VFR800FI 1999 - problem z blokowaniem się tylnego koła

Awatar użytkownika
MarcinMMz
teksciarz
teksciarz
Posty: 183
Rejestracja: śr 28 wrz 2022, 15:20
Model VFR: 800FI '99
Imię: MARCIN
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

VFR800FI 1999 - problem z blokowaniem się tylnego koła

Post autor: MarcinMMz » wt 24 sty 2023, 23:58

Cześć,

Problem w sumie opisywany w wielu miejscach z różnym finałem ale tak naprawdę studiując tego typu wątki do końca nie doszedłem jak pracuje przedni SMC czyli Secondary Master Cylinder. To może w w skrócie od początku spróbuje opisać mój problem...
Jesienią kupiłem rarytaska z 1999 którego od razu wrzuciłem na warsztat gdzie obecnie poddaję go gruntownemu remontowi. W tej chwili "męczę" się z hamulcami, tj. tzw. klasyka czyli zostały przeczyszczone wszystkie zaciski, SMC który ciekł dostał uszczelki wargowe z innego tłoczka który był sprawny (nie miałem pod ręką nowego zestawu naprawczego do SMC i tak naprawdę nie wiem czy takie zestawy są dostępne - musze poszukać), siteczko przedmuchane (teraz już wiem, że jest w nim zabudowany zaworek zwrotny), układ został zalany świeżym płynem, odpowietrzony. Wcześniej w układzie istne masło... tył pomimo ugniatania tylnego hebla brak reakcji; tłoczki stały dęba, okładzin na tyle w zasadzie już nie było dlatego obecnie siedzą nowe, dobrej marki. Przedni hebel cokolwiek hamował ale nie przejmowałem się tym gdyż miałem z tyłu głowy że i tak czeka mnie robota od zera. Tarcza tylna bez zarzutu w górnych granicach grubości. Przód OK dlatego wszystko zostało rozebrane, wyczyszczone i złożone.
Obecnie po zalaniu świeżym płynem i odpowietrzeniu układu klamki są twarde, przód pracuje i blokuje koło przednie bez problemu, SMC pracuje swobodnie i nie cieknie (wcześniej ciekło).

Problem stwarza natomiast tył... po naciśnięciu hamulca tylnego blokowane jest tylne koło które pomimo że odpuszczamy hamulec wciąż pozostaje zablokowane. Po chwili jednak częściowo odpuszcza i można nim kręcić ale nie jest to w pełni odpuszczony hamulec; wyczuwa się dość spory opór podczas kręcenia kołem (koło częściowo zahamowane).

Zauważyłem dziwną sytuację... Kiedy naciskam nożną pompkę pojawia się ciśnienie na tylnym zacisku we wszystkim tłoczkach. Przebadałem trochę głębiej temat i okazuje się, że ciśnienie z tylnego hamulca pojawia się na SMC który to, pomimo że jest w pozycji nie roboczej przepuszcza ciśnienie z tylnej pompki nożnej na tylny zacisk.
Podejrzewam, że winien jest SMC ale piszę tutaj o zaistniałej sytuacji niejako licząc na małą podpowiedź w jaki sposób i przez co dochodzi do takiej sytuacji jak powyżej.
PCV nie rozbierałem i nie zaglądałem do środka; jedyne co to został porządnie przepłukany świeżym płynem i odpowietrzony; procedura odpowietrzania układu wg manuala .

Będę wdzięczny za podpowiedź odnośnie przyczyn problemu bądź inne sugestie w temacie. Kupować nowy zestaw naprawczy, może drugi SMC? Przyznam, że tłoczek SMC był lekko podkorodowany. Obudowa wyglądała OK ale wiadomo jak jest... Na chwilę obecną wiem już nieco więcej nt. takiego rozwiązania układu hamulcowego; wcześniej jednak podchodziłem do hamulców w VFR jak do zwykłego, niezależnego układu przód-tył jakie występują w innych motocyklach.

//Marcin

Awatar użytkownika
MarcinMMz
teksciarz
teksciarz
Posty: 183
Rejestracja: śr 28 wrz 2022, 15:20
Model VFR: 800FI '99
Imię: MARCIN
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: VFR800FI 1999 - problem z blokowaniem się tylnego koła

Post autor: MarcinMMz » sob 28 sty 2023, 17:25

Witam,

Temat zamknięty bo po 2 wieczorach ostatecznie opanowany. Tak jak planowałem wcześniej wymieniłem SMC (na egzemplarz nie budzący wątpliwości) tak dla pewności oraz jeszcze raz powalczyłem z odpowietrzyłem tego "zmotanego" układu CBS... Udało się ale na pierwszy raz, w dodatku samodzielnie, jest to duże wyzwanie. Na pewno druga osoba by się przydała a kolejna sprawa to problematyczny tylny układ który nie jest łatwy do odpowietrzenia.
Ale udało się to ogarnąć i wszystko działa naprawdę malinowo.

//Marcin

Awatar użytkownika
ZioLek-82-
klepacz
klepacz
Posty: 574
Rejestracja: ndz 16 mar 2014, 11:17
Model VFR: RC46 01 + RC12CX650E
Imię: Marcin
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łochów

Re: VFR800FI 1999 - problem z blokowaniem się tylnego koła

Post autor: ZioLek-82- » pn 30 sty 2023, 10:28

no i elegancko ;)
nie wiemy co nas może jeszcze spotkać, nie wiemy kiedy może nas coś dopaść ..

Była:YAMAHA XJ 900 Diversion 95 /Są: HONDA CX 650 EURO 83r / HONDA VFR 800 FI 01r /

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości