja: pn 05 cze 2006, 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CHORZÓW

Post autor: RAFAL » sob 06 sty 2007, 19:23

Zdecydowanie zmienia się na zime,moto nie może stać z starym olejem tak długo.
VFR750 RC24 r.pr87

Awatar użytkownika
lobuz26
bywalec
bywalec
Posty: 25
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 15:10
Imię: Waldek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: powiat tarnogórski (śląsk)

Post autor: lobuz26 » sob 06 sty 2007, 20:39

po podanej wyżej lekturze również skłaniam się do zmiany oleju na zimę i wprowadzam w życie
moje dwie piękności (żonka i VFR-ka)

Gienio
klepacz
klepacz
Posty: 1807
Rejestracja: pn 17 lip 2006, 16:29
Imię: Grzegorz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: Gienio » sob 06 sty 2007, 21:51

a ja tam wymienie na wiosne jak bede robil regulacje i basta

seba_VF750FR
klepacz
klepacz
Posty: 901
Rejestracja: ndz 19 mar 2006, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontakt:

Post autor: seba_VF750FR » sob 06 sty 2007, 22:03

Ja zrobilem tak : koniec sezonu wlałem OilFlusha do silnika spuscilem cały ten syf ,nastepnie zalałem jakis najtańszy olej z marketu . Przyjdzie nowy sezon zaleje porządny olej do jazdy.


pozdro

Awatar użytkownika
sebavfr
teksciarz
teksciarz
Posty: 149
Rejestracja: wt 22 lis 2005, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: sebavfr » ndz 07 sty 2007, 11:00

Zawsze wymieniam przed sezonem.
Lepsza od rowera jest tylko VFRra.

VFR 800. 2001.

RAFAL
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 90
Rejestracja: pn 05 cze 2006, 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CHORZÓW

Post autor: RAFAL » ndz 07 sty 2007, 11:27

sebavfr pisze:Zawsze wymieniam przed sezonem.
Napisz nr ramy bo nie chciał bym kiedyś kupić tego moto :grin: :grin: :grin:
VFR750 RC24 r.pr87

Awatar użytkownika
Pawel
pisarz
pisarz
Posty: 349
Rejestracja: pn 15 maja 2006, 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pawel » ndz 07 sty 2007, 13:14

Moje zdanie na temat oleju i zimowania (źródło: http://serwisy.gazeta.pl/motocykle/1,56423,2348002.html)

"Pierwszą z nich powinna być wymiana oleju silnikowego. Można się zastanawiać, po co to robić, skoro nasz motocykl przez kilka miesięcy będzie po prostu stał. Niestety, zużyty olej zawiera wiele szkodliwych składników - są to m.in. kwasy, pochodne siarki zawartej w naszym polskim paliwie. Pozostawienie takiego koktajlu w silniku nie jest najlepszym pomysłem. Nie pozostaje nic innego jak wymienić olej, pamiętając oczywiście o filtrze. Tak przygotowanego motocykla nie powinno się uruchamiać w czasie zimowania. W czasie pracy na niedogrzanym silniku woda kondensująca się wewnątrz silnika oraz wspomniane już agresywne substancje nie będą miały szans na odparowanie. Pozostaną one w oleju, układzie wydechowym i będą mogły niszczyć nasz motocykl od wewnątrz przez wiele tygodni. Jeśli już nie będziemy mogli się powstrzymać od zimowych wycieczek, starajmy się nie ograniczać ich do dwóch kółek wokół garażu. Niech silnik i układ wydechowy porządnie się nagrzeją, co pozwoli zminimalizować negatywne skutki zimowej jazdy."
Gwiaza rocka, czarny koń wyścigów motocyklowych, kwiat polskiego dziennikarstwa, mistrz obiektywu - ot zwykły skromny chłopak ...

Awatar użytkownika
sebavfr
teksciarz
teksciarz
Posty: 149
Rejestracja: wt 22 lis 2005, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: sebavfr » wt 09 sty 2007, 21:00

RAFAŁ pisze:
sebavfr pisze:Zawsze wymieniam przed sezonem.
Napisz nr ramy bo nie chciał bym kiedyś kupić tego moto :grin: :grin: :grin:
I tak bym ci go nie sprzedał :evil
Lepsza od rowera jest tylko VFRra.

VFR 800. 2001.

Awatar użytkownika
cristo
pisarz
pisarz
Posty: 280
Rejestracja: czw 20 kwie 2006, 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: cristo » sob 13 sty 2007, 11:27

Niech mnie ktos poprawi jesli zle mowie.
Czy takie problemy nie sa troche sztucznymi problemami. Wedlug mnie roznice pomiedzy wymiana oleju przed zima lub na wiosne sa tak minimalne, ze nie warto sobie nimi zaprzatac glowy. Olej nalezy wymieniac co ~12kkm lub czesciej, kiedy to wypadnie to sie wymienia i po problemie :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości