Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Macie problem z mechaniką VFRy? Piszcie.
winnetou
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 11:33
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło

Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: winnetou » śr 16 wrz 2015, 08:47

Pytanko do wszystkich guru mechaniki i nie tylko.
Mam ja sobie VFR 800Fi i od jakiegoś czasu cholerne drgania/wibracje na podnóżkach. Tak jakby od silnika. Drgania zaczynają się już od ~3k rpm i cały czas są dość mocno wyczuwalne. Jest to na tyle upierdliwe, że po przejechaniu ~70-100km nogi cierpną i drętwieją.

W internetach wyczytałem, że pierwszym podejrzanym jest napęd (zvmx + zębatki jt). Wymieniłem go jakieś 2 tygodnie temu u maatiaasa (ludziska z podkarpacia pewnie kojarzą). Zrobiłem ~300km żeby się ułożył, dociągnąłem go raz czy dwa a objaw pozostał.

Nie przypominam sobie aby po zakupie takie coś takiego miało miejsce (owszem po odkręceniu do 6-7k rpm drgania zaczynały być odczuwalne ale były dużo mniejsze niż teraz przy 3-4k rpm)

Pytanie co go może boleć/co (i jak) sprawdzić/wymienić?


Py.Sy.
Jeśli temat był (nie doszukałem się) lub nie w tym dziale, proszę modów o przeniesienie.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek

Awatar użytkownika
Hefajstos
klepacz
klepacz
Posty: 612
Rejestracja: pt 06 lut 2009, 08:31
Imię: Maciej
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pniewy

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: Hefajstos » śr 16 wrz 2015, 09:52

Napęd może być za mocno naciągniety.

winnetou
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 11:33
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: winnetou » śr 16 wrz 2015, 09:59

Łańcuch ma luz. wisi ~0.5cm nad stopką centralną. Wrócę do domu to sprawdzę jeszcze z metrówką, ale nie podejrzewam naciągu (sprawdzałem i z bardziej poluzowanym i z mocniej naciągniętym).

Zapomniałem przy wymianie napędu powiedzieć gościowi żeby zerknął na łożysku przy wałku zdawczym (czy jak to się tam nazywa ;)). Jak nic innego nie zadziała to i znajdę odpowiednie klucze to ściągnę przednią zębatkę i sprawdzę czy nic tam nie lata.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek

winnetou
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 11:33
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: winnetou » czw 17 wrz 2015, 17:07

Sorry za post pod postem, ale żeby nie uciekło (nie wiem czy silnik forum pokazuje edytowane posty jako nowe/nieprzeczytane).

Pierwsze primo - dobiłem trochę powietrza bo i z przodu i z tyłu brakowało mi po ~0.3atm. Drgania jakby ciut mniejsze, albo to efekt placebo...

Drugie primo - linijka zakupiona luz zmierzony. Jeżeli dobrze wykonałem pomiar (nie było to idealnie na środku między zębatkami, trochę bliżej tylnej) to luz wynosi ~30mm więc mieści się w tym co serwisówka nakazuje (25-35mm) - moto podparty na bocznej stopce. Bardziej go nie poluzuję bo będzie obcierał o stopkę centralną... Dziś już nie bardzo będzie jak pośmigać ale jak coś to jutro się odezwę.

Co do drgań minimalnie ledwo czuć na manetkach/kierownicy. Czy było to wcześniej nie zaobserwowałem/nie pamiętam. Najbardziej nerwują te drgania na podnóżkach.

Jak się nic nie zmieni to w sobotę postaram się do maatiaasa wybrać żeby posprawdzał mocowanie silnika do ramy.

Łożyska na kołach są raczej OK. Tylne maatiaas niby sprawdzał i stwierdził że jest git.

Doszukałem się jeszcze w internetach, że mogą być gumy zbieraka wrypane (cokolwiek to jest i gdziekolwiek się to wymienia :))
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek

Awatar użytkownika
Samson1983
pisarz
pisarz
Posty: 433
Rejestracja: pn 24 mar 2014, 06:08
Imię: Sławek
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzyżów n. Wisłokiem

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: Samson1983 » czw 17 wrz 2015, 17:35

Przyjacielu z tego co mi wiadomo to luz łańcucha w VFR 800Fi ustala się gdy moto jest na stopce centralnej. Co do samego problemu to informuj Nas co pokazało badanie łożyska zdawczego zębatki jak i mocowania silnika.
..."kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej" Ryszard Riedel
...Is there anything?? that love you so much, you'd protect it, no matter the cost or the damage it did to you?

winnetou
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 11:33
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: winnetou » czw 17 wrz 2015, 17:49

hmm... faktycznie w knidze napisali że na centralce, ale dałbym sobie obie ręce uciąć, że gdzieś widziałem że przy vfr (i ogólnie na monowahaczu) sprawdza się na "obciążonym" moto - czyli właśnie na stopce bocznej... No chyba że to siakiś majcher typu józek spod bloku pisał... Jutro sprawdzę na centralce.

Dzięki za zwrócenie uwagi.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek

Awatar użytkownika
Hefajstos
klepacz
klepacz
Posty: 612
Rejestracja: pt 06 lut 2009, 08:31
Imię: Maciej
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pniewy

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: Hefajstos » pt 18 wrz 2015, 14:33

A opona przednia nie jest wyząbkowana?


Szczerze strzelam w złą regulacje naciągu łańcucha - zbyt mocno. Pisze bo raz za mocno podciągnąłem i miałem podobnie, po poluzowaniu zniknęło.

Awatar użytkownika
nierob
klepacz
klepacz
Posty: 535
Rejestracja: wt 30 sty 2007, 13:43
Imię: nierob
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemków

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: nierob » pt 18 wrz 2015, 21:02

w rc36II na bocznej stopce się sprawdza luz. i ma być 15-25mm. w fi na centralnej - 20-30mm.
trzask prask i po wszystkim.

Awatar użytkownika
KidRackBrawura
pisarz
pisarz
Posty: 313
Rejestracja: pt 14 sty 2011, 18:50
Imię: Tomasz
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tuliszków

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: KidRackBrawura » pt 18 wrz 2015, 22:49

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, a moderator usunie posta, ale ta różnica między rc36II, a 46 przy sprawdzaniu luzu wiąże się z tym, że w 46 wahacz i zębatka chodzi w jednej osi.
It`s that old running wide problem again.
If in doubt, flat out.

adam.ada
pisarz
pisarz
Posty: 494
Rejestracja: sob 17 paź 2009, 23:24
Imię: Adam
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: adam.ada » pt 18 wrz 2015, 23:00

KidRackBrawura pisze:Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, a moderator usunie posta, ale ta różnica między rc36II, a 46 przy sprawdzaniu luzu wiąże się z tym, że w 46 wahacz i zębatka chodzi w jednej osi.
Nie. W takim przypadku oś wahacza przechodziłaby przez oś zębatki. Jak dobrze pamiętam któreś BMW tak miało ale to było enduro z bardzo dużym skokiem. Stosuj to co pisze Honda. Praktycznie robiłem zawsze tak : moto na centralkę i jak bez problemów dolna część łąńcucha dotyka do wahacza podnosząc ją do góry to jest OK. Oczywiście dla przekonania pobaw się z miarką. Dla przekonania Cię napiszę, że kupiłem FI z dobrym zestawem, tak ustawiałem jak napisałem powyżej, zrobiłem 20-25 tysi km i sprzedałem z dobrym zestawem.
Adam

Awatar użytkownika
nierob
klepacz
klepacz
Posty: 535
Rejestracja: wt 30 sty 2007, 13:43
Imię: nierob
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemków

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: nierob » sob 19 wrz 2015, 11:18

różnica wynika z tego, że łańcuch na bocznej jest bardziej naprężony. to wszystko.
trzask prask i po wszystkim.

winnetou
bywalec
bywalec
Posty: 45
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 11:33
województwo: podkarpackie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: winnetou » pn 21 wrz 2015, 09:09

Łańcuch naciągnięty jak powinien - na centralnej stopce z serwisówką w łapie. Dgrania dalej są.
Za radą z drugiego forum: postawiłem maszynę na centralce, zasiadłem, wrzuciłem luz. Na wolnych obrotach drgania są ledwo wyczuwalne, po odkręceniu gazu chyba nawet większe niż w czasie jazdy...

Zostało mi do sprawdzenia (zgodnie z sugestiami kolegów z p2k) czy wszystkie śruby trzymające silnik są dobrze dokręcone (ale chwilowo nei mam klucza a pogoda nie rozpieszczała żeby do majchra skoczyć) i kosz sprzęgłowy - czy nie ma za dużych luzów.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek

sopel
Posty: 8
Rejestracja: śr 12 lis 2014, 22:06
Imię: Krzysiek
Płeć: Mężczyzna

Re: Drgania/wibracje podnóżków w VFR 800Fi

Post autor: sopel » ndz 06 gru 2015, 15:44

U mnie też były wibracje i okazało się, że za słabo dokręcone sety. Może akurat u Ciebie też będzie taki banał ;-)
CBR 600 F2
XTZ 750
VFR 800 Fi
VFR 800 VTEC - obecnie :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości