łożysko główki ramy

Awatar użytkownika
Bialy
pisarz
pisarz
Posty: 241
Rejestracja: sob 14 lut 2009, 00:57
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków / (Wieluń)
Kontakt:

Post autor: Bialy » pn 28 mar 2011, 01:44

elco, też niedawno wymieniałem łożyska i u mnie też kiera chodzi bardzo bardzo delikatnie. Dodatkowo, jak sobie jadę po uliczkach osiedlowych, to przy małych prędkościach moto sam mi się składa, ale to raczej normalne jednak...
Dziś je dokręciłem, bo mi się mały luz zrobił - chyba przy wymianie jednak zbyt lekko dociągnąłem. Moto mi jedzie prosto, nie ma shimmi, kierownica chodzi lekko, nic nie stuka.

Przy okazji się jeszcze zapytam - jak i w jakich warunkach rozpoznać, czy łożyska w główce nie są dokręcone zbyt mocno?

Awatar użytkownika
elco
klepacz
klepacz
Posty: 911
Rejestracja: sob 07 mar 2009, 21:49
Imię: Tomek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław
Kontakt:

Post autor: elco » wt 29 mar 2011, 11:39

Cisnienie w oponach sprawdze. Byc moze wszystko jest w porzadku i robie z igly widly. Dam znac jezeli bedzie dzialo sie cos niepokojacego.

Dodano (3.04.2011):
Dzisiaj sprawdzilem maszyne w dluzszej trasie. Nie zaobserwowalem niczego niepokojacego.
Moge nawet powiedziec, ze jak sie juz przyzwyczailem motocykl prowadzi sie delikatnie i precyzyjnie. Po zmianie lozyska znacznie poprawila sie reakcja przy szybkich skretach.
Sprawdzilem cisnienie przed wyjazdem. Jest w porzadku. Nie mniej jednak zapomnialem dodac, ze na poczatku sezonu zmienilem opone z przodu. Podejrzewam, ze ma ona takze ma zwiazek z nieco innym zachowaniem motocykla.
Takze jezeli ktos bedzie mial podobne odczucia na poczatku nie ma sie czym martwic.[/b]
"Wystarczy by dobry człowiek nie robił nic a zło zatriumfuje" E.Burke.

Awatar użytkownika
brylek22
klepacz
klepacz
Posty: 551
Rejestracja: pt 31 gru 2010, 20:28
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WBR/TSA/było kiedyś LU

Re: łożysko główki ramy

Post autor: brylek22 » sob 12 lis 2011, 15:51

Niedługo zabieram się za wymianę łożyska i mam pytanie o klucz do śruby dociskającej łożysko to ze zdjęć. Czy da rade dorobić go z nasadki i z jakiej? Niedługo będę się zabierał za wymianę i chciałbym sobie taką nasadkę przygotować a nie chce psuć z kompletu tylko dokupić sobie jedną sztukę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
brylek22
klepacz
klepacz
Posty: 551
Rejestracja: pt 31 gru 2010, 20:28
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WBR/TSA/było kiedyś LU

Re: łożysko główki ramy

Post autor: brylek22 » sob 12 lis 2011, 19:47


Awatar użytkownika
Ketchup
klepacz
klepacz
Posty: 571
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 20:05
województwo: lubuskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chocicz

Re: łożysko główki ramy

Post autor: Ketchup » sob 12 lis 2011, 20:52

czasem warto poszperać na forum

viewtopic.php?t=8652&p=141919#p141919
Jak do baku to tylko nitroglicerynometanol

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: łożysko główki ramy

Post autor: emil » sob 12 lis 2011, 21:11

ja to dokręcam palcami :mrgreen: jak dokręce kluczem, to mam zawsze za ciasno kierownicę.

Awatar użytkownika
brylek22
klepacz
klepacz
Posty: 551
Rejestracja: pt 31 gru 2010, 20:28
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WBR/TSA/było kiedyś LU

Re: łożysko główki ramy

Post autor: brylek22 » sob 12 lis 2011, 22:32

Ketchup pisze:czasem warto poszperać na forum

viewtopic.php?t=8652&p=141919#p141919
no i wielkie dzieki, o to mi chodziło, wiedziałem że taki temat już był tylko dlaczegoś uparcie w wyszukiwarce szukałem RC46
Nigdy wczesniej nie zmieniałm tego łożyska i nie mam wyczucia ile trzeba skrecić, a chce uniknąć ponownego rozkładania jak po założeniu lag okaże sie że jest jeszcze luz.

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: łożysko główki ramy

Post autor: emil » sob 12 lis 2011, 23:12

ale zakładając łożysko stożkowe, i tak dokręcasz na wyczucie a nie jak podaje serwisówka i po jakimś czasie musisz dociągnąć bo siądzie, więc ja dokręcam tę nakrętkę palcami, na nią tą drugą kontrę już kluczem hakowym i rozginam blache dopiero.

Awatar użytkownika
brylek22
klepacz
klepacz
Posty: 551
Rejestracja: pt 31 gru 2010, 20:28
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WBR/TSA/było kiedyś LU

Re: łożysko główki ramy

Post autor: brylek22 » ndz 13 lis 2011, 01:19

ale jak wyczuc siłe dokrecenia w rekach? ile mi palcani pujdzie? czy troche mocniej nić w palcami?
sprubóje recznie skrecić, ale wolał bym miec klucz w zanadrzu w razie czego bo nielubie rozgrzebać roboty i zostawić

Awatar użytkownika
olo
klepacz
klepacz
Posty: 1519
Rejestracja: pt 02 gru 2005, 21:33
Imię: Olek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: łożysko główki ramy

Post autor: olo » ndz 13 lis 2011, 07:57

brylek22 pisze:to taki klucz chyba musi być
http://www.ebay.pl/itm/ws/eBayISAPI.dll ... 0588206045
znam świetny zamiennik :D
VFR-OC Poland, South Park section, MTZ sub-section :-)

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: łożysko główki ramy

Post autor: emil » ndz 13 lis 2011, 11:47

dokręcasz, moto stoi na centralnej, przednie koło w górze, przechylasz moto na np. lewo, skręcasz w prawo i puszczasz kierownicę, jak przywali w lewo to masz za luźno, ma sobie delikatnie opaść w przeciwną stronę, nie za ciasno, nie za luźno. I żadnym kluczem tego nie wyczujesz :mrgreen: :mrgreen: ja zmieniałem już chyba w 4 sprzętach, i za każdym razem jest to po 2-3 razy rozbieranie półki i poprawki, bo albo moto nie skręca, albo lata gdzie chce. Ale jak uważasz, że klucz załatwi sprawę, to powodzenia ;)

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: łożysko główki ramy

Post autor: Fakir » pn 14 lis 2011, 20:25

u mnie się zbiera na wymianę łożyska główki ramy, kupić te z Larssona "JMT" za 100 ziko, czy inwestować w "Hondowskie" za 160 złociszy?

po za tym jak wygląda sprawa z wybiciem - wyciągnięciem starych bieżni łożyska?
są problemy?
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
8Bodzio8
pisarz
pisarz
Posty: 319
Rejestracja: sob 21 lis 2009, 13:09
Imię: Tomek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: łożysko główki ramy

Post autor: 8Bodzio8 » pn 14 lis 2011, 21:00

Fakir pisze:u mnie się zbiera na wymianę łożyska główki ramy, kupić te z Larssona "JMT" za 100 ziko, czy inwestować w "Hondowskie" za 160 złociszy?

po za tym jak wygląda sprawa z wybiciem - wyciągnięciem starych bieżni łożyska?
są problemy?
Ważne żeby było stożkowe. Co do wymiany to robiłem to sam pierwszy raz ze wsparciem teoretycznym chłopaków z naszego forum. Wybicie to luz bo bierzesz śrubokręt i równomiernie wybijasz uderzając raz z jednej raz z drugiej strony. Większy kłopot jest ze zbiciem bieżni z wyjętej sztycy i nabiciem nowych bieżni do główki ramy. Nabijanie najlepiej zrobić przez stare bieżnie, musisz to robić systematycznie żeby nie nabić krzywo. Dosyć niewygodnie nabija się dolną bieżnie. Po nabiciu wszystkiego nasmarowaniu zostaje kwestia odpowiedniego dokręcenia. Zrobiłem to na tzw czuja i po 300 km dociągnąłem ponownie i jest super.

Jeżeli masz zacięcie mechaniczne bez problemu sobie poradzisz. Na początku postaw moto na centralnej podstaw coś pod silnik żeby przód był w powietrzu. Zdejmij zaciski potem koło wysuń lagi w dół odkręć półki wybij bieżnie z główki ramy potem ze sztycy nabij wszystko i poskładaj w odwrotnej kolejności i gra. Żadnych plastików nie musisz ściągać.

Tu masz fajny artykuł

http://www.motocykl-online.pl/artykuly/ ... lowki-ramy
Prędkość w kilometrach/h widniejąca na znakach drogowych jest jedynie wielkością sugerowaną i w żadnym wypadku nie należy jej sztywno stosować. ;-)

Awatar użytkownika
Bialy
pisarz
pisarz
Posty: 241
Rejestracja: sob 14 lut 2009, 00:57
Imię: Mateusz
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków / (Wieluń)
Kontakt:

Re: łożysko główki ramy

Post autor: Bialy » pn 14 lis 2011, 21:04

Co do nabicia bieżni na sztycę, to polecam metodę z zamrażarką i piekarnikiem - u mnie się sprawdziło bardzo dobrze :)

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: łożysko główki ramy

Post autor: Fakir » pn 14 lis 2011, 21:36

Bialy pisze:Co do nabicia bieżni na sztycę, to polecam metodę z zamrażarką i piekarnikiem - u mnie się sprawdziło bardzo dobrze :)
a co to za metoda?

zacięcie techniczne posiadam takowe - krata browarów i jedno popołudnie 8)
powiedz Bodzio jeszcze jak poszło z ściągnięciem bieżni z sztycy? musiałeś ją nacinać?
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości