Brak dowodu a rejestracja.

Czyli pokój z serii - "gadajcie o czym chcecie"
maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » sob 25 lut 2017, 00:54

Witam,
Panowie mam taki problem, jakiś czas temu kupiłem motocykl od znajomego, motocykl stał 7 lat, generalnie był w puzzlach no i nie spisalismy umowy ani nic. Dodam, że wszystko działo się w UK ale motocykl zarejestrowany i cały czas miał opłacane OC w Polsce. Dogadaliśmy się, że przekaże mi przez brata dokumenty, no i od grudnia minęło trochę czasu, motocykl udało mi się poskładać a tu się okazuje że dokumenty prawdopodobnie zginęły gdzieś podczas przeprowadzki. I teraz moje pytanie jak mogę zarejestrować ten motocykl? Czy jeśli on zgłosi w swoim urzędzie umowę kupna sprzedaży, a ja pójdę do swojego i powiem że zgubiłem dokumenty już po kupnie to czy dostanę zaświadczenie, zrobię badanie techniczne,zapłacę i dostanę dowód? Czy będę musiał wybrać się do jego wydziału komunikacji? Czy może jest jakaś prostsza procedura? Ja jestem z Krakowa a gość jest z Rzeszowa więc średnio uśmiecha mi się wycieczka :)
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

Grzesiek88
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 sty 2015, 20:39
Imię: Grzesiek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: Grzesiek88 » sob 25 lut 2017, 01:44

Jeżeli motocykl był zarejestrowany, to niech ten kolega wystąpi o nowy dowód w swoim urzędzie. Może też upoważnić brata. Prawdopodobnie będzie potrzebował rejestrację, by zmienić na niej naklejkę. Dowiedz się też czy była wystawiona karta pojazdu. Wtedy spiszcie umowę i idź rejestrować na siebie z kompletem dokumentów.

Awatar użytkownika
adrianoo
pisarz
pisarz
Posty: 420
Rejestracja: pt 25 mar 2016, 18:41
Imię: Adrian
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Józefosław

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: adrianoo » sob 25 lut 2017, 09:14

W pierwszej kolejności polecam spisać (potwierdzić umowe sprzedaży w formie pisemnej) . Dodatkowo - jw. niech kolega wystąpi do swojego urzędu komunikacji o duplikt dokumentów wydanych do motocykla ( dowód plus ew. karta pojazdu)
"braku chemii fizyką nie nadrobisz"

maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » sob 25 lut 2017, 10:46

Dobra panowie czy to musi być załatwione w urzędzie Gdzie jest zarejestrowany? Czy nie mogę tego załatwić u siebie z jego upowaznieniem? No i do tego potrzebna tablica i przegląd, czy diagnosta da mi zaświadczenie bez dowodu rejestracyjnego?
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

Awatar użytkownika
adrianoo
pisarz
pisarz
Posty: 420
Rejestracja: pt 25 mar 2016, 18:41
Imię: Adrian
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Józefosław

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: adrianoo » sob 25 lut 2017, 12:02

To zależy. Co do zsady jesteś już właścicielem pojazdu - umowa jest zawarta - cena zapłacona, sprzęt wydany, więc mógłbyś to złatwić u siebie.......gdyby nie jeden szczegół. Musisz wykazać pani w okienku, że to Ty jesteś właścicielem (jak nie masz pisemnej umowy - nie będzie to łatwe) Jak to ogarniesz powinieneś wskazać, że pojazd został zakupiony bez dokumentów i tablicy z powodu ich zginiecia. Wtedy twój urząd wystąpi do wskazanego o potwierdzenie danych.
Jednak wszystko łatwiej opisać niż zrobić. Jak pisałem, podstawą jest wykazanie kto jest właścicielem pojazdu.
"braku chemii fizyką nie nadrobisz"

maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » sob 25 lut 2017, 12:18

Umowa nie jest problemem. No i tablice mam. Brak mi dowodu i karty pojazdu. Tylko wtedy właściciel musi zgłosić sprzedaż u siebie. Zanim ja będę mógł zarejestrować?
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

Grzesiek88
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 sty 2015, 20:39
Imię: Grzesiek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: Grzesiek88 » sob 25 lut 2017, 12:36

Zgłoszenie sprzedaży to forma zabezpieczenia dla sprzedającego, którą wiele osób lekceważy. Załóżmy, że kolega nie zgłosi sprzedaży, a ty nie przerejestrujesz motocykla. Dla urzędu ten motocykl jest dalej kolegi i jak nawywijasz to będą go ścigać. Nie ma to znaczenia przy twojej rejestracji.
Nakombinowaliście więc trzeba to jakoś odkręcić. Gdy pójdziesz do urzędu z samą rejestracją i umową to będzie problem, Będą musieli ustalać czy faktycznie kupiłeś ten pojazd i możesz mieć z tym Ty i kolega więcej jazdy niż przy opcji z wyrobieniem dokumentów.
1. Ty ze zwykłym upoważnieniem na kartce nie wyrobisz nowego dowodu, bo nie masz pokrewieństwa. Brat kumpla potrzebowałby jedynie podpisane upoważnienie.
2. Masz 14 dni na zapłacenie podatku. Zrobiłeś to? :D
3. Masz 30 dni na zmianę ubezpieczenia na siebie. jw.
4. Gdy kolega wystąpi o dowód po sprzedaży będzie to podejrzane dlatego napisałem byście spisali umowę z datą gdy faktycznie zostanie przekazany komplet dokumentów.
To jest dla was najbezpieczniejsza i najłatwiejsza droga. Oczywiście urzędy się tak świetnie między sobą komunikują, że pewnie nigdy nie dojdą, że kolega brał dowód na sprzedany motocykl, bo w systemie w czasie pobierania dowodu będzie stał na niego.
5. Dostaniesz przegląd bez dowodu.
6. Możesz zarejestrować z tymczasowym dowodem nie musisz czekać na wydanie "pełnego.
7. Niestety sprawy muszą być załatwione w miejscu rejestracji. Jest poczta. Blachę możesz wysłać, on odeśle ją z dokumentami i nowym dowodem.

Powodzenia.

K_L_A_M_A
teksciarz
teksciarz
Posty: 188
Rejestracja: ndz 12 gru 2010, 21:37
Imię: KAMIL
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BYTOM

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: K_L_A_M_A » sob 25 lut 2017, 13:48

Grzesiek88 pisze:6. Możesz zarejestrować z tymczasowym dowodem nie musisz czekać na wydanie "pełnego.
Na 100 % nie prawda, ponieważ osoba posiadająca tzw dowód tymczasowy nie ma prawa sprzedaży pojazdu, wiem to od urzędnika UM Bytom Wydział Komunikacji. A dokładnie byłem świadkiem na jesieni jak rejestrowałem moto - koleś sprzedał tak samochód i kazali po pierwsze odzyskać dowód tymczasowy, człowiek który kupił musiał wyjaśnić sprawę w urzędzie skarbowym ( bo zdążył już opodatkować umowę) itd... ogólnie wszystko musieli odkręcać i jak babka z urzędu przedstawiła mu co musi zrobić, jakie to są koszty i konsekwencje - zzieleniał :) Sam byłem w szoku jak urzędnicy jechali po człowieku, nie chciał przyjąć do wiadomości tego co mu tłumaczyli, zawołali naczelnika aby mu wyłożył co i jak bo w sumie chyba uważał że zna przepisy lepiej od nich.
Grzesiek88 pisze:Oczywiście urzędy się tak świetnie między sobą komunikują, że pewnie nigdy nie dojdą, że kolega brał dowód na sprzedany motocykl, bo w systemie w czasie pobierania dowodu będzie stał na niego.
Tutaj również byłbym ostrożny ... to już nie te czasy :) ten koleś opisany przeze mnie wyżej właśnie tak wylądował w urzędzie - jednak się czegoś dopatrzyli.
A jak dojdą że zrobiłeś "wałek" świadomie to też na to już są odpowiednie paragrafy i może się zrobić nieciekawie.

maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » sob 25 lut 2017, 14:27

Dobra byłem na kilku stacjach diagnostycznych dzisiaj i kilka rzeczy mi się wyjaśniło, tak jak powiedział kolega trzeba czekać na dowód stały bo na tymczasowym nie zarejestruje, druga sprawa diagnosta nie wyda zaświadczenia o badaniu technicznym bez dowodu lub karty pojazdu. Powiedział że właściciel czyli w tym przypadku mój kolega musi udać się do swojego wydziału komunikacji dostać czerwone tablice i dowód tymczasowy ja muszę jechać tym motocyklem na przegląd i dopiero on mi wystawi zaświadczenie i mogę udać się do urzędu, poczekać na stały dowód, kolega odbiera, spisujemy umowę i dopiero rejestruje na siebie. I serio nie ma jakiegoś prostszego sposobu na to Panowie? A co w sytuacji jak przedstawię umowę, pójdę do swojego urzędu i powiem że zgubiłem dokumenty jak to wtedy wygląda?
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

Grzesiek88
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 sty 2015, 20:39
Imię: Grzesiek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: Grzesiek88 » sob 25 lut 2017, 15:23

Sam rejestrowałem pojazd na dowodzie tymczasowym. Było to z 5 lat temu i może coś się zmieniło. Jeżeli tak to jest to idiotyzm jakich mało.
KLAMA właśnie dlatego raczej radziełem koledze, by podpisali umowę z datą gdy będzie już miał Dokumenty.
Kiedyś dało się dostać zaświadczenie o przeglądzie. Widocznie znowu coś namotali gdy weszły te spisy przebiegów. Niestety z tym, że nie zarejestrujesz pojazdu bez przegrału to prawda i myślę, że ktoś mocno skacowany to wymyślił. W takiej sytuacji jak jesteś zmuszają Cię w ten sposób do łamania prawa. Masz obowiązek zarejestrować go w 30 dni, a jak to zrobić gdy renowacja niektórych pojazdów trwa kilka lat?

Kolego to wcale nie jest takie skomplikowane.
Czy brat kolegi mieszka tam gdzie jest zarejestrowany pojazd? Jeżeli tak to:
1. Wyslij mu blachę.
2. Kolega pisze i sygnuje "własnoręcznym" podpisem, że upoważnia brata do dopełnienia czynnosci zwiazanych z itd. Blabla bla.
3. Brat kumpla idzie do urzędu z blachą i upoważnieniem.
Płaci za dowód i kartę jeżeli była wydana co kosztuje sporo.
4. Odsyła Ci nowy dowód z blachą i podpisaną umową, idziesz jak biały człowiek to zarejestrować.

Ew. Zapytaj w urzędzie co jeśli zgubiłeś dowód. Tylko na umowie musisz mieć jego numer i tu masz zonk.

maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » sob 25 lut 2017, 15:48

Spróbuję się dowiedzieć jeszcse czegoś w poniedziałek w wydziale komunikacji. No ale do tego co mówisz dochodzi kwestia przeglądu (musi mi wysłać czerwone tablice i dowód i musze zrobić przegląd i odesłać to) , i potem czekania na stały dowód, i to wszystko generuje koszty które są bezsensowne bo zaraz będę musiał i tak zmienić dowód jak przerejestruje.
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

Grzesiek88
Posty: 6
Rejestracja: śr 14 sty 2015, 20:39
Imię: Grzesiek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: Grzesiek88 » sob 25 lut 2017, 16:00

Nie będzie czerwonych tablic, bo motocykl jest zarejestrowany w Polsce. Zmienią na tablicy naklejkę homologacyjną. Nową tablicę wyrobisz w swoim urzędzie przy rejestracji.

K_L_A_M_A
teksciarz
teksciarz
Posty: 188
Rejestracja: ndz 12 gru 2010, 21:37
Imię: KAMIL
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BYTOM

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: K_L_A_M_A » sob 25 lut 2017, 16:15

Grzesiek88 pisze:Sam rejestrowałem pojazd na dowodzie tymczasowym. Było to z 5 lat temu i może coś się zmieniło. Jeżeli tak to jest to idiotyzm jakich mało.
Takich idiotyzmów jest tyle że ciężko jest w tym wszystkim się odnaleźć :) A ile jest pojazdów które były sprzedawane po kilka razy, później stały gdzieś w szopach przez 10 lat lub więcej , część ludzi posiadających taki pojazd poumierała/powyjeżdżała ( całkowity brak ciągłości umów- zagubione dokumenty) Taki pojazd zarejestrować to jest dopiero wyczyn :) A podobno też się da :twisted: . A takich motocykli ,samochodów z czasów PRL na portalach pełno. Dlatego wydaję mi się że nie ma co kombinować i pokonać ścieżkę wskazaną przez diagnostę, zwłaszcza że kontakt z poprzednim właścicielem jest, a pewnych spraw niestety się nie przeskoczy.

maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » sob 25 lut 2017, 16:20

Dobra po rozmowie z gościem który zajmuje się rejestracja pojazdów został zaproponowany taki scenariusz. Piszemy umowe z obecną data, ja wysyłam do wydziału komunikacji wniosek o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pojazdu z powodu zagubionego dowodu, z tym udaje się na przegląd, diagnosta wystawia zaświadczenie i z tym już będę się mógł udać do mojego wydziału zarejestrować pojazd. W poniedziałek zadzwonię tylko potwierdzić taki scenariusz do mojego wydziału komunikacji.
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

maciokrk
bywalec
bywalec
Posty: 21
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 23:54
Imię: Maciej
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak dowodu a rejestracja.

Post autor: maciokrk » czw 09 mar 2017, 14:33

Dobra panowie napisze rozwiązanie sprawy jakby ktoś szukał dla potomnych :) w sytuacji gdy kupimy pojazd bez dokumentów lub te dokumenty zgubimy, wnioskujemy o wydanie zaświadczenia o rejestracji w miejscu gdzie pojazd byl zarejestrowany jak go kupiliśmy, czyli tak jak w moim przypadku w Jaśle, był to koszt 17 złotych za wydanie zaświadczenia, wszystko udało się załatwić pocztą, trwało to około 5 dni, następnie z wyżej wymienionym zaświadczeniem udajemy się do wydziału komunikacji po czerwone tablice rejestracyjne (jeżeli nie mamy przeglądu), robimy przegląd i rejestrujemy. Ważne jest aby nie pisać na umowie że kupujemy bez dokumentów, lepiej już zgłosić że to my zgubilismy po kupnie, jest to mniej zachodu i mniej kosztów :) oczywiście taki manewr jak kupowanie bez dokumentów to tylko raczej jeśli mamy zaufanie do drugiej osoby :)
VFR 750F 1991r 'One Way, One Love, One Crew'

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości