Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterowniki

Czyli pokój z serii - "gadajcie o czym chcecie"
Awatar użytkownika
zaba80r
pisarz
pisarz
Posty: 234
Rejestracja: wt 27 mar 2012, 20:02
Imię: Piotr
województwo: poza granicą Polski
Płeć: Mężczyzna

Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterowniki

Post autor: zaba80r » czw 31 mar 2016, 13:41

Witam. Szukam kogoś kto ogarnia temat pieców i instalacji grzewczych w domach jednorodzinnych. Szukam czegoś sprawdzonego jak wiadomo w korzystnej cenie. Można pisać tu lub na priv to oddzwonie. Z góry dzięki i pozdrawiam, Piotr
“You live more in 5 minutes going flat out on a vehicle like this than most people live in a lifetime” – Burt Munro...The world fastest Indian...

Zaper
klepacz
klepacz
Posty: 705
Rejestracja: pn 12 maja 2014, 18:04
Imię: Krzysztof
województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Zaper » czw 31 mar 2016, 13:52

Zainteresuj się ogrzewaniem w oparciu o indukcję elektromagnetyczną,uwaga żeby nie mylić tego urządzenia ze zwykłą pompą grzewczą na zasadzie grzałki prądowej. Wydajność jak gruntowa pompa ciepła a dużo tańsze. Jak coś to pisz do mnie.

Awatar użytkownika
Radarro
klepacz
klepacz
Posty: 557
Rejestracja: śr 23 kwie 2008, 13:55
Imię: Radek
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SGL

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Radarro » czw 31 mar 2016, 13:57

Ja mam nowego Galmet-a KWP-12 od jesieni i przepalony pierwszy sezon. To spięte z powietrzną pompą ciepła do CWU tez z Galmetu na lato.
Dom 130m uzytkowej ale duża kubatura. Ogólnie jestem na świeżo z tematem ogrzewania grochem.
Dzwon w weekend jak chcesz, albo przyjedź zobaczyć na żywo póki jeszcze grzeję.
V4 + R6 Brotherhood :-D
TS 350 -> 800Fi -> VTR SP1 -> RSV Tuono '03 -> VFR 400

kuba2705
teksciarz
teksciarz
Posty: 129
Rejestracja: śr 26 wrz 2012, 19:49
Imię: Jakub
województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: kuba2705 » czw 31 mar 2016, 20:27

Jeśli chodzi o kotły z zasobnikiem to polecam produkty firmy heiztechnik lub defro.Sprzedaję 8 lat te Kociołki i klienci zadowoleni.

Awatar użytkownika
Zając
klepacz
klepacz
Posty: 1018
Rejestracja: sob 06 sie 2011, 15:10
Imię: Dariusz
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hanna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Zając » czw 31 mar 2016, 20:54

Mam defro optima komfort plus. Za...b..sty kociołek.
LWL 74HN

Awatar użytkownika
zaba80r
pisarz
pisarz
Posty: 234
Rejestracja: wt 27 mar 2012, 20:02
Imię: Piotr
województwo: poza granicą Polski
Płeć: Mężczyzna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: zaba80r » czw 31 mar 2016, 20:55

Jak narazie w czołówce Galmet i Kostrzewa. Kuba możesz więcej napisać o Defro. Moc 12-15kW spokojnie mi wystarczy. Radarro jak możesz to podeslij foto pomieszczenia z piecem(priv). Kostrzewa droższy ale piec mały to raz, a miejsce z piecem czysciutkie. Sąsiad ma od 5 lat i zimą 2 tony groszku zużywa plus może palić pelletem i owsem. Z góry dzięki za dalsze informacje. Pzdr
“You live more in 5 minutes going flat out on a vehicle like this than most people live in a lifetime” – Burt Munro...The world fastest Indian...

Awatar użytkownika
daktyl
Posty: 5
Rejestracja: sob 12 mar 2016, 15:28
Imię: Krzysiek
Płeć: Mężczyzna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: daktyl » czw 31 mar 2016, 22:36

Z punktu widzenia instalatora, defro, kostrzewa i galmet to dobry wybór. Ale ja u siebie montował bym Galmet lub tak jak mówi Kuba Defro do trzeciego jakoś nie mam takiego zaufania, może dla tego że jakoś mniej ich montowaliśmy. Defro są popularne i całkiem wytrzymałe. Do galmetu przekonałem się montując ich układy solarne. Naprawdę fajnie się rozwineli.

Awatar użytkownika
Radarro
klepacz
klepacz
Posty: 557
Rejestracja: śr 23 kwie 2008, 13:55
Imię: Radek
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SGL

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Radarro » pt 01 kwie 2016, 08:15

Piotrek, Defro jest chyba z WLKP, więc bliżej Twoich okolic.
Szwagier instalator z Poznania montuje Defro od dawna, mi też proponował ale odpuściłem ze względu na odległość od serwisanta.

Tak jak gadaliśmy, nie daj sobie wcisnąć mocy większej jak 12-13kW, tyle będzie wystarczające do nowego, niewielkiego i dobrze ocieplonego domu.

Zrób sobie wstępny audit energetyczny chałupy:
http://cieplowlasciwie.pl/ - tu mi wyszło 9-10 kW zapotrzebowania budynku _w_największe_mrozy!
http://www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/ - na podobnej zasadzie, ale z tego osobiście nie korzystałem

Foty będą, prześle po weekendzie.
V4 + R6 Brotherhood :-D
TS 350 -> 800Fi -> VTR SP1 -> RSV Tuono '03 -> VFR 400

jareckiz
pisarz
pisarz
Posty: 253
Rejestracja: pt 25 sty 2008, 21:52
Imię: Jarosław
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzelin
Kontakt:

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: jareckiz » pt 01 kwie 2016, 08:43

Ja mam starszy piec Seko, a sąsiad nowszy Seko Bawaria. Bawaria jest bardzo cicha jeśli chodzi o odgłosy pracy. Tu nikt o tym nie pisze ale jeśli kotłownia jest blisko części mieszkalnej odgłosy pracy pieca będą słyszalne w nocy. Podajnik ślimakowy i wentylator generują hałas. Bawaria jest bardzo cicha. Po drugie te piece idealnie pracują z pełną mocą to z tego powodu nie warto kupić pieca o większej mocy kw. Z praktyki od 8 lat. Dom 140m z garażem i spalam 3 tony ekogroszku na cały sezon. Po trzecie, kto z Was pali w takim piecu innym paliwem niż ekogroszek? Wg. mnie idealnie pali się tylko ekogroszkiem bo: zasobnik ma 180kg, wystarcza w zimie na cały tydzień bez zaglądania do niego, następnie czyszczenie i ładowanie i kolejny tydzień. Tyle odemnie z mojej praktyki.

Awatar użytkownika
veeefour
pisarz
pisarz
Posty: 258
Rejestracja: wt 12 maja 2015, 20:47
Imię: Przemek
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: veeefour » pt 01 kwie 2016, 09:17

Do swojego domu instalowalem wszysko sam nowe jakies 3 lata temu. Kociol Sekom SKAM-P Premium z palnikiem brucera 34kW. Sterownik internetowy Bruli. Nic mi sie nie popsulo do tej pory.

Kotly pracuja z moca max i moca minimalna. Moj kociol ma moc min na poziome 9kW i nic mu sie nie dzieje czy to pacuje na 45st C czy na 80 - tu nas bardziej interesuje temp. powrotu. Polecane czesto "minimalne" moce przez
instalatorow to najgorsze co sobie mozna sprawic. Moj kociol pracujacy na pol gwizdka spala mniej niz kotly o polowe mniejszej mocy pracujace non stop na 75 stopniach. Twierdzenie, ze kotly najlepiej pracuja z pelna moca to
stwierdzenie bardzo bledne.Mam kilku sasiadow w starym budownictwie i nowym, z kotlami po 12-15 jak Pan w sklepie doradzil. Pracuja non stop na 70 i jak pompa sie zalaczy to grzajnikow nie mozna dotknac...a przyszlo na
chwile -20 i w domu bylo zimno...

Kolega spala na 140m2 3 tony groszku. U mnie mury ktore maja 80cm grubosci i 150lat, ponad 350m2 w tej chwili grzane i zuzywam 4t...caly czas dorabiam podlogowke 120m2 do dwoch warstatow, moze w tym roku skoncze.
60% pracy tego kotla to podtrzymanie zeby nie zgasl :shock: W planach jest duzy zbiornik akumulacyjny to jeszcze splalanie wtedy spadnie conajmniej 20%. Chiciaz i podlogowka tez bedzie sporoym buforem.

Palilem juz w tym kotle owsem, peletem, groszkiem czeskim brunatynm jak i groszkiem po 1300zl tona. Dodatkowo na ruszie pale tez zywklym drewnem jak mam na to czas.

Awatar użytkownika
Radarro
klepacz
klepacz
Posty: 557
Rejestracja: śr 23 kwie 2008, 13:55
Imię: Radek
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SGL

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Radarro » pt 01 kwie 2016, 12:39

Zgadzam się z Jareckim i Przemkiem.
Mam możliwość dołożenia dodatkowego rusztu, ale nie używam tego bo nie chce mi się siedzieć w piwnicy i dokładać. Nie po to montowałem kocioł z podajnikiem. Lecę na groszku 100% czasu.

U mnie 130m2 ogrzewane, 100% podłogówka + 2 drabinki łazienkowe. Kocioł 12kW leciał na 60 stopni (teraz na 54 chyba ustawiłem) i zimą ani razu nie dałem temperatury wyżej. Sezon zakończę spaleniem 2,5 tony grochu po circa 700 pln.
Ale też - jak miałbym możliwość, to podłączyłbym się do gazu z całym ogrzewaniem.

Żaba, daj znać ile kW zapotrzebowania Ci wyjdzie ze wstepnego audytu.
V4 + R6 Brotherhood :-D
TS 350 -> 800Fi -> VTR SP1 -> RSV Tuono '03 -> VFR 400

Awatar użytkownika
Zając
klepacz
klepacz
Posty: 1018
Rejestracja: sob 06 sie 2011, 15:10
Imię: Dariusz
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hanna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Zając » pt 01 kwie 2016, 14:04

Radarro pisze: leciał na 60 stopni (teraz na 54 chyba ustawiłem) i zimą ani razu nie dałem temperatury wyżej.
By piec był żywotniejszy należy temperaturę ustawiać min 60 stopni, nie powstaje wtedy korozja.
LWL 74HN

Awatar użytkownika
veeefour
pisarz
pisarz
Posty: 258
Rejestracja: wt 12 maja 2015, 20:47
Imię: Przemek
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: veeefour » pt 01 kwie 2016, 14:31

Zając pisze:
Radarro pisze: leciał na 60 stopni (teraz na 54 chyba ustawiłem) i zimą ani razu nie dałem temperatury wyżej.
By piec był żywotniejszy należy temperaturę ustawiać min 60 stopni, nie powstaje wtedy korozja.
Niestety nie jest to prawda - temp. zasilania nie ma tu nic to rzeczy. Wazna jest temp. powrotu bo ona moze doprowadzic do korozji niskotemperaturowej. Ile to? - prosze poszukac wartosci punktu rosy dla stali.

jareckiz
pisarz
pisarz
Posty: 253
Rejestracja: pt 25 sty 2008, 21:52
Imię: Jarosław
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Strzelin
Kontakt:

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: jareckiz » pt 01 kwie 2016, 15:27

Ja się przychylam do zdania Radarro, histereza jest ustawiana na +- 5 stopni, więc przy ustawieniach na piecu temperatury np. 60 stopni (tez tak mam), woda powrotna też jest gorąca i nie mam efektu korozji. To tyle z praktyki.

Awatar użytkownika
Zając
klepacz
klepacz
Posty: 1018
Rejestracja: sob 06 sie 2011, 15:10
Imię: Dariusz
województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hanna

Re: Witam.Poszukiwana porada-Ekogroszek/piec/podajnik/sterow

Post autor: Zając » pt 01 kwie 2016, 16:13

veeefour pisze:
Zając pisze:
Radarro pisze: leciał na 60 stopni (teraz na 54 chyba ustawiłem) i zimą ani razu nie dałem temperatury wyżej.
By piec był żywotniejszy należy temperaturę ustawiać min 60 stopni, nie powstaje wtedy korozja.
Niestety nie jest to prawda - temp. zasilania nie ma tu nic to rzeczy. Wazna jest temp. powrotu bo ona moze doprowadzic do korozji niskotemperaturowej. Ile to? - prosze poszukac wartosci punktu rosy dla stali.
No nie wiem...

Gdybym miał wziąć któraś radę jeżeli chodzi o użytkowanie kotła defro, to raczej bym się sugerował instrukcją obsługi, gdzie na stronie około 14-ej w temacie "korozja niskotemperaturowa" wyraźnie i dość jasno jest to opisane, "nie zaleca się użytkowanie kotła przy zasilaniu CO przy temperaturze niższej niż 60 stopni".
Jakoś tak to brzmi.
LWL 74HN

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości