CB Radio w motocyklu

Wymyśiłeś coś fajnego do Swojej VFR? To możesz się podzielić.
Awatar użytkownika
Mikele
Posty: 12
Rejestracja: czw 04 lis 2021, 11:11
Model VFR: 800FI '98
Imię: Michał
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Stobierna

CB Radio w motocyklu

Post autor: Mikele » pt 04 mar 2022, 09:18

Hej,
Cały czas znajduje na Forum ciekawe rzeczy więc postanowiłem też coś dać od siebie :)
Nie wiem czy komuś się przyda, ale pewnie są jeszcze pasjonaci CB radia w trasie.
Poniżej krótki opis zestawu CB do motocykla.

- CB Intek H-520 Plus
- Antena helikalna Sirio T3-27 (62 cm)
- Kabel skrócony do 50cm
- Zestaw słuchawkowy BHS 300 i CHS 300 (lekko przerobiony)

Ten model CB ma automatyczną redukcję szumów. Stąd wybór padł na niego. Jeździł w schowku z ustawieniem na automat więc nie musiałem w trasie się nim przejmować, poza jego zasilaniem. Jest to typowy ręczniak z antenką na baterie ale przy użyciu adaptera można podpiąć do niego dowolną pełnowymiarową antenę. Używałem go na motocyklu ale też w aucie z anteną ML145

Antena helikalna dlatego, że jest krótka, a mimo to bardzo dobrze zbiera sygnał. Helikalne mają z kolei większy problem z nadawaniem co akurat w motocyklu nie jest wg. mnie aż takim problemem, ponieważ przy większych prędkościach itak nas nie będzie słychać. Odsłuch bdb do 130km/h, nadawanie do około 100km/h. Antenę udało się zestroić na 1,3-1,5 SWR więc książkowo tylko potrzebna bardzo dobra masa. Zasilanie podpięte przez przekaźnik do świateł i CB włączało się wraz ze światłami.
Co do masy, nic nie szkodzi jeśli ktoś ma aluminiową ramę lub jakiś stop. Do poprawnego zestrojenia anteny wystarczy ją osadzić na nieco szerszym kawałku metalu. U mnie mocowanie było z płaskiej blachy grubości 3mm i wielkości około 5x10cm.

Zestaw słuchawkowy wymagał niewielkiej przeróbki ponieważ jeden głośniczek nie nadawał. Nie pamiętam dlaczego, czy konstrukcja wtyku, czy uszkodzony mój zestaw. W raazie czego przestrzegam, może już są kompatybilne zestawy. Kompletowanie tego zestawu najlepiej zacząć od radia i potem po sprawdzeniu wejść na mini-jack (czy mono czy stereo) dokompletować zestaw.
Na dzień dzisiejszy kupowałbym zestaw z modułem BT do kasku, a do radia podpiął adapter BT i parował urządzenia.
Przycisk hermetyczny PTT do nadawania umieściłem na kierownicy, sprawdzał się bardzo dobrze.

Poniżej krótka analiza którą robiłem kiedyś na modelach, które brałem pod uwagę:
Alan 42:
+ odczepiany magazynek z bateriami. Dzięki temu możemy zmniejszyć masę cb i podłączyć je bezpośrednio do zasilania z gniazda zapalniczki
+ znany i popularny model, łatwiej serwisować
Intek H510 i H520
+ automatyczny SQ, dzięki czemu w trasie nie musimy co chwilę kręcić pokrętłem i regulować szumów
+ wyświetlacz bardziej czytelny niż Alan 42
+ podobno lepiej odbiera niż Alan i nie łapie szumów. Jest to pewnie zasługa lepszej anteny oryginalnej (nie znam się :D )
+ ma lepszy głośnik dzięki czemu dźwięk jest lepszy i czystszy. Może na moto się to nie przyda, ale może być potrzeba użycia radia w aucie.

Mam nadzieję, że komuś się przyda :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości