szarpanie

Macie problem z mechaniką VFRy? Piszcie.
tomoomo
Posty: 8
Rejestracja: pn 07 kwie 2014, 21:03
Płeć: Mężczyzna

Re: szarpanie

Post autor: tomoomo » pt 20 cze 2014, 21:27

Faktycznie łańcuch jest nierówno rozciągnięty. Łańcuch wraz z zębatkami zmieniałem w warsztacie. Dzisiaj byłem u nich i ponoć to normalne, że łańcuch najmocniej rozciąga się na początku do 2000 km (mam przejechane ok 500km). Trochę go naciągnąłem i chyba jest lepiej. Ale w dalszym ciągu odczuwam szarpanie.

Awatar użytkownika
Vermilion
klepacz
klepacz
Posty: 814
Rejestracja: ndz 09 sie 2009, 19:33
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałcz/Piła

Re: szarpanie

Post autor: Vermilion » pt 20 cze 2014, 22:27

Owszem, to normalne, że łańcuch w fazie "docierania" rozciąga się stosunkowo mocno, ale nie powinien rozciągać się tak nierównomiernie. Albo nie zachowałeś zasad okresu docierania i wariowałeś motocyklem za bardzo na nowym łańcuchu, albo coś jest nie tak :) Co to za łańcuch dokładnie?
Honda NSR 125 JC22A > Honda CB 500 > Honda VFR 750 RC36I > Yamaha TDM 850 4TX > Honda VFR 800Fi 99' SF > Honda VFR 800Fi 98' !!
SPEED UP - CENTRUM MOTOCYKLISTY
https://www.facebook.com/SpeedUP.Pila

Awatar użytkownika
kubatron2
klepacz
klepacz
Posty: 1164
Rejestracja: czw 23 gru 2010, 17:40
Imię: jakub
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rajsko/oświęcim
Kontakt:

Re: szarpanie

Post autor: kubatron2 » sob 21 cze 2014, 08:34

z tego co pamietam to did sie przyznał do wypuszczenia na rynek jakiejś dosc duzek parti wadliwych łancuchów

Awatar użytkownika
Vermilion
klepacz
klepacz
Posty: 814
Rejestracja: ndz 09 sie 2009, 19:33
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałcz/Piła

Re: szarpanie

Post autor: Vermilion » sob 21 cze 2014, 10:27

Albo może założyłeś łańcuch o zbyt słabych parametrach wytrzymałościowych do V'ki :)
Honda NSR 125 JC22A > Honda CB 500 > Honda VFR 750 RC36I > Yamaha TDM 850 4TX > Honda VFR 800Fi 99' SF > Honda VFR 800Fi 98' !!
SPEED UP - CENTRUM MOTOCYKLISTY
https://www.facebook.com/SpeedUP.Pila

Awatar użytkownika
Pablopbs
teksciarz
teksciarz
Posty: 146
Rejestracja: czw 14 mar 2013, 16:25
Imię: Paweł
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubartów

Re: szarpanie

Post autor: Pablopbs » sob 21 cze 2014, 11:20

tomoomo pisze:Faktycznie łańcuch jest nierówno rozciągnięty. Łańcuch wraz z zębatkami zmieniałem w warsztacie. Dzisiaj byłem u nich i ponoć to normalne, że łańcuch najmocniej rozciąga się na początku do 2000 km (mam przejechane ok 500km). Trochę go naciągnąłem i chyba jest lepiej. Ale w dalszym ciągu odczuwam szarpanie.
Nie wydaje mi się żeby to się samo ułożyło, u znajomego również zauważyłem podobne zjawisko jakiś czas temu (rc36), a napęd ma już jakiś więc chyba wina nie leży w tym, że łańcuch jest "niedotarty", z reguły nowo założony napęd od razu powinien chodzić gładko :)

A z tym naciąganiem to uważaj, żeby nie było sytuacji, że naciągnąłeś łańcuch, bo w pewnym miejscu był przyluźny, a w krytycznym momencie napięcia (skoro jest nierówno rozciągnięty) będzie sztywny jak drut.
Póki nie rozumiesz spróbuj zapamiętać.

tomoomo
Posty: 8
Rejestracja: pn 07 kwie 2014, 21:03
Płeć: Mężczyzna

Re: szarpanie

Post autor: tomoomo » sob 21 cze 2014, 18:43

Zobaczymy za 500 km. Łańcuch to DID 2151665 a przynajmniej taka nazwa widnieje na paragonie. Generalnie jakoś szczególnie ostro nie jeżdżę.

Awatar użytkownika
Vermilion
klepacz
klepacz
Posty: 814
Rejestracja: ndz 09 sie 2009, 19:33
Imię: Adam
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wałcz/Piła

Re: szarpanie

Post autor: Vermilion » sob 21 cze 2014, 19:08

Czyli łańcuch masz ściągnięty z Larssona sądząc po kodzie:
http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=MjE1MTY2NQ==

Niby VX jest do VFR wystarczający :) Na moje wada fabryczna albo wada montażu. Trochę ciekawi mnie czemu masz łańcuch 110 ogniwowy a nie 108'o ?
Honda NSR 125 JC22A > Honda CB 500 > Honda VFR 750 RC36I > Yamaha TDM 850 4TX > Honda VFR 800Fi 99' SF > Honda VFR 800Fi 98' !!
SPEED UP - CENTRUM MOTOCYKLISTY
https://www.facebook.com/SpeedUP.Pila

tomoomo
Posty: 8
Rejestracja: pn 07 kwie 2014, 21:03
Płeć: Mężczyzna

Re: szarpanie

Post autor: tomoomo » sob 21 cze 2014, 19:34

Nie wiem kompletnie się na tym nie znam. Może ktoś coś na ten temat więcej napisać?
Mam też pytanie odnośnie luzu łańcucha. Jak sprawdzam luz po środku łańcucha to powinienem mieć 25 - 30 mm maksymalnie (czyli mogę mieć mniej np. 15 - 20mm) czy nominalnie (powinno być 25 -30 mm)? Skąd to pytanie - jak sprawdzam luz na środku łańcucha to przy luzie 25 - 30 mm u góry łańcuch dotyka wahacza więc nie do końca jestem wstanie sprawdzić czy jest on poprawny.

Pompon
Posty: 2
Rejestracja: śr 25 cze 2014, 21:17
Imię: Pawel
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: szarpanie

Post autor: Pompon » śr 25 cze 2014, 21:23

Witam posiadam vfr 2002 r z przebiegiem o dziwo oryginalnym 12000 km. wszystko w moto smiga od poczatku ( oprócz oleju, filtrów itp) swiece nie zmieniane. Mam identyczny problem z szarpaniem przy w/w obrotach na prościutkim asfalcie. Objawy są takie jakby na sekunde lub dwie nie spalało mieszanki ( może to swiece do wymiany). Jeżeli odnajdziesz przyczynę za info będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
wydra
klepacz
klepacz
Posty: 517
Rejestracja: ndz 16 gru 2012, 09:28
Imię: Mateusz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czeladź

Re: szarpanie

Post autor: wydra » śr 25 cze 2014, 22:07

a może czas dobrze przeciagnąć moto? przy takim przebiegu i takim czasie najpierw bym wymienił olej i dał po garach dobrze
Była CBR F2 600
Była Yamaha Fazer FZ6
Był V-TEC '02 Sreberko
Był V-TEC '08 Szarówa
Była X-11 " Skuter"

Awatar użytkownika
Koobsky
pisarz
pisarz
Posty: 399
Rejestracja: pt 09 lis 2012, 22:03
Imię: Kuba
województwo: poza granicą Polski
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bristol, UK
Kontakt:

Re: szarpanie

Post autor: Koobsky » śr 25 cze 2014, 22:09

Jeśli łańcuch jest w jakiejś pozycji znacznie mocniej napięty niż w innej to albo łańcuch albo któraś zębatka są wadliwe.
Nie ma takiej opcji, żeby nowy napęd się naprężał jeżeli nie jest wadliwy. Wina może ewentualnie leżeć po stronie mechanika, który źle zakuł łańcuch.
Zakułem ostatnio 2x DID'a w swojej VFR i kumpla CBR i oba były równomiernie naciągnięte w każdej pozycji tylnego koła.

Sprawdź to zakute ogniwo czy luźno pracuje. Możesz poluzować łańcuch i powyginać go rękoma na tym ogniwie, na którym jest zakuty. Powinien pracować tak samo luźno jak na pozostałych. Jeśli wszystkie ogniwa pracują luźno to albo łańcuch jest walnięty albo najprawdopodobniej tylna zębatka.
Sprawdź też to łożysko na wałku zdawczym. Poluźnij łańcuch i pociągaj przednią zębatkę w górę, dół, przód i tył motocykla. Nie powinna mieć najmniejszego luzu.
Vermilion pisze:Niby VX jest do VFR wystarczający :) Na moje wada fabryczna albo wada montażu.
Mam takie samo zdanie. Albo zestaw jest wadliwy albo źle zakuty... Sprawdził bym tylko to łożysko na wałku zdawczym.
Vermilion pisze:Trochę ciekawi mnie czemu masz łańcuch 110 ogniwowy a nie 108'o ?
Bo to V-Tec...?
tomoomo pisze:Faktycznie łańcuch jest nierówno rozciągnięty. Łańcuch wraz z zębatkami zmieniałem w warsztacie. Dzisiaj byłem u nich i ponoć to normalne, że łańcuch najmocniej rozciąga się na początku do 2000 km (mam przejechane ok 500km).
To albo Cię nie zrozumieli albo świadomie palą głupa. Łańcuch się "rozciąga" przez całe swoje "życie" ale przez 90% tego okresu powinien rozciągać się równomiernie. Dopiero jak już napęd jest u kresu swoich sił to łańcuch wyciąga się nierównomiernie i wtedy trzeba go jak najszybciej wymienić bo może narobić bałaganu.
http://www.goriders.net
Zapraszam do polajkowania mojego fanpage'a na facebook'u. :)
https://www.facebook.com/www.goriders.net

Moja VFR'a...
VFR 800 V-Tec

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4209
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: szarpanie

Post autor: emil » śr 25 cze 2014, 22:32

eeeee.... jak mu dobrze przywalisz to się powyciąga od razu, a nie jak będzie koniec.. trzeba go dobrze smarować, coby się sztywny nie robił i musi być odpowiednio naciągnięty.

Poza tym - "kolego" Pompon - mamy tu taki dział jak POWITALNIA viewforum.php?f=33
i tam się możesz z nami przywitać, pisząc coś o sobie, a nie włazisz tu z buciorami jak do chlewa, bo masz problem. Ma on kogoś zainteresować? :roll: :bye

Pompon
Posty: 2
Rejestracja: śr 25 cze 2014, 21:17
Imię: Pawel
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: szarpanie

Post autor: Pompon » czw 10 lip 2014, 12:33

Wymieniłem swiece w swojej vfrce, silnik pracuje równiej i lepiej reaguje na gaz ale szarpania dalej wystepują. Może ktoś z was zna przyczynę a moze ktoś z krk lub okolic zechciałby przejechać sie i podzielić swoimi uwagami. Dodam że szarpanie i wyczuwalny chwilowy spadek mocy ( mulenie) wystepuje tylko gdy motorek jest utrzymywany na stałych obrotach, jezeli odkreca sie manete to rwie bez tych objawów

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości