Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Czyli pokój z serii - "gadajcie o czym chcecie"
Awatar użytkownika
Boczek
bywalec
bywalec
Posty: 47
Rejestracja: wt 21 cze 2011, 00:39
Imię: Michał
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: Boczek » pn 18 lis 2013, 20:51

Siemacie,jestem na etapie poszukiwań/zakupu mieszkania.Traf chciał że znaleźliśmy z żoną mieszkanie przez agencję nieruchomości,generalnie jesteśmy już wstępnie zdecydowani żeby zakupic to konkretne mieszkanie,problem polega na tym że pani agentka zarządziła że przy podpisywaniu umowy przedwstępnej musimy wpłacic zadatek.W związku z tym mam pytanie,jak to wygląda od strony prawnej itd czy jest to wymagane czy to poprostu fanaberia tego biura.Jak to się ma w wypadku gdy kupujący podpiera się kredytem w 100% bez wkładu własnego itp Ma ktoś w tym jakieś doświadczenie?

Awatar użytkownika
ivan
klepacz
klepacz
Posty: 809
Rejestracja: wt 05 sty 2010, 17:29
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: ivan » pn 18 lis 2013, 21:30

Jak ja kupowałem mieszkanie kilka lat temu to bez zadatku można było w ogóle nie jechać, bo jak się nie zaklepało to drugi raz już tego mieszkania nie było, ale to było w czasie tzw. boom'u :)
Teraz myślę że rynek nieruchomości jest tak przesycony, że to kupujący stawia warunki. Jeśli agentka nalega na zadatek to Wy ustalcie kwotę taką którą jesteście w stanie wpłacić, jeśli jej to nie pasuje to niech szuka dalej chętnych :)
Zadatek jest po prostu formą wymuszenia podpisania umowy właściwej (po rezygnacji jesteś zmuszony wypłacić sprzedającemu 2-krotność zadatku). Działa to też w drugą stronę, jeśli sprzedający zrezygnuje płaci Tobie.
Nie jestem specem od nieruchomości ale takie są moje luźne przemyślenia.

Awatar użytkownika
pawlik
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 75
Rejestracja: ndz 20 lut 2011, 14:26
Imię: Paweł
województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków/Łódź

Re: Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: pawlik » wt 19 lis 2013, 15:34

ivan, wydaje mi się, że jesteś w błędzie. Jeżeli w przypadku zadatku kupujący odstapi od umowy, wtedy traci wpłacone pieniądze. Natomiast jeżeli to sprzedający odstąpi od umowy, wtedy musi zwrócić kupującemu dwukrotność wplaconego zadatku. Boczek, najlepiej sprobuj umówić się na zaliczkę. Zaliczka powinna zostać zwrócona kupującemy w przypadku odstąpienia od umowy którejkolwiek ze stron - nic wtedy nie tracisz.

Awatar użytkownika
brylek22
klepacz
klepacz
Posty: 551
Rejestracja: pt 31 gru 2010, 20:28
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WBR/TSA/było kiedyś LU

Re: Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: brylek22 » wt 19 lis 2013, 15:50

pawlik pisze:ivan, wydaje mi się, że jesteś w błędzie. Jeżeli w przypadku zadatku kupujący odstapi od umowy, wtedy traci wpłacone pieniądze. Natomiast jeżeli to sprzedający odstąpi od umowy, wtedy musi zwrócić kupującemu dwukrotność wplaconego zadatku. Boczek, najlepiej sprobuj umówić się na zaliczkę. Zaliczka powinna zostać zwrócona kupującemy w przypadku odstąpienia od umowy którejkolwiek ze stron - nic wtedy nie tracisz.
Dokładnie tak jest, jeżeli kupujący rezygnuje traci zadatek, jeżeli sprzedający rezygnuje zwraca 2x zadatek, ważne żeby umowa była podpisana u notariusza. Na zaliczkę niem wiem jak to dokładnie wygląda, ale ja bym nie ryzykował. Zadatek podpisany u notariusza daje prawo pominięcia sądu w razie gdyby sprzedający zrezygnował i nie chciał wypłacić 2korotności zadatku, bez notariusza i chyba przy zaliczce jedynie pozostaje sąd. Ja miałem zadatek załatwiony przez notariusza i mi to uratowało dupsko kiedy zbliżał się termin wyprowadzki, a sprzedający żądał odemnie kolejnej wpłaty, a wyprowadzi się jak mu się zachce,mi się wynajem mieszkania kończył wraz z ich wyprowadzką, zażądałem natychmiast 2krotność zadatku i szybko szukam kolejnego mieszkania, okazało się że sprzedający jednak namyślał się i wyprowadził w terminie. Podpowiem Ci jeszcze że dowiedz się ile osób dorosłych jest zameldowanych i dopilnuj żeby wszystkie się wymeldowały przed zakupem.

Awatar użytkownika
ivan
klepacz
klepacz
Posty: 809
Rejestracja: wt 05 sty 2010, 17:29
Imię: Mariusz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: ivan » wt 19 lis 2013, 17:11

Tak, oczywiście macie rację. Tylko wpłacający ma prawo do 2-krotności odszkodowania. Źle napisałem.

Awatar użytkownika
Boczek
bywalec
bywalec
Posty: 47
Rejestracja: wt 21 cze 2011, 00:39
Imię: Michał
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: Boczek » pn 25 lis 2013, 09:43

Dzięki Panowie,trochę mądrzejszy teraz jestem.Niestety,kolejne mieszkanie uciekło i coraz bardziej zakup mieszkania przypomina mi poszukiwania samochodu.Niby pełno tego wszędzie jest a jak już się zacznie na poważnie szukac to niema za bardzo nic wartego zachodu...

Awatar użytkownika
Lukaszny
pisarz
pisarz
Posty: 365
Rejestracja: pt 07 wrz 2007, 12:58
Imię: Łukasz
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Re: Czy jest jakiś spec od nieruchomości na sali?

Post autor: Lukaszny » pn 25 lis 2013, 21:02

Pewne małe sprostowanie - jeśli chodzi o aspekt prawny zadatku.

Patrz art. 394 kc:

Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Nie zawsze więc sprzedający w razie odstąpienia od umowy będzie zobowiązany do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Taki obowiązek wynika tylko wówczas - jeśli strony w umowie nie postanowiły inaczej. Warto więc dokładnie zapoznać się z treścią umowy rezerwacyjnej/przedwstępnej (czy jak ją tam sobie nazwą).

I odpowiadając na pierwotne pytanie - zadatek nie jest obowiązkowy. Zadatek to forma zabezpieczenia pewności zawarcia umowy przyrzeczonej. Fanaberia pośrednika - którą stosuje 99% wszystkich pośredników i ostrożnych sprzedających.
W wolnych chwilach spamuje sobie na Blogu prawniczym - http://forumprawnicze.info/blog/2-blog- ... -nysztala/

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości