Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Macie problem z mechaniką VFRy? Piszcie.
sz_kamil
Posty: 2
Rejestracja: czw 22 gru 2011, 19:35
Płeć: Mężczyzna

Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: sz_kamil » czw 03 kwie 2014, 14:56

Witam ,
Mam pytanko jakiego rozmiaru ma być spreżyna do napinacza rozrządu w v-tecu ??
Koszty napinacza sa kosmiczne ale podobno można wymienić sama spreżyne .
W katalogu Larssona jest sprzyna ale nie jest opisana jako pasujaca do vfr rozmiar jej to 16 na 36 mm i poasuje np. do cbr , horneta , varadero czy vtr ale czy do vfrki będzie pasowałą ??

Rafipro
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 59
Rejestracja: czw 19 gru 2013, 22:34
Imię: Rafał
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: Rafipro » czw 03 kwie 2014, 21:52

Sprężynki dostaniesz u PETERA. Koszt w granicach 20zł/szt. Można je wymienić o ile napinacz nie jest wypracowany.

Awatar użytkownika
lama
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 66
Rejestracja: wt 12 cze 2012, 23:42
Imię: Łukasz
województwo: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ZST

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: lama » pn 05 maja 2014, 21:19

Zdemontowałem dzisiaj obydwa napinacze. Obydwa moim zdaniem odbijają z taką samą siłą. Z ciekawości oczywiście rozpiąłem ten przedni gdzie niby łańcuch dzwoni i oczywiście nie pomyślałem żeby robić to wówczas jak będzie skręcony i zablokowany. Efekt wiadomo - lekko "wyszczeliła zawartość.
Pytanie teraz jest takie - przy okazji wymiany sprężyn czy ktoś się orientuje jak mocno trzeba ja przed złożeniem napinacza skręcić ? Jeżeli włożymy ją w naturalnym stanie bez skręcania napinacz nie przesunie nawet łonowca 8) Zbyt mocne napięcie spowoduje chyba spadek żywotności sprężyny. Czy jest jakaś zasada czy po prostu na oko z czuciem?
Kolejna sprawa - tak się zastanawiałem że z racji pozycji w jakiej pracuje każdy z nich oraz ich budowy ten przedni ma gorsze warunki a to z tego względu że ma w moim odczuciu ma słabsze smarowanie niż tylny i może dlatego nie napina odpowiednio do momentu aż dostanie ciepłego oleju ?

Zastanawiam się też nad tym czy wymienić obydwie sprężyny w nich czy tylko zamienić miejscami skręcając mocniej obydwie oryginalne sprężyny ??
Jakieś podpowiedzi ?
Pozdrawiam Łukasz
CB 500 - > CB 900 - > VFR 800 Vtec
moje zabaweczki :P

Rafipro
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 59
Rejestracja: czw 19 gru 2013, 22:34
Imię: Rafał
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: Rafipro » pn 05 maja 2014, 23:09

Oryginalny napinacz działa z silą 3050 mN. Też przymierzam się do tematu, jednak powierzam to mechanikowi z "większym" pojęciem. Jeżeli napinacze nie są zużyte możesz wymienić sprężynki na nowe. Pytanie, zdejmowałeś pokrywy zaworów przed zdemontowaniem napinaczy ? :D

Awatar użytkownika
lama
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 66
Rejestracja: wt 12 cze 2012, 23:42
Imię: Łukasz
województwo: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ZST

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: lama » wt 06 maja 2014, 08:56

Nie zdejmowałem.
Oglądałem manuala (8-20 ostatnia fota na stronie) i moim skromnym zdaniem nie ma opcji żeby łańcuch przeskoczyła na zębach jak nie będę niczym kręcił, chyba że jak po montażu napinaczy i zakręceniu całością żeby się łańcuchy napięły o czym przyznam się szczerze pomyślałem dopiero teraz :shock:
A czym mierzyłeś siłę z jaką działają ?
CB 500 - > CB 900 - > VFR 800 Vtec
moje zabaweczki :P

Rafipro
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 59
Rejestracja: czw 19 gru 2013, 22:34
Imię: Rafał
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: Rafipro » wt 06 maja 2014, 09:09

Znalazłem gdzieś tą informacje na zagranicznym forum, koleś zrobił statyw do napinacza i zmierzył jego siłę zwykła wagą ze skalą do 5 kg.

Awatar użytkownika
lama
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 66
Rejestracja: wt 12 cze 2012, 23:42
Imię: Łukasz
województwo: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ZST

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: lama » wt 06 maja 2014, 09:17

He tez wczoraj próbowałem ale nie mogłem znaleźć oparcia dla wagi i napinacza :P
Tak teraz oglądam a może to dzwonić w sumie też łańcuch od pompy olejowej ?
CB 500 - > CB 900 - > VFR 800 Vtec
moje zabaweczki :P

andreas
teksciarz
teksciarz
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar 2012, 11:30
Imię: Andrzej
województwo: pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/DK-22

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: andreas » wt 06 maja 2014, 22:09

lama pisze: Tak teraz oglądam a może to dzwonić w sumie też łańcuch od pompy olejowej ?
Może. Mi "dzwoniło" nieregularnie. Czasami jakby ktoś się bawił :evil: Nowy łańcuch trochę kasuje zwis, ale i tak zwisa.
Na początku trochę jednak podzwaniał (może przewrażliwiony jestem) dawno już go nie słyszałem - może się ułożył ;D

Awatar użytkownika
kiki
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2502
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 12:53
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: kiki » pt 09 maja 2014, 10:35

Rafipro pisze:Oryginalny napinacz działa z silą 3050 mN. Też przymierzam się do tematu, jednak powierzam to mechanikowi z "większym" pojęciem. Jeżeli napinacze nie są zużyte możesz wymienić sprężynki na nowe. Pytanie, zdejmowałeś pokrywy zaworów przed zdemontowaniem napinaczy ? :D
Tak z Ciekawości - skąd masz takie info ? W serwisówce chyba nie podają tych danych.

marek_w
teksciarz
teksciarz
Posty: 163
Rejestracja: pt 05 lip 2013, 15:38
Imię: Marek
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: marek_w » pt 09 maja 2014, 15:07

A tak swoja droga to jaki jest mniej wiecej koszt wymiany łańcuszka? Albo sam rozrzad robil ktos juz?

Awatar użytkownika
lama
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 66
Rejestracja: wt 12 cze 2012, 23:42
Imię: Łukasz
województwo: zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ZST

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: lama » pt 09 maja 2014, 17:47

Złożyłem całość i jest generalnie dobrze :P ale moim zdanie na co zwróciłem uwagę doszedł mi kolejny dźwięk którego wcześnie nie było.
Mianowicie na wolnych obrotach jest ok ale przy przekroczeniu 3 tysięcy słychać takie "gwizdanie ewentualnie wycie" Dam sobie głowę uciąć że tego wcześniej nie było. Natężenie tego dźwięku rośnie wraz z obrotami. Czy to jest normalne czy ja popadam w paranoję ????
https://www.youtube.com/watch?v=dD8Sbp5 ... e=youtu.be
CB 500 - > CB 900 - > VFR 800 Vtec
moje zabaweczki :P

Rafipro
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 59
Rejestracja: czw 19 gru 2013, 22:34
Imię: Rafał
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak spręzyna do napinacza rozrzadu

Post autor: Rafipro » pt 23 maja 2014, 22:58

Kiki info jest nieoficjalne, samodzielny pomiar nowiutkiego napinacza.
Swoją drogą: Kompletny rozrząd zrobiony a coś dalej cyka na schodzeniu z obrotów, powoli mam tego dość ;/

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości