CBS-jak i kiedy działa?

Jakieś pytanko dotyczące VFR'ek? Dawaj tutaj
michas666
bywalec
bywalec
Posty: 30
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 13:19
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Będzin

CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: michas666 » wt 11 paź 2011, 13:34

mam pytanko, jestem nowy w temacie bo dopiero pierwszy sezon jestem szczesliwym posiadaczem VFR 800 RC46, po sezonie uzytkowania wpadlem na pomysl zeby sprawdzic czy dziala cbs bo nie bardzo wiem jak ma dzialac, wiec wrzucilem moto na centralna stopke, puscilem go na jedynce na wolnych obrotach i probowalem przyhamowac klamka przedniego hamulca a tylne kolo nie zareagowalo. wiec pytanie brzmi czy CBS dziala na postoju na wolnych obrotach, czy od jakiejs predkosci, czy dopiero przy obciazeniu motocykla, czy jak?

Awatar użytkownika
Hefajstos
klepacz
klepacz
Posty: 612
Rejestracja: pt 06 lut 2009, 08:31
Imię: Maciej
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pniewy

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: Hefajstos » wt 11 paź 2011, 14:03

Lewy zacisk jest oparty na ruchomym jarzmie, na końcu którego jest druga pompa hamulcowa. Gdy naciskasz klamkę przedniego hamulca, lewy zacisk wywiera nacisk na pompę, która poprzez zawór kompensacyjny pod siedzeniem zalączą środkowy tłoczek hamulcowy w tylnym zacisku. Czyli jeśli nie ruszysz przedniego lewego zacisku tył nie będzie hamować. tak w skrócie.
Generalnie rzecz biorąc, w każdym z trzech zacisków hamulcowych masz 3 tłoczki. Podczas hamowania przednim hamulcem, w przednich zaciskach wytwarza się ciśnienie w zewnętrznych tłoczkach i w tylnym zacisku środkowy tłoczek, podczas hamowania tyłem w tylnym zacisku zew tłoczki, a w przednich środkowe. Podczas hamowania przodem i tyłem działają wszystkie tłoczki.

michas666
bywalec
bywalec
Posty: 30
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 13:19
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Będzin

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: michas666 » wt 11 paź 2011, 14:27

rozumiem, wiec teraz pytanie jak najlepiej sprawdzic czy ten system dziala w garazowych warunkach? bo podczas jazdy nie jestem raczej w stanie wyczuc czy on dziala gdyz nie jestem superspecjalista, bo jak hamuje tylem to czuje ze dupa przysiada, natomiast przednia klamka wtedy nurkuje lekko przod, czyli na moje wyczucie tak jak w kazdym moto bez tego systemu... i jeszcze takie pytanko mam zwiazane z kontrolka abs-u, kontrolka gasnie mi dopiero po przejechaniu okolo 5 metrow czy to norma czy mam sie udac do serwisu celem sprawdzenia calego ukladu hamulcowego?

Awatar użytkownika
kiler80
teksciarz
teksciarz
Posty: 118
Rejestracja: wt 21 cze 2011, 13:16
Imię: Piotrek
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: kiler80 » wt 11 paź 2011, 14:56

hamując tylnym, powinno Ci też "blokować" przód
a ruszając lewym przednim zaciskiem (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara) powinien hamować tył

Awatar użytkownika
lord_wlodek
Posty: 10
Rejestracja: sob 09 lip 2011, 20:32
Imię: Marcin
województwo: poza granicą Polski
Płeć: Mężczyzna

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: lord_wlodek » wt 11 paź 2011, 15:21

działa to tak jak to opisali przedmówcy, a dlatego nie blokuje Ci tylnego koła po wciśnięciu hamulca na postoju po to żebyś mógł spalić kapcia :)

Awatar użytkownika
PETER
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4617
Rejestracja: czw 03 lip 2008, 22:22
Imię: PIOTR
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: PETER » wt 11 paź 2011, 15:36

A może jakieś dzień dobry w powitalni , a ABS tak ma działać po przejechaniu kilku metrów kontrolka gaśnie
"BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOINY CZŁOWIEK"

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: Fakir » wt 11 paź 2011, 20:42

trzeba dodać że przy hamowaniu tyłem, działa tylko jeden z przednich zacisków :roll:
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
Groszek
klepacz
klepacz
Posty: 616
Rejestracja: pt 30 cze 2006, 23:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa / V-Boyen
Kontakt:

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: Groszek » wt 11 paź 2011, 20:49

michas666, a jeździłeś jakimkolwiek innym motocyklem wcześniej? Jeżeli tak, to różnica w CBS a bez CBS jest wyczuwalna. To nie jest system, który wymaga elektroniki, skomplikowanych czujników czy komputera, tak jak ABS. To jest po prostu rozbudowany układ hydrauliczny. Jeżeli jest tak, jak pisałeś, że przy hamowaniu samym tyłem czujesz, że przysiada cały motocykl, to na pewno u Ciebie działa. Z resztą i tak na pewno działa. A jak nie wierzysz, to weź dwóch kolegów, postaw motocykl na centralnej podstawce, jeden niech naciśnie na tył, aby przednie koło się uniosło; drugi niech naciśnie dźwignię tylnego hamulca, a Ty próbuj kręcić przednim kołem. O! A następnym razem wystarczy poszukać w google co to jest Honda Combined Brake System.

michas666
bywalec
bywalec
Posty: 30
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 13:19
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Będzin

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: michas666 » śr 12 paź 2011, 10:13

Groszek, jezdzilem ale mialem 2 letnia przerwe, z powodu kontuzji kregoslupa, a wczesniej jezdzilem glownie na cross"owkach wiec to zupelnie inna bajka, w kazdym badz razie dziekuje za info i instruktarz:)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
orzyl
klepacz
klepacz
Posty: 1665
Rejestracja: ndz 01 paź 2006, 16:50
Imię: Piotrek
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: orzyl » śr 12 paź 2011, 11:05

Fakir pisze:trzeba dodać że przy hamowaniu tyłem, działa tylko jeden z przednich zacisków :roll:
nie jest to prawda. działają oba

http://www.varaderoclub.pl/new/articles.php?id=29
Na zawsze w pamięci Roads - 16.10.2007...

Awatar użytkownika
Fakir
klepacz
klepacz
Posty: 1105
Rejestracja: śr 02 lut 2011, 18:51
Imię: Krzysztof
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: Fakir » śr 12 paź 2011, 18:14

orzyl pisze:
Fakir pisze:trzeba dodać że przy hamowaniu tyłem, działa tylko jeden z przednich zacisków :roll:
nie jest to prawda. działają oba

http://www.varaderoclub.pl/new/articles.php?id=29
co powiesz na to? -> http://www.vfr-oc.de/mod2002/tech11.jpg :P
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré

Awatar użytkownika
kiki
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2502
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 12:53
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Re: CBS-jak i kiedy działa?

Post autor: kiki » śr 12 paź 2011, 19:51

orzyl dobrze prawi :)
działają oba zaciski przednie :)- -dokładnie środkowe tłoczki które odpowietrza się drugimi odpowietrznikami .

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości