ladowanie po raz kolejny

Macie problem z elektryką VFR? Zapraszam tutaj
Awatar użytkownika
Samson1983
pisarz
pisarz
Posty: 433
Rejestracja: pn 24 mar 2014, 06:08
Model VFR: Triumph Tiger 1050
Imię: Sławek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzyżów n. Wisłokiem

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: Samson1983 » pt 11 lis 2016, 16:52

Dokładnie, wskazania które podałem są orientacyjne ;) ale kostek nie dawaj, bo kwestia czasu kiedy znów pojawi się problem, po lutuj instalacje i będzie święto.
A jak by ładowanie jeszcze nie było zadowalające to zrób obejście bez pośrednio na + i na - akumulatora.
..."kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej" Ryszard Riedel
...Is there anything?? that love you so much, you'd protect it, no matter the cost or the damage it did to you?

jocker01
bywalec
bywalec
Posty: 30
Rejestracja: śr 16 lut 2011, 10:40
Model VFR: VFR1200fd
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Abingdon UK

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: jocker01 » sob 12 lis 2016, 20:48

Wlasnie wrocilem od moto,
zaden z przewodow nie ma przebicia na mase, jak silnik nie pracowal.
Oryginalny regulator tez nie jest uszkodzony, wszystko w normie i nie ma przebicia.
Zauwazylem ze po odpaleniu silnika po ok 30 sekunach nagle spadlo ladowanie z 20V na wolnych na troche ponizej 4V na kazdej parze.
Po zgaszeniu i odpaleniu znow wrocilo do normy i ladownianie bylo ok 20V na wolnych.
Jak silnik pracuje to przewodu z generatora pokazuje pulsacyjne przebicie, nie wiem czy to normalne?
Pozdrawiam
Jocker01

jocker01
bywalec
bywalec
Posty: 30
Rejestracja: śr 16 lut 2011, 10:40
Model VFR: VFR1200fd
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Abingdon UK

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: jocker01 » śr 23 lis 2016, 13:28

Musze jednak wymienic generator.
Z jakich modeli podejdzie? RC36 wyglada podobnie, chodzi mi o to zeby dal rade ladowac to wyszystko i pasowal w obudowe, wtyczke i tak bede obcinal i wlutowywal sie w przewody.
Pozdrawiam
Jocker01

Awatar użytkownika
konrad1f
pisarz
pisarz
Posty: 288
Rejestracja: śr 29 lut 2012, 00:45
Model VFR: rc46
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: konrad1f » śr 23 lis 2016, 19:55

a dlaczego chcesz z innych modeli montować?

jocker01
bywalec
bywalec
Posty: 30
Rejestracja: śr 16 lut 2011, 10:40
Model VFR: VFR1200fd
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Abingdon UK

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: jocker01 » śr 23 lis 2016, 20:05

kupic co bedzie na ebay w dobrej cenie.

Awatar użytkownika
sebah1989
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja 2016, 23:18
Model VFR: 800 fi
Imię: Sebastian
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: sebah1989 » śr 07 gru 2016, 18:33

Cześć wszystkim!

Niestety również muszę naskrobać parę zdań w tym wątku, jako bezpośrednio zainteresowany.
Może zacznę od genezy mojego problemu: viewtopic.php?f=18&t=25182&view=unread#p351197
W takim stanie oddałem motocykl znajomemu mechanikowi (kolega jest naprawdę dobrym mechanikiem, z elektryką idzie mu już troszkę gorzej). Wymienił uzwojenie w alternatorze (stare uzwojenie: Obrazek), nic to nie dało. Podmieniał również akumulator i regulator napięcia, również bez zmian. Jako, że pomysły zaczęły mu się kończyć, chciał moto przekazać jego znajomemu, który lepiej zna się na elektryce, ale jako, że ten miał miać czas dopiero za 2-3 tygodnie to ściągnąłem moto do domu i postanowiłem podziałać trochę na własną rękę. Stwierdziłem, że sprawdzę wszystko jeszcze raz. Naładowałem akumulator, bo był trochę wydojony i zacząłem robić pomiary od alternatora: napięcie międzyfazowe przy 5 tysiącach obrotów, na nieobciążonym alternatorze, ponad 70V, parując dowolne dwie fazy, Rezystancja około 1 Ohm. Stwierdziłem, że ok i chciałem pójść dalej i pomierzyć co wychodzi z regulatora napięcia. Wyłączyłem moto, spiąłem z powrotem przewody i już nie odpaliłem z powrotem (aku chodził jakieś 5 minut bez ładowania na światłąch pozycyjnych). Stwierdziłem "ok, aku do wymiany". Wczoraj przyszedł nowy aku, zalałem elektrolit, odczekałem ile instrukcja nakazała, podłączyłem, odpaliłem i git. Ładowanie na rozgrzanym motocyklu, 1,5 tysiąca obrotów: ponad 14,40V. Włączyłem światła pozycyjne i kierunki, napięcie minimalnie spadło. Włączyłem same światła mijania i i napięcie zaczęło sukcesywnie spadać. Przy 12.98V wyłączyłem, stwierdziłem, że może problemem są światła mijania. Dzisiaj chciałem podłączyć bezpośrednio pod aku dwie żarówki h4, żeby zobaczyć, czy ładowanie spadnie w ten sam sposób. Podpiąłem przewody do aku, przed podłączeniem żarówek sprawdziłem jeszcze raz jakie jest łądowanie... i tyłek. 13,30V. Wyłączyłem moto, odpiąłem przewody, włączam, mierze: 14,40V. Dałem mu chwilę pochodzić i po jakimś czasie znowu ładowanie spadło (świała, itp - wszystko wyłączone). Wyłączam i włączam moto, ładowanie znowu ok, po chwili działania ładowanie znowu spadło, i tak jeszcze ze dwa razy włączyłem i wyłączyłem z tym samym skutkiem, za trzecim ładowanie już się trzymało na poziomie 14,40V i nie spadło. W końcu włączyłem światła mijania i ładowanie spadło do poziomu 12,95 V.

Rozmawiałem rano ze znajomym, to powiedział, że być może padła dioda w alternatorze i ma teraz mniejszą wydajnośc. Czy ktoś ma może jakieś sugestie, pomysły i chciałby się nimi podzielić? :) Wszelka pomoc mile widziana :)

Awatar użytkownika
sebah1989
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja 2016, 23:18
Model VFR: 800 fi
Imię: Sebastian
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: sebah1989 » sob 10 gru 2016, 19:45

Witam ponownie!

Zmierzyłem dzisiaj napięcie zaraz za regulatorem i jest takie samo jak mierzone na akumulatorze. To, że regulatory w Hondach się strasznie grzeją to już wiem, ale przewody prowadzące od alternatora do regulatora już ciepłe być nie powinny, a są. I to bardzo. Pomierzyłem także napięcie międzyfazowe, przy podłączonym alternatorze do regulatora. Między 1 i 2 fazą niecałe 10 V, przy pozostałych dwóch kombinacjach około 8 V, przy 1,5 tysiąca obrotów. Czy ktoś mógłby to skomentować, bo elektryk ze mnie żaden...

bogdankom
Posty: 3
Rejestracja: sob 31 gru 2016, 20:49
Model VFR: VFR800 VTEC RC46
Imię: Bogdan
województwo: podlaskie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: bogdankom » wt 10 sty 2017, 18:27

Witam.
Co prawda to mój pierwszy post, ale w szkole elektrycznej mnie uczyli, że ciepło wydziela się od mocy, która zależy od rezystancji. Czyli jeżeli grzeją się Ci przewody - to albo są zaśniedziałe (czyli zbyt mały przekrój), lub mają zbyt dużą rezystancję. Tak wynika z prawa Ohma. Jeżeli się mylę - to mnie poprawcie.
Pozdr.

duraj2
Posty: 8
Rejestracja: czw 03 lis 2016, 21:44
Imię: Marcin
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: duraj2 » pn 06 mar 2017, 11:29

Panowie
Szybkie pytanie dotyczące ładowania w FI - Warto jest założyć regulator od Vteca? Jest opcja kupna za małą kase takiego, bo na rynku jak narazie brak od 1200 :(

Awatar użytkownika
wydra
klepacz
klepacz
Posty: 517
Rejestracja: ndz 16 gru 2012, 09:28
Model VFR: nima
Imię: Mateusz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czeladź

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: wydra » wt 07 mar 2017, 12:50

załóż, jak za mała kase to co ci szkodzi? :D

ostatniego z 1200 kupiłem ja :P
Była CBR F2 600
Była Yamaha Fazer FZ6
Był V-TEC '02 Sreberko
Był V-TEC '08 Szarówa
Była X-11 " Skuter"

Awatar użytkownika
Klarkson
pisarz
pisarz
Posty: 366
Rejestracja: pn 06 lis 2006, 17:00
Model VFR: 781 ccm Ixil Edition
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czestochowa
Kontakt:

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: Klarkson » wt 07 mar 2017, 14:23

duraj2 pisze:Szybkie pytanie dotyczące ładowania w FI - Warto jest założyć regulator od Vteca?
Szybkie pytanie. Gdybym był sprzedawcą i miał dwa, jeden od FI drugi od Vtec, rozpoznasz który chce Ci sprzedać ?
Klarkson

duraj2
Posty: 8
Rejestracja: czw 03 lis 2016, 21:44
Imię: Marcin
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: duraj2 » wt 07 mar 2017, 21:04

Wydaje mi się że powinien mieć inny numer nabity na sobie w porównaniu do tego co mam obecnie zamontowany. Jednak zamontuję u siebie regulator od Yamahy Tracer 900 z symbolem fh020aa oparty na mosfetach. Zobaczymy jakie będą rezultaty :)

tomciog14
bywalec
bywalec
Posty: 28
Rejestracja: pn 15 lip 2013, 15:33
Model VFR: 800 FI RC46 '01
Imię: Tomek
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: tomciog14 » ndz 16 kwie 2017, 22:11

sebah1989 pisze:Cześć wszystkim!

Niestety również muszę naskrobać parę zdań w tym wątku, jako bezpośrednio zainteresowany.
Może zacznę od genezy mojego problemu...
Nie wiem czy już sobie poradziłeś, ale jako że miałem prawie dokładnie taki sam problem, to odpowiem, chociaż może już czytałeś moje posty związane z tym i odpowiedzi do nich.
Otóż okazało się u mnie, że akumulator się rozładowuje. W trakcie jazdy. Do tego stopnia, że motocykl gasł na światłach i już nie odpalał, tylko przyczepka i do domu. Wymieniłem aku, ale po krótkim czasie problem zaczął się powtarzać. regulator strasznie się grzał - ale to standard. Rozkręciłem pokrywę alternatora i zastał mnie identyczny widok. Myślę - spalony. Wysłałem go do przewinięcia, ale koleś był na tyle miły, że go najpierw sprawdził. I był w 100% sprawny. Po prostu uzwojenia w trakcie pracy się nagrzewają i chłodzi je olej, a że ta ciemna część po zgaszeniu silnika jest w oleju, to zapewne zrobił się taki ciemny nalot. (No ale skoro już jest przewinięty - to masz pewność że jest sprawny). Złożyłem alternator, znów zrobiłem pomiary na stykach od alternatora bez podłączonego regulatora. napięcia międzyfazowe jak u Ciebie. Okolice 70V przy 5000 RPM, przy 1500 już nie pamiętam, ale chyba były niskie również ale coś było innego między dwiema z trzech faz - to pamiętam na pewno. Napięcie na akumulatorze przy pracy silnika - czasami podręcznikowo 14.4V a czasami poniżej 13V. Szybka decyzja, od jednego z użytkowników forum dostałem link do nowego regulatora (chyba tourmax) - 390zł - trochę zabolało, miało być na oponę ;). Ale wymieniłem, założyłem nawet wentylator od PC na regulator, który wbrew pozorom naprawdę robi robotę - także polecam ten patent, i od 3 lat spokój, żadnych problemów. Wniosek - jeśli masz możliwość, pożycz od kogoś regulator i sprawdź jak będzie się wszystko sprawować. Najprawdopodobniej czeka Ciebie podobny wydatek.

Awatar użytkownika
sebah1989
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: sob 14 maja 2016, 23:18
Model VFR: 800 fi
Imię: Sebastian
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: sebah1989 » ndz 23 kwie 2017, 19:24

Cześć,

Tak, w końcu sobie poradziłem z ładowaniem i rozwiązanie było takie samo jak u Ciebie :) Może dopowiem resztę historii: kolega załatwił drugą, referencyjną VFR-kę, do której przekładaliśmy po kolei części z mojej (jak się potem okazało to był błąd - należało robić odwrotnie). Najpierw przełożyliśmy nowe uzwojenie: w drugim moto ładowanie działa ok. Następnie przełożyliśmy mój regulator - też ok. (Dodam, że akumulator już wcześniej wymieniłem na nowy, przewody wszystkie też posprawdzałem, pobory prądu, masy itd., wszystko było ok.). No i konsternacja, bo już nie było co dalej przekładać :) Po dłuższym zastanowieniu stwierdziliśmy, że jeszcze można by spróbować przełożyć koło magnesowe, nikt raczej nie wierzył, że to może być to, ale ok - przełożyliśmy tym razem do mojej VFR-ki z tamtej koło magnesowe. Odpalamy moto i i działa, ładowanie było jak należy. No to szybko zamówiłem koło magnesowe, znalazłem w necie używke za 120zł. Dwa dni później koledzy wstawili i... ładowanie dalej do du**. Okazało się, że to był zbieg okoliczności. Jako, że nie mieliśmy więcej pomysłów to kolega przedzwonił po elektryka, żeby on jeszcze raz sprawdził całą instalację pod kątem zwarć, poborów prądu, itd. Sprawdził, no i stwierdził, że wszystko jest w porządku :( Zabrałem moto do domu, ładowanie prezentowało się tak: na włączonych światłach nie przekraczało 13V, najcześciej oscylowało w granicach 12,7V. Nie bardzo wiedziałem, co dalej robić, więc za poradą kolegi zamontowałem sobie miniwoltomierz, obok pokrętłą od grzania manetek. Pociągnąłem kabelki od akumulatora i jeżdząc zacząłem robić sobie oberwacje, co się dzieje z ładowaniem w czasie jazdy. Szybko okazało się, że jak uruchomiłem moto i od razu włączyłem światła to ładowanie było ok. Jeżeli włączyłem światała więcej niż jakieś 10-15 sekund po uruchomieniu silnika to ładowanie szło na pysk, poniżej 13V. Zacząłem korzystać z tego patentu. Kolejna obserwacja była taka, że nawet jak skorzystałem z patentu z szybkim włączaniem świateł, ale dałem mocniej po garach zanim silnik osiągnął temparaturę około 70 stopni to ładowanie też szło na łep, na szyję. A po jakimś czasie patent zaczął działać coraz rzadziej. Mnie jednak te wszystkie obserwacje wystarczyły, żeby stwierdzić, że jedynie regulator mógłby mieć takie fochy i zamówiłęm Tourmaxa, niestety kosztował mnie ponad 5 stówek :( Wymieniłem ostatnio w Wielką Sobotę i wszelkie pomiary wskazują na to, że z ładowaniem już wszystko jest ok :) Niestety oprócz regulatora wziąłem się jeszcze za wymianę łańcucha, którego teraz nie mogę zakuć i nie miałem okazji pojeździć z nowym regulatorem, ale na 99,9% problem z ładowaniem jest rozwiązny. Mimo wszystko: dzięki za odpowiedź, pewnie jeszcze komuś się przyda :)

Awatar użytkownika
KidRackBrawura
pisarz
pisarz
Posty: 313
Rejestracja: pt 14 sty 2011, 18:50
Model VFR: Fi '01
Imię: Tomasz
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tuliszków

Re: ladowanie po raz kolejny

Post autor: KidRackBrawura » ndz 23 kwie 2017, 22:57

Z tym łańcuchem to Cię pokarało za pracę w Wielką Sobotę ;)
It`s that old running wide problem again.
If in doubt, flat out.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości