Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Jakieś pytanko dotyczące VFR'ek? Dawaj tutaj
banzik
Posty: 13
Rejestracja: wt 08 mar 2016, 09:26
Imię: Dominik
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: banzik » wt 08 mar 2016, 16:37

Jak sprawdzić stan łożyska, czy da się to zrobić bez ściągania łańcucha? Oglądam teraz vfry pod kątem zakupu i nie bardzo wiem jak ocenić stan zużycia tego łożyska.
Proszę o sugestie.

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: emil » wt 08 mar 2016, 17:30

A czemu chcesz sprawdzać jego stan? To jest dupne łożysko dwurzędowe, ciężko je zepsuć, a kosztuje z 500zł. Żeby je wyjąć, trzeba rozpoławiać kartery, bo ma założone pierścienie ustalające jego położenie.

Zębatka może mieć minimalny luz na wałku, w każdą stronę praktycznie, nie wiem czy wynika to z niedokładności producenta zębatek, czy ze zużycia wałka, ale tak jest.

Awatar użytkownika
kubatron2
klepacz
klepacz
Posty: 1164
Rejestracja: czw 23 gru 2010, 17:40
Imię: jakub
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rajsko/oświęcim
Kontakt:

Re: Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: kubatron2 » wt 08 mar 2016, 19:25

banzik pisze:Jak sprawdzić stan łożyska, czy da się to zrobić bez ściągania łańcucha? Oglądam teraz vfry pod kątem zakupu i nie bardzo wiem jak ocenić stan zużycia tego łożyska.
Proszę o sugestie.
jak moto stoi na bocznej kosie dłuższy czas i nakapie olej z pod wałka zdawczego to wiedz że coś sie dzieje :confused

banzik
Posty: 13
Rejestracja: wt 08 mar 2016, 09:26
Imię: Dominik
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: banzik » wt 08 mar 2016, 23:26

Ok dzieki za sugestie, właśnie jestem na etapie oglądania moto do zakupu i jedna vfr miała jakiś wyciek delikatny z okolic zębatki inna z kolei miała dość duży luz zębatki na wbitym biegu tzn jak moto stało na centralce to na biegu był luz przy próbie obracania kołem ok 5 cm na średnicy, czy taki luz jest normalny?

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: emil » śr 09 mar 2016, 00:10

Luz na wbitym biegu dziwiłbym się, gdyby któreś moto nie miało :D zależy który bieg zapięty.

a co do oleju - może miał olejowe smarowanie łańcucha, np. scottoiler?

banzik
Posty: 13
Rejestracja: wt 08 mar 2016, 09:26
Imię: Dominik
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: banzik » śr 09 mar 2016, 07:51

Nie, nie miał systemu smarowania łańcucha, jestem przewrażliwiony może bo wcześniejsze moto (ntv 650) na wale kardana cos miało nie tak z tym łożyskiem (dziwne stuki z jego okolic).
Dzieki za odpowiedzi.
Szukam dalej "idealnej do mnie" vfr, a co do łożyska rozumiem że jesli nic nie chrobocze to jest ok.

banzik
Posty: 13
Rejestracja: wt 08 mar 2016, 09:26
Imię: Dominik
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Łożysko na wałku zdawczym vfr 800 fi

Post autor: banzik » pt 15 lip 2016, 13:27

Kupiłem już upatrzoną maszynę i kilka spraw musiałem poprawiać, przy okazji sprawdzałem ww. łożysko - podczas jazdy z okolic zębatki wydobywa się dźwięk przypominający chucząco-piszczące łożysko, musiałem to sprawdzić. Diagnoza jest taka że wałek nie ma luzu, nie ma żadnych śladów wyciekającego oleju spod niego natomiast da się wyczuć wyrobione kulki łożyska podczas obracania wałku w przód i tył - takie delikatne jakby pukanie kulek.
Pytanie do ekspertów - nie ma sensu tego ruszać zapewne ale czy pojeżdżę z tym trochę i czy szukam dziury w całym czy to normalne w 16 letniej maszynie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości