Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Johann
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 81
Rejestracja: ndz 01 maja 2011, 00:09
Model VFR: nc 24 + rc 46
Imię: Marcin
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Johann » pt 05 lip 2013, 08:40

emils pisze:W opisie wygląda troche strasznie, w rzeczywistości nawet dla jednej osoby do zrobienia w 30min.
No to ja się przyznam.
Wczoraj około 90 minut je*aliśmy się z odpowietrzeniem hamulców z przodu z Tomkiem1565.
Odpowietrzone na jednym zacisku, na drugim, przy pompie - po kilka razy i nic. Klamka miękka.

Zabrakło pomysłów.
Aż tu nagle...

Wymieniłem klocki drewniane, którymi blokowałem tłoczki w zaciskach na duże klucze płaskie i klamka stwardniała.
"Ogień w szopie!" jak powiedział właściciel. (:

Pamiętajcie więc, żeby wybierać albo twarde drewno albo coś metalowego. Oszczędzicie sobie potu i nerwów.
Nie czyń jak ja czynię. Czyń jak nauczam.

Awatar użytkownika
KolczyK
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4199
Rejestracja: pt 02 mar 2007, 23:20
Model VFR: 800FI rc46 '02
Imię: Przemysław
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto, Rumia
Kontakt:

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: KolczyK » pt 05 lip 2013, 10:15

nie kumam tych patentów. Ja robię wszystko na klockach na tarczach i nie mam takich problemów
VFR800FI '99 - była ze mną 35tyś km
VFR800FI '02 - obecna kochanka

UBEZPIECZENIA << www.kolczynscy.pl >>>

Awatar użytkownika
Tomek Grudziądz
klepacz
klepacz
Posty: 1150
Rejestracja: sob 17 kwie 2010, 22:35
Model VFR: TRIUMPH SPRINT 1050
Imię: Tomek
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Tomek Grudziądz » pt 05 lip 2013, 22:19

Marcin zostałeś rozgrzeszony :lol:
Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas.
"niepuszczone bąki unoszą się do góry,stąd się biorą posrane pomysły"

Johann
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 81
Rejestracja: ndz 01 maja 2011, 00:09
Model VFR: nc 24 + rc 46
Imię: Marcin
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Johann » sob 20 lip 2013, 13:00

Johann pisze:Widzę, że zrobiłem parę literówek i błędówale nie wiem jak wyedytować ten mój długaśny post.
Mały dodatek:

Używam drewnianych wykałaczek i patyczków do uszu do wyczyszczenia rowków na uszczelniacze. Metalowym narzędziemm łatwo uszkodzić tę powierzchnię galwanizowaną. Dlatego też lepiej wyjmować uszczelniacze igłą, żeby jak najmniej operować metalem wewnątrz cylinderka.

Dodam jeszcze jedną rzecz dla osób, które chciałyby poważnie podejść do sprawy regeneracji hamulców.
Przy okazji warto wyczyścić (szczotką mosiężną, a nie miedzianą, oczywiście) albo wymienić odpowietrzniki. Ja wymieniam, bo nie są to wielkie pieniądze i myślę, że warto.

Jedna sztuka odpowietrznika m8x1,25 kupionego w motoryzacyjnym kosztuje 3-4zł, w motocyklowym 12zł aż do 16zł za nierdzewkę od sprzedawcy przewodów w oplocie.
Jest jeszcze wersja ekstremalna, odpowietrznik automatyczny za 35zł + wysyłka. Nie wypowiem się jednak, bo nie miałem do czynienia.
http://allegro.pl/sruba-odpowietrzajaca ... 15309.html

Nierdzewka jest oczywiście najlepszym wyjściem, ale mi wydała się dość drogim rozwiązaniem.

Kupiłem w sklepie motoryzacyjnym i tu uwaga. W sklepie motoryzacyjnym jeśli zapytacie o m8x1,25 dostaniecie odpowietrznik długi na 2,8cm. Jeśli nie widziało się wymontowanego odpowietrznika można uznać, że to prawidłowy.

Jeżeli ktoś chciałby kupić odpowietrznik przed wzięciem się do pracy, fotki w załączniku.

pozdrawiam
Dobra, znalazłem woreczek od odpowietrznika z motoryzacyjnego.
Symbol QB0100 na 99% będzie pasował.
Nie czyń jak ja czynię. Czyń jak nauczam.

Awatar użytkownika
smurek
teksciarz
teksciarz
Posty: 137
Rejestracja: pn 27 maja 2013, 12:12
Model VFR: rc 46 vtec
Imię: Andrzej
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: smurek » wt 30 lip 2013, 18:54

Witam.
Pytanko czy w v-tecu bez abs-u wymiana wyglada tak samo jak we wczesniejszych opisach? O ile sie nie myle u mnie prawy przedni zacisk posiada tylko jeden odpowietrznik. Po dwa posiadaja tylko lewy ten od duala i tylni:/
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Golhim
Posty: 9
Rejestracja: czw 24 paź 2013, 12:34
Model VFR: Vtec
Imię: Jacek
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Golhim » pt 20 gru 2013, 00:48

W Vtec-u bez abs, w prawym przednim zacisku masz tylko 1 odpowietrznik i masz tylko 1 zawór PCV (z lewej strony, koło dodatniej klemy akumulatora). Właśnie wymieniłem płyn hamulcowy i jak z przodem wszystko pykło od razu, tak z tyłem nie daje sobie rady. Problem jest przy tłoczku na lewym przednim zacisku, ponieważ jest ciągle miękki i mogę go ciągle dociskać do końca. Hamulec nożny jest twardy, chyba że podpompuję trochę tłoczek na zacisku, wtedy muszę wcisnąć go 2 razy żeby stwardniał. Próbowałem odpowietrzać wszystkimi odpowietrznikami na tylnym zacisku, zaworem pcv i na odpowietrzniku na przednim lewym zacisku i lipa. Pompowałem zarówno tłoczkiem jak i tylnym hamulcem, z zaciśniętym tłoczkiem i z poluzowanym. Nie wiem o co chodzi z tym ustawieniem lewego zacisku pod kątem 15 stopni, dlatego dociskałem zacisk do goleni za pomocą sznurka. Nie wiem co robię źle, zaczyna mi już brakować pomysłów i płynu hamulcowego... Help

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Arnold » pt 20 gru 2013, 08:18

Golhim pisze:Nie wiem o co chodzi z tym ustawieniem lewego zacisku pod kątem 15 stopni
Ha, dlatego właśnie dopiero po ustawieniu tej pompki pod tym kątem zaczyna się porządne odpowietrzanie. ;)
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Awatar użytkownika
Golhim
Posty: 9
Rejestracja: czw 24 paź 2013, 12:34
Model VFR: Vtec
Imię: Jacek
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Golhim » pt 20 gru 2013, 11:12

Fajnie jakby ktoś w końcu rozwinął kwestie nachylenia lewego zacisku, bo z tego co czytałem na forum, nie tylko ja mam z tym problem. Chodzi o to że wykręcamy go, wstawiamy deseczkę między klocki i podstawiamy coś pod zacisk tak żeby oś tłoczka była pod kątem 15 st do poziomu ziemi. Zgadza się? Tłoczek ma pozostać luźny i nie trzeba niczym przydusić?

Awatar użytkownika
harmonista
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 93
Rejestracja: ndz 03 mar 2013, 11:35
Model VFR: VFR800FI '00
Imię: Rafał
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: harmonista » czw 20 lut 2014, 22:41

Trochę odświeżę...
Zastanawiam się nad serwisem hamulców. Generalnie wszystko jest OK, klocki całkiem dobrze, hamulce też dobrze hamują. Nie wiem tylko czy brać się w takim wypadku za kompletny serwis z czyszczeniem tłoczków, wymianą odpowietrzników, ewentualną wymianą uszkodzonych uszczelniaczy i wymianą płynu czy przelać tylko nowy płyn i porządnie odpowietrzyć układ, co radzicie?
Dodam tylko, że tak na oko to klocki równo się zużywają. Poodkręcam jeszcze zaciski z tarczy i sprawdzę czy faktycznie równo "wychodzą". Jeśli wszystko będzie OK to sam płyn wystarczy?

Awatar użytkownika
Pawelek_Okrutny
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: pt 06 wrz 2013, 12:28
Model VFR: RC46
Imię: Paweł
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żory

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Pawelek_Okrutny » pt 21 lut 2014, 10:38

harmonista pisze:.Jeśli wszystko będzie OK to sam płyn wystarczy?
Kurde ekspertem nie jestem ale wydaje mi sie ze nie ma najmniejszej potrzeby wymieniać wszystko. Jeśli coś działa i działa dobrze to po co w tym grzebac :?
Nie wiem moze ja tylko tak mam ale nie widze potrzeby dodawania sobie zbednej roboty
Nie wystarczy benzyna we krwi, trzeba mieć też olej w głowie.

Awatar użytkownika
Arnold
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2421
Rejestracja: pt 29 sty 2010, 21:56
Model VFR: 800 FI '01
Imię: Arnold
województwo: opolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Arnold » pt 21 lut 2014, 11:59

harmonista, jeśli wszystko Ci ładnie pracuje to wymień sam płyn. Dopiero przy wymianie klocków zrób pełny serwis.
Obrazek

Jak głupio pieprzę, to wybaczcie mi, ale jestem po kilku głębszych. :szczerbaty

Viktor24
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: sob 07 gru 2013, 08:23
Model VFR: 800 Vtec
Imię: Wiktor
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Viktor24 » ndz 11 maja 2014, 12:59

Witam,
próbowałem właśnie podejść do tematu wymiany płynu hamulcowego. Zgodnie z instrukcją zacząłem od przednich zacisków i kompletnie je osuszyłem ze starego płynu. Do rezerwuarka zalałem nowy płyn i zacząłem pompować klamką przy odkręconym górnym zaworku lewego zacisku. Oczywiście na zaworek założyłem przewód, a ten włożyłem do zalanego płynu słoika. I nic, 15 minut ciągłego pompowania nie dały żadnych rezultatów. Co takiego zrobiłem bądź robię źle i co powinienem robić dalej?
pozdro
wiktor

Awatar użytkownika
olo
klepacz
klepacz
Posty: 1519
Rejestracja: pt 02 gru 2005, 21:33
Model VFR: Firestorm
Imię: Olek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: olo » ndz 11 maja 2014, 13:15

Zrobiłeś zasadniczy, bezsensowny błąd-wymiana płynu polega na przepompowywaniu go przez cały układ na bieżąco dolewając do zbiorniczka świeżego. W ten sposób nie złapiesz nawet odrobiny powietrza do układu, usuniesz stary płyn, ewentualne pęcherzyki które mogły tam zalegać no i przede wszystkim wymienisz płyn, a spuszczając stary do zera narażasz się na ogrom pracy związany z odpowietrzeniem całości a-jak już zdążyłeś wstępnie się przekonać-potrafi to napsuć krwi człowiekowi ;)
Zalewasz zbiorniczek płynem, wężyk na odpowietrznik, luzujesz go, wciskasz klamkę, zakręcasz odpowietrznik i odpuszczasz klamkę. W tej kolejności, tylko tak masz szanse zapełnić układ płynem...
VFR-OC Poland, South Park section, MTZ sub-section :-)

Awatar użytkownika
śliniak290
klepacz
klepacz
Posty: 1842
Rejestracja: pn 07 cze 2010, 09:41
Model VFR: VFR1200F
Imię: Wojciech
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa - Jelonki

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: śliniak290 » ndz 11 maja 2014, 13:26

tak jak napisał olo
i lepiej to robić w dwie osoby
Najpierw naucz śmiać się z siebie , a potem śmiej się z innych !!!

Viktor24
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: sob 07 gru 2013, 08:23
Model VFR: 800 Vtec
Imię: Wiktor
Płeć: Mężczyzna

Re: Wymiana płynu hamulcowego w Dualu help.

Post autor: Viktor24 » ndz 11 maja 2014, 15:00

Witam,
dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź. Więcej do moto na kacu nie podchodzę;p
pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości