Vfr gaśnie co parę minut

Macie problem z elektryką VFR? Zapraszam tutaj
Mano96
Posty: 10
Rejestracja: wt 22 gru 2020, 18:45
Imię: Bartek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Mano96 » ndz 14 sie 2022, 20:32

Witam, mam problem ze swoją vfr fi 1998 po zrobieniu 1100km (700km pierwszy dzień) zaczęła świrować.
Najprawdopodobniej zatankowałem trefne paliwo (źle pachniało ale zorientowałem się dopiero jak już było pełno w zbiorniku) bo po przejechaniu 100km od stacji zaczęła lekko co jakiś czas zwalniać taki skok, jakby paliwa brakowało na sekundę. Ale dojechałem tak do następnej stacji jakieś 150km zatankowałem do pełna już normalne paliwo (pachniało jak paliwo). Odpaliłem i odrazu gasła bez reakcji n gaz 4/5x tak zrobiła po czym za 6 razem odpaliła i zaczęła strzelać z wydechu jak z działa dodatkowo leciał czarny dym jak odpuszczałem gaz odrazu gasła. Dałem jej ochłonąć trochę po trasie przy okazji rzuciłem okiem ale nic podejrzanego nie znalazłem. Odpaliłem ją przejechałem może 3km po czym zgasła. Odkryłem że po włączeniu świateł odrazu dławi się, strzela z wydechu i puszcza czarny dymek. Jechałem bez świateł 350km (był dzień ale dojechałem bez lawety xD) maksymalna prędkość 90/100km/h więcej odrazu żabka, przerywanie. Dodatkowo gasła co 4/5km ale przekręcając kluczyk na off i on odrazu palił z biegu i tak dojechałem do domu. Pytanie co może być przyczyną ? Znalazłem wtopiona lekko kostkę (spalona nie jest) od regulatora napięcia 3 kabelki żółte, odrazu się za nie wezmę i zlutuje na sztywno. Ale co dalej bo nie sądzę żeby przez tą kostkę się takie numery działy. Macie jakieś pomysły ?

Awatar użytkownika
Bodzio72
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 79
Rejestracja: śr 23 cze 2021, 08:46
Imię: Bogusław
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lutynia

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Bodzio72 » sob 20 sie 2022, 17:29

Akurat ta kostka z trzema żółtymi kabelkami ma ogromne znaczenie w naszej instalacji elektryczej.
Obecnie VFR 800 FI 2000 r.

Awatar użytkownika
Hefajstos
klepacz
klepacz
Posty: 612
Rejestracja: pt 06 lut 2009, 08:31
Imię: Maciej
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pniewy

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Hefajstos » pn 22 sie 2022, 13:46

czy oprócz tej wtyczki od reglera , to kontrolka Fi sie zapaliła?

Mano96
Posty: 10
Rejestracja: wt 22 gru 2020, 18:45
Imię: Bartek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Mano96 » pn 22 sie 2022, 23:06

Właśnie, że kontrolka fi się nie pali, a żarówka sprawna jest bo sprawdzałem. Załączyłem na sztywno przewody od regulatora te 3 żółte. Poskładałem do kupy czachę i zadupek i próbowałem odpalać z włączonym miernikiem na akumulatorze. Wniosek taki że napięcie skacze od 10v do 14v po dodaniu i odjęciu gazu a zapalenie świateł powoduje zdławienie silnika i spadek napięcia do 9/10v. Akumulator w czasie spoczynku ma 13.2v jak odpalę maszynę to pokazuje 14.3v dopiero jak dodam gazu to spada do 10v.

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4206
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: emil » wt 23 sie 2022, 08:31

Aku ma 13,2V? Nie wierzę. Ładowałeś go? Ja proponuję: naładuj aku i zostaw na 1 dzień. Potem zapnij woltomierz na jego klemy i odpal moto, sprawdź do ilu spada napięcie w trakcie kręcenia. Naładowane aku ma 12,7, przy kręceniu jak spadnie poniżej 10,5 V to nadaje się on na śmietnik już raczej. Jeśli tu będzie ok, to pomierz woltomierzem napięcia na każdej parze kabli z alternatora (bez odpinania regulatora, kolejność bez różnicy, to 3 fazy, mierzysz między każdą kombinacją) - napięcie przemienne na zakresie do 200V i uwaga na paluchy, bo tam na wysokich obr. leci ponad 100V. Podaj tu wyniki tego pomiaru. Na wolnych powinno być ok. 20VAC na parze, na wysokich jak wyżej.

A paliwo spuść, zmieszaj z lepszym i do kosiarki.

Mano96
Posty: 10
Rejestracja: wt 22 gru 2020, 18:45
Imię: Bartek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Mano96 » wt 23 sie 2022, 15:24

Jak będę miał chwilę wolnego jutro to pomierze i napisze wyniki. Wyciągnę dziś ten akumulator i naładuje prostownikiem zobaczymy czy pomoże. Zrobię dziś kilka zdjęć i wrzucę tu.

Mano96
Posty: 10
Rejestracja: wt 22 gru 2020, 18:45
Imię: Bartek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Mano96 » wt 23 sie 2022, 22:33

https://drive.google.com/drive/folders/ ... JmstJX7Tvx
Tu jest zdjęcie oraz film obrazujący pracę akumulatora podczas startu silnika i lekkiego dodawania gazu około 4/5 tys obrotów wtedy właśnie napięcie mocno spada.
Na zdjęciu pomiar z dziś akumulatora przed odpaleniem, wczoraj był wyższy (13.2) ale kilka razy odpalałem motor. Dałem na noc akumulator do ładowania prostownikiem jutro zdam relacje.

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4206
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: emil » śr 24 sie 2022, 10:05

Huhu, pomierz napięcia na kablach z alternatora, napięcie przemienne. Na niskich i wysokich, wygląda jakby gdzieś przebicia dostawał altek albo jego wiązka. Albo kostka, musiała by być zajebiście luźna. W jakim jest stanie?

Mano96
Posty: 10
Rejestracja: wt 22 gru 2020, 18:45
Imię: Bartek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Mano96 » śr 24 sie 2022, 20:56

Jeśli chodzi Ci o kostkę z regulatora do alternatora to była przypalona lekko, w środku konektorki były wtopione w nią (najprawdopodobniej stykały się ze sobą). A pomiary zrobię na weekendzie bo teraz brakuje czasu :(

Mano96
Posty: 10
Rejestracja: wt 22 gru 2020, 18:45
Imię: Bartek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna

Re: Vfr gaśnie co parę minut

Post autor: Mano96 » sob 17 wrz 2022, 19:42

Rozwiązaniem było na nowo połączenie kostki masowej która była przepalona. Także jak ktoś ma podobny problem to warto tam zajrzeć w pierwszej kolejności :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości