Moto ściąga? - sprawdź to!

msikora2
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: wt 12 mar 2019, 09:14
Imię: Michal
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: msikora2 » wt 25 sty 2022, 09:37

Motocykl ściąga podczas jazdy delikatnie w lewo. Wszystko oglądane wielokrotnie.
  • żadnych luzów (to bzdura, że pierwszą oznaką zużycia są luzy)
  • żadnych stukań
  • żadnych zacięć
Dopiero po demontażu koła, widelca, i odkręceniu przewodów z dolnej półki da się wyczuć bardzo delikatne zacięcie w pozycji na wprost.
Duży moment bezwładności złożonego widelca powoduje, że zacięcie jest przez tą masę bez problemu pokonywane i niewyczuwalne.
VFR to ciężki motocykl który (jak to motocykl :D ) jeździ głównie na wprost - w tej pozycji łożyska wyrabiają się najszybciej.
Przebieg 56.000km.

Nagranie:
https://youtu.be/7OYmNM5VYFE

kleszcz08
bywalec
bywalec
Posty: 43
Rejestracja: śr 19 maja 2021, 23:47
Imię: Dawid
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SBI

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: kleszcz08 » śr 02 mar 2022, 10:12

O widzisz, ciekawe! To jest RC46?

pokson
Posty: 3
Rejestracja: sob 04 gru 2021, 17:03
Imię: Krzysztof
Płeć: Mężczyzna

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: pokson » pt 25 mar 2022, 01:54

U mnie to samo z tym że moto jeździło idealnie prosto. Jedyne co to kierownica wpadała w wibracje, trochę jak shimmy. I teraz najlepsze, po wymianie łożysk główki ramy, ściąga w prawo :/

msikora2
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: wt 12 mar 2019, 09:14
Imię: Michal
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: msikora2 » pt 25 mar 2022, 12:19

Jeśli z odkręconymi lagami i przewodami nie wyczuwasz niczego niepokojącego podczas weryfikacji jak na filmie - to problem nie leży w główce.
Co do shimmy, to powodem może być zbyt słabe dokręcenie.
Wiele osób tutaj zaleca dokręcenie łożyska jedynie ręką tak aby nie było luzów. Serwisówka każe dokręcać łożysko na 25Nm. Między dokręceniem ręką a dokręceniem na 25Nm jest kolosalna różnica.
Przy właściwym dokręceniu zalecanym momentem łożysko pracuje dość ciasno (oczywiście bez zacięć).

msikora2
bywalec
bywalec
Posty: 29
Rejestracja: wt 12 mar 2019, 09:14
Imię: Michal
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: msikora2 » pt 25 mar 2022, 12:32

PS. Wszyscy w miejsce oryginalnych kulkowych skośnych ładują łożyska stożkowe twierdząc, że Honda ładuje kulkowe po taniości.
Honda pakowała takie same łożyska kulkowe skośne do VFR jak do najnowszych i najdroższych topowych modeli np. Fireblade https://www.motorcyclespareparts.eu/en/ ... 1016kt8005, bo według nich łożyska kulkowe dają bardziej precyzyjne prowadzenie (choć na pewno są mniej trwałe).

Awatar użytkownika
m0rd3rc4
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 72
Rejestracja: pn 04 lip 2011, 07:52
Imię: Oti
województwo: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Police

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: m0rd3rc4 » wt 09 kwie 2024, 08:34

Witam

Vfr1200f mam od jakiś 3kkm i zauważyłem taki objaw; Rozpędzam się do 100kmh i po odpuszczeniu manetki jak ledwo dotykam kierownicy czuję jakby lekkie shimmy. Moto poza tym jedzie jak po sznurku i nie zauważam dodatkowych objawów. Trochę niepewnie się czuję gdy taki sam objaw łapię przy powiedzmy 180kmh.

Czy ten objaw wskazuje na łożysko główki ramy?

Awatar użytkownika
diimon
klepacz
klepacz
Posty: 501
Rejestracja: sob 31 lip 2021, 14:52
Imię: Adrian
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SZA

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: diimon » wt 09 kwie 2024, 11:51

Podczas hamowania lub jazdy przez nierówności nie czuć żadnych "stuków" na kierownicy?

Awatar użytkownika
m0rd3rc4
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 72
Rejestracja: pn 04 lip 2011, 07:52
Imię: Oti
województwo: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Police

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: m0rd3rc4 » ndz 14 kwie 2024, 21:20

stuków nie wyczułem/usłyszałem. tak wszystko wydaje mi się ok. Oddam moto do specjalisty - niech ogarnie

Awatar użytkownika
diimon
klepacz
klepacz
Posty: 501
Rejestracja: sob 31 lip 2021, 14:52
Imię: Adrian
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SZA

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: diimon » pn 15 kwie 2024, 07:07

Jak uważasz, może wystarczy dokręcić, ale jeśli nie czujesz się na siłach to nie ma co kombinować!

Tycu
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 77
Rejestracja: ndz 24 wrz 2023, 14:32
Imię: Paweł
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: Tycu » ndz 28 kwie 2024, 09:22

msikora2 pisze:
pt 25 mar 2022, 12:32
PS. Wszyscy w miejsce oryginalnych kulkowych skośnych ładują łożyska stożkowe twierdząc, że Honda ładuje kulkowe po taniości.
Honda pakowała takie same łożyska kulkowe skośne do VFR jak do najnowszych i najdroższych topowych modeli np. Fireblade https://www.motorcyclespareparts.eu/en/ ... 1016kt8005, bo według nich łożyska kulkowe dają bardziej precyzyjne prowadzenie (choć na pewno są mniej trwałe).
Mało tego widziałem, że w Gsxr też montowane jest kulkowe. Uważam, za największy problem w łożyskach stożkowych to, że skręcanie odbywa się na "czuja". A wartość czuja jest wartością hipotetyczną :D
Flip the Switch

Awatar użytkownika
diimon
klepacz
klepacz
Posty: 501
Rejestracja: sob 31 lip 2021, 14:52
Imię: Adrian
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SZA

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: diimon » ndz 28 kwie 2024, 09:51

Tutaj jest jeszcze jedna ważna kwestia. Przy jakiejś delikatnej "czołówce" łożyska kulkowe się rozwalą przenosząc siłę uderzenia tym samym chroniąć główkę ramy. Stożkowe już tej roboty nie wykonają.

Tycu
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 77
Rejestracja: ndz 24 wrz 2023, 14:32
Imię: Paweł
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: Tycu » ndz 28 kwie 2024, 10:02

Myślę, że wszyscy widzą przewagę łożysk stożkowych w postaci ceny. I często to właśnie ona jest wyznacznikiem. Nie ma co tego oceniać. Ja u siebie wymieniałem, bo myślałem, że od nowości są stare kulkowe. Jakie było moje z dziwnie, że siedzą stożki i wglądają na nowe. Śruba była dokręcona na czuja, dokręciłem, złożyłem a efektów było brak, i można było tak w kółko. Na półce czekały kulkowe, odpowiednie złożenie, dokręcenie momentem i temat zakończony. Gdybym jeździł z tym do mechanika i w kółko na poprawki taniej by nie wyszło.
Flip the Switch

Awatar użytkownika
diimon
klepacz
klepacz
Posty: 501
Rejestracja: sob 31 lip 2021, 14:52
Imię: Adrian
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SZA

Re: Moto ściąga? - sprawdź to!

Post autor: diimon » ndz 28 kwie 2024, 10:21

Wiem, przerabialiśmy temat. Ważne że działa, a kto co założy wolna wola :) W każdym rozwiązaniu są zwolennicy i przeciwnicy. Ja póki co mam dobre, ale kiedy nadejdzie czas wjedzie kulkowe.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości