Cb Radio w RC 36II

Wymyśiłeś coś fajnego do Swojej VFR? To możesz się podzielić.
Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

CB Radio w motocyklu

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 11:44

W tym miejscu niebawem ukaże się materiał nt. mojej przygody z montażem CB radia w mojej VFR, dzięki uprzejmości Ppamuli, który go przedytuje bo w tych kwestiach jestem lajkonikiem:-)
Sie ukazał:-)
Ostatnio zmieniony sob 12 wrz 2009, 23:00 przez awiater, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Vermilion
klepacz
klepacz
Posty: 814
Rejestracja: ndz 09 sie 2009, 19:33
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałcz/Piła

Post autor: Vermilion » pt 11 wrz 2009, 13:58

Czekam czekam bo sam byłbym zainteresowany
Honda NSR 125 JC22A > Honda CB 500 > Honda VFR 750 RC36I > Yamaha TDM 850 4TX > Honda VFR 800Fi 99' SF > Honda VFR 800Fi 98' !!
SPEED UP - CENTRUM MOTOCYKLISTY
https://www.facebook.com/SpeedUP.Pila

Awatar użytkownika
C_L_K
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2010
Rejestracja: wt 16 paź 2007, 16:07
Imię: Rafał
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kosewko

Post autor: C_L_K » pt 11 wrz 2009, 14:47

Mam koleżkę co ma cymbała w FJR-ce. Mówi, że jest spoczko. Jak byś potrzebował jakiejś porady to mogę Cię z nim skontaktować.

A tak w ogóle awiater, to montaż radia powinieneś chyba zacząć od zmiany wydechu. Bo po co Ci radio ja i tak nic nie będziesz słyszał :mrgreen:

katan
teksciarz
teksciarz
Posty: 169
Rejestracja: wt 16 wrz 2008, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa Bemowo
Kontakt:

Post autor: katan » pt 11 wrz 2009, 14:49

C_L_K pisze:Mam koleżkę co ma cymbała w FJR-ce. Mówi, że jest spoczko. Jak byś potrzebował jakiejś porady to mogę Cię z nim skontaktować
Z doktorskim? :)

T
katan, po prostu katan..

Celem jest droga

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 14:53

Radio zamontowane, chcę się podzielić z kolegami moimi pomysłami. NIestety tekst napisałem w wordzie i aktualnie jest obrabiany. Chwilka cierpliwości.

Awatar użytkownika
Vermilion
klepacz
klepacz
Posty: 814
Rejestracja: ndz 09 sie 2009, 19:33
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałcz/Piła

Post autor: Vermilion » pt 11 wrz 2009, 14:57

A jak masz rozwiązane gadanie w nim?? w kasku zestaw?? Wrzuć jakieś zdjęcia.
Honda NSR 125 JC22A > Honda CB 500 > Honda VFR 750 RC36I > Yamaha TDM 850 4TX > Honda VFR 800Fi 99' SF > Honda VFR 800Fi 98' !!
SPEED UP - CENTRUM MOTOCYKLISTY
https://www.facebook.com/SpeedUP.Pila

Awatar użytkownika
Łysolek
Shrek
Shrek
Posty: 1261
Rejestracja: sob 04 lip 2009, 08:45
Imię: Adam
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Marki

Post autor: Łysolek » pt 11 wrz 2009, 15:52

hehehe to nie Ciebie wczoraj żesmy nękali jak to po co i za ile ? wklejaj jak najszybciej bardzo przydatna zabawka :)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 15:54

Tak mnie, będzie tylko jakiś problem ze zdjątkami, ale będzie.

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 22:10

CymBał Radio w motocyklu.
Z uwagi na fakt, że już wielokrotnie byłem proszony o informację nt. mojego doświadczenia z montażem CB na favierce, poniżej przedstawiam moje doświadczenia w tym temacie. Miłej lektury. Z przyczyn technicznych fotki są na końcu tekstu i w drugiej cześci. Zdrówko!

W dobie wszechobecnych radiowozów z videorejestratorami, fatoradarów oraz coraz częściej czyhających w krzykach misków z suszarkami, zamontowałem w samochodzie CB Radio. Po dwóch latach użytkowania przyzwyczaiłem się do niego, jego szumów i trzasków, a to dlatego, że jazda z włączonym radyjkiem pozwala zaoszczędzić nieco gotówki i co najważniejsze, punkcików.
Moje dobre doświadczenia z auta postanowiłem przenieść na motocykl, by uzyskać podobne oszczędności, a ponadto zyskać to co najważniejsze kontakt z innymi użytkownikami czarnych wstęg naszych dróg.
Wyobraźcie sobie jak musi wyglądać mina przedstawiciela handlowego jadącego swoim służbowym fordem, gdy usłyszy w swoim CB „gdzie się wpier...patrz w lusterka” albo kierowcy TIR-a gdy usłyszy „dziękuję za marginesik kolego”, zapewne bezcenna.
Swoją drogą informacje o korkach to dla nas mało znaczące informacje, ale gdy się ktoś pogubi na trasie zawsze może podpytać o drogę. I ostatnia bardzo ważna zaleta, gdy kilku motocyklistów jeżdżących razem posiada CB – rewelacyjny kontakt! Tyle tytułem wstępu.
Od czego zacząłem.

CB Radio - wybór padł na małe zgrabne, multisystemowe radyjko ALAN 42 MULTI. Jest to niewielkich rozmiarów ręczne radyjko z modulacją AM/FM fot. 1.


fot. 1

Radio posiada w zestawie 2 pojemniki na baterie, z czego jeden z możliwością ładowania przez dołączoną ładowarkę, pokrowiec oraz adapter do podłączenia do zasilania z gniazda zapalniczki i podłączenia zewnętrznej anteny fot. 2.

fot. 2


Ok, radyjko zakupione, tylko gdzie je wsadzić czy uwiesić, wiadomo przecież, że nasze lalunie nie mają zbyt wiele miejsca do montażu dodatkowych urządzeń. Nie spałem kilka nocy obmyślając plan i w końcu przyszło mi do głowy wykorzystanie tego niewielkiego kawałka kierownicy tuż obok przełącznika kierunków. W to miejsce wsadziłem obejmę służącą do montażu rur plastikowych z której odciąłem gwint fot. 3 i fot. 4.




fot. 3



fot 4.

Do tej obejmy przykręciłem kawałek płaskownika znalezionego w szpargałach w garażu na działce, delikatnie go podginając, uprzednio przykręcając do niego kupiony przez Allegro w firmie autoradiocentrum z Łukowa, uchwyt dedykowany do ALANA 42 fot. 5 i fot. 6.


fot. 5.


fot. 6

Pozostał już tylko montaż gniazdka do zapalniczki fot. 7 i generalnie wio.


fot.7

No tak, ale zapomniałem o najważniejszym trzeba jakoś słuchać i ewentualnie nadawać komunikaty. W tym celu oczywiście przejrzałem skarbnicę różności czyli Allegro
i znalazłem zestawy np. Midland BT Single Bluetooth z adapterem do CB (dla zainteresowanych: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=731328739), tylko cena trochę wygórowana bo z adapterem to wydatek rzędu 600 pln, a i trzeba pamiętać o ładowaniu itd.
Znalazłem rozwiązanie nieco tańsze i nie trzeba ładować baterii. Zestaw BHS 300 + OHS 500 firmy Albrecht za cenę 70 pln. (dla zainteresowanych: http://allegro.pl/item738844999_bhs_300 ... cykla.html). fot. 8 i fot. 9. Taśmy z rzepami pozwalają bezproblemowo zamontować wszystko w kasu, a podczas prania środka można swobodnie wszystko poodczepiać.


fot. 8


fot. 9


fot. 10


Zmontowałem wszystko do kupy, poupychałem w kasku głośniki i mikrofon, podłączyłem i o dziwo działa!

fot. 11

Niestety antenka która jest w zestawie z radyjkiem pozwala się komunikować na niewielkie odległości, myślę, że do ok. 100 m. Dlatego, żeby podnieść jakość dzźwięku
i zasięg radyjka, pokusiłem się o montaż anteny SIRTEL S80. W tym celu posłużyłem się uchwytem do relinngów, który przykręciłem do jednego z rogów w motocyklu fot. 12 i fot. 13.


fot. 12


fot. 13

Nie jest to jeszcze rozwiązanie ostateczne, ponieważ może nieco przeszkadzać plecaczkowi, ale póki co musi wystarczyć. Dalsze modyfikacje pozostawię sobie na długie tfu...., zimowe wieczory. Po montażu anteny udałem się tylko do fachowców celem dostrojenia. Jest ok.
Wrażenia są naprawdę fajne, bo dobrze wiedzieć co się dzieje na drodze itd. Niestety trzeba się trochę czasami pobawić gałkami głośności i squelcha, ale można to przeboleć.
Oczywiście sceptycy powiedzą, że przy dużych prędkościach słabiej słychać, bo szum wiatru i mocniejsze bicie serca, zagłuszają wszelkie zewnętrzne odgłosy, że przyjemniejszy dla jest dźwięk V4 i basowe brzmienie tłumika (tak jak mojego), zawsze można zrobić głośniej, cóż wybór należy do Was. Wszystko kosztowało mnie 500 pln.
Informacja dla kolegów patrzących z drwiącym uśmieszkiem na to rozwiązanie,
na jednej wycieczce do Wyszkowa zaoszczędziłem 1000 pln i 20 pkt. Fakty mówią za siebie, dzięki tym oszczędnościom mam nowe laczki:-).
Polecam firmę PHU DEMO AUTO RADIO Mirosław Bastek z Warszawy
Al. Jerozolimskie 228, bardzo mili ludzie służący pomocą i dobrą radą, a ceny nie wygórowane.

Zdrówko
Andrzej Wiatrowski
Awiater

W materiale oprócz zdjęć mojego autorstwa, wykorzystałem zdjęcia z aukcji internetowych firm:

- PHU DEMO AUTO RADIO Mirosław Bastek z Warszawy Al. Jerozolimskie 228 (za zgodą)
- Auto Radio Centum z Łukowa
- Telesfor Radiocentrum z Piekar Śląskich
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony pt 11 wrz 2009, 23:04 przez awiater, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

cd. fotki do tematu

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 22:15

cd CB w VFR. Jeśli ktoś zainteresowany mogę przesłać plik wordowski ładniej to wygląda:-) Zdrówko i powodzonka w robocie i szerokości mobilki...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Diego
klepacz
klepacz
Posty: 1544
Rejestracja: wt 03 kwie 2007, 20:52
Imię: Mirek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock city

Post autor: Diego » pt 11 wrz 2009, 22:28

Powiedz jeszcze, jaki zasięg na tej antence masz?Do jakiej prędkości słyszysz komunikaty w słuchawkach?To radyjko ma jakąś "wodoszczelnośc?
Mocowanie przy kierownicy wydaje sie najporęczniejsze ale ja mam tu sterowanie ciepłymi manetkami.

Fotka nr 10 - włącznik mikrofonu?

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 22:41

fot 10 włącznik mikrofononu, w deszczu jeszcze nie miałem okazji, ale w zestawie jest kondom. Zapewne może się przydać. Zasięg nie sprawdzony do końca, ale ok 10 km. potwierdzone. Wiadomo w miescie pewnie mniej. Po przekroczeniu 130 podkręcam volume, naprawdę słychać. Powyżej dozwolonych prędkości kodeksem drogowym w RP nie sprawdzałem:-)
Ostatnio zmieniony pt 11 wrz 2009, 22:48 przez awiater, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Diego
klepacz
klepacz
Posty: 1544
Rejestracja: wt 03 kwie 2007, 20:52
Imię: Mirek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock city

Post autor: Diego » pt 11 wrz 2009, 22:47

Jak na moto to taki zasieg wystarczy.Słuchawki dają rade?

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 22:49

j.w.

Awatar użytkownika
awiater
pisarz
pisarz
Posty: 381
Rejestracja: czw 02 paź 2008, 11:05
Imię: Andrzej
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Post autor: awiater » pt 11 wrz 2009, 22:49

dają radę

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości