NEGATYWNIE

Czyli pokój z serii - "gadajcie o czym chcecie"
marek_w
teksciarz
teksciarz
Posty: 163
Rejestracja: pt 05 lip 2013, 15:38
Imię: Marek
województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NEGATYWNIE

Post autor: marek_w » wt 25 sie 2015, 22:13

ja to laik...ale co z bezpiecznikiem? nie powienien strzelic?

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4208
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: NEGATYWNIE

Post autor: emil » śr 26 sie 2015, 16:50

Bezpieczniki są raczej rzadko stosowane u odbiorców, teraz używa się wyłączników instalacyjnych nadprądowych (eSy) i różnicowoprądowych, oraz innych. Z definicji wylatują, gdy prąd im się nie zgadza ;), nie napięcie.
Tu doszło do urwania przewodu zerowego i zastąpienia go inną fazą,jak mniemam, ciekawi mnie co na to różnicówka? Bo raczej powinna wylecieć, chyba że jej nie było.

Awatar użytkownika
veeefour
pisarz
pisarz
Posty: 258
Rejestracja: wt 12 maja 2015, 20:47
Imię: Przemek
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: NEGATYWNIE

Post autor: veeefour » śr 26 sie 2015, 17:51

A czym sie kolego rozni bezpiecznik od wylacznika nadpradowego - wylacznik instalacyjny to tez raczej co innego...?
No i przewod zerowy...nie ma takiego...nie to zebym sie czepial ;)

Roznicowka tez nie ma nic do pradu wstecznego...

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4208
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: NEGATYWNIE

Post autor: emil » śr 26 sie 2015, 21:54

Tym się kolego różni, że wartość prądu podana na "bezpieczniku" jest wartością maksymalną, którą bezpiecznik udźwignie, czyli dla 10A przy 10A się przepali bezzwłocznie ;)
W nadprądówce, czyli potocznie zwanym "esie" to wartość znamionowa i na niej może pracować ciągle, a żeby wywalić natychmiast taką nadprądówkę to prąd musiałby być większy od znamionowego ok 2-2,5 raza ;). Nawet przy przekroczeniu o 1,5 krotności prądu znamionowego zwykły es działa do kilkunastu minut. Taka subtelna różnica ;) (bawiłem się lata temu w badania takich zabezpieczeń).

Różnicówka mając na przewodach różne prądy we/wy powinna wylecieć. A różnica powinna powstać nie wskutek upływu do ziemi, tylko wskutek przesunięcia faz o 120 stopni, bo przez odbiorniki coś tam popłynęło skoro zostały uszkodzone, obwód musiał się jakoś zamknąć.

Awatar użytkownika
Falcon
pisarz
pisarz
Posty: 307
Rejestracja: wt 11 wrz 2012, 21:39
Imię: Artur
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piaseczno

Re: NEGATYWNIE

Post autor: Falcon » śr 26 sie 2015, 22:48

Mnie też sie kiedyś upaliło zero na budynku i elektrownia zapłaciła za naprawe telewizora bo reszta wytrzymała.
Fiu,fiu zaszczekał kot Filemon

Awatar użytkownika
bintom
zadomowiony
zadomowiony
Posty: 62
Rejestracja: czw 09 sie 2012, 22:21
Imię: Tom
województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna

Re: NEGATYWNIE

Post autor: bintom » śr 26 sie 2015, 23:28

Różnicówki nie ma bo to stara instalacja.
Jestem po wizycie gościa ze spółdzielni , bo to w ich skrzynce była awaria. Chcą się dogadać, spisał co uległo awarii i mają zapaść decyzję w ciągu kilku dni. Jest opcja że naprawia na własny koszt ( telewizor i kuchenkę gazowa) resztę odkupią albo pokrywają ubezpieczeniem i wtedy to już kwestia ubezpieczalni jak do tego podejdą.
A i jeszcze okazało się, że jeszcze jedno mieszkanie zostało tak jak moje potraktowane mega mocą :-( .

Awatar użytkownika
veeefour
pisarz
pisarz
Posty: 258
Rejestracja: wt 12 maja 2015, 20:47
Imię: Przemek
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: NEGATYWNIE

Post autor: veeefour » czw 27 sie 2015, 05:49

emil pisze:Tym się kolego różni, że wartość prądu podana na "bezpieczniku" jest wartością maksymalną, którą bezpiecznik udźwignie, czyli dla 10A przy 10A się przepali bezzwłocznie ;)
W nadprądówce, czyli potocznie zwanym "esie" to wartość znamionowa i na niej może pracować ciągle, a żeby wywalić natychmiast taką nadprądówkę to prąd musiałby być większy od znamionowego ok 2-2,5 raza ;). Nawet przy przekroczeniu o 1,5 krotności prądu znamionowego zwykły es działa do kilkunastu minut. Taka subtelna różnica ;) (bawiłem się lata temu w badania takich zabezpieczeń).

Różnicówka mając na przewodach różne prądy we/wy powinna wylecieć. A różnica powinna powstać nie wskutek upływu do ziemi, tylko wskutek przesunięcia faz o 120 stopni, bo przez odbiorniki coś tam popłynęło skoro zostały uszkodzone, obwód musiał się jakoś zamknąć.
A ja mam bezpieczniki zwloczne i szybke...bezpieczniki ktore tak nazwales...sa to wkladki topikowe. Zakladam WYLACZNIK nadpradowy o charakterystyce C i dziala jak wkladka zwloczna.
W domu u siebie mam zalozony wylacznik selektywny zamiast wylacznika C. Wkladka topikowa tez jest nadpradowa...

Charakterystyka A:
– próg niezadziałania – 2x prąd znamionowy wyłącznika (In)
– próg zadziałania – 3x prąd znamionowy wyłącznika (In)

Charakterystyka B:
– próg niezadziałania – 3x In
– próg zadziałania – 5x In

Charakterystyka C:
– próg niezadziałania – 5x In
– próg zadziałania – 10x In

Charakterystyka D:
– próg niezadziałania – 10x In
– próg zadziałania – 20x In

Roznicowka nigdy nie zadziala na taka sytuacje jak mial kolega.

Sorry, podajesz niepradziwe informacje.Bez urazy, moi nauczyciele sie w grobach przewracja. :cool

Awatar użytkownika
emil
stary wyjadacz
stary wyjadacz
Posty: 4208
Rejestracja: ndz 21 gru 2008, 22:10
Imię: Łukasz
województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SO/SZA

Re: NEGATYWNIE

Post autor: emil » czw 27 sie 2015, 16:07

Ciekawa teoria co do różnicówki 8) bo już z założenia powstała różnica na przewodach L1 i N... Tyle tylko, że różnicówki w tym układzie nie ma. Ale pozdrów nauczycieli skoro wiesz co robią 8)

Jakby były założone bezzwłoczne, to by się nic nie stało może, ale jak widać było inaczej. Bezpiecznik (w domyśle topikowy) jest coraz rzadziej stosowany, pewnie ze względu na wygodę.

Powyższym postem potwierdziłeś moje zdanie co do krotności podanej wartości znamionowej prądu, jaki musiały by płynąć, by zwykłego esa wywalić nagle (raczej wątpię, żeby w tablicy głównej stosowano A), a bardziej chodziło mi o różnicę w podanym parametrze na bezpieczniku i esie.

Awatar użytkownika
veeefour
pisarz
pisarz
Posty: 258
Rejestracja: wt 12 maja 2015, 20:47
Imię: Przemek
województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

Re: NEGATYWNIE

Post autor: veeefour » czw 27 sie 2015, 17:04

Pozdrowie nie martw sie jak bede juz po drugiej stronie.

Poki co to przyswoj sobie terminy prad wsteczny i prad uplywowy a zobaczysz jak bardzo kopiesz w sosne.

Bezpieczniki zwloczne i bezzwloczne to znow sobie pomieszales...prosze cie poczytaj najpierw potem sie wypowiadaj.
W tzw mieszkaniowce stosuje sie zwykle zabezpieczenia o charakterystyce B czyli prog zadzialania x5 prad znamionowy. Nie sa to moje wymysly tylko parametry przepisane z ksiazki
ktora mam zeskanowana a uczylem sie z niej w technikum. Wierz mi pisali ja ludzie bardziej wykwalifikowanie od ciebie i madrzejsi od mnie. Wiec prad musi byc 5x wiekszy nie jak pisales
2,5 do 3x - tak by zadzialal A a jak chodze po tej ziemi to widywalem je tylko w przemyslowce ale nigdy w mieszkaniowce.
Przy przekroczeniu produ jak pisales o 1,5x zabezpiecznie z charakterystyka B zadziala po ok 50s sekundach(z racji raczej termicznej bo w teorii w ogole zadzialac nie powinno) - wylaczniki instalacyjne nadpradowe sa normalizowane od 50 lat i wszystkie musza dzialac tak samo.
Wnioskuje ze umiesz czytac wykresy?
Obrazek


Wiec w zwiazku z powyzszym pleciesz Lukaszu kompletne bzdury...bez urazy.

Nie moge ci odmowic tego, ze cos tam wiesz w tym temacie ale musisz miec tez na uwadze, ze czytaja to forum ludzie ktorzy maja z tym do czynienia zawodowo i bardzo
takich ludzi drazni sposob w jakis opisujesz pewne zjawiska. Nie bede ciagnal juz tego temetu bo to nie jest do tego miejsce.
Pozdrawiam i proponuje wiecej odwagi wprzyznawaniu sie do bledow. Ja z tym problemu nie mam 8)

Awatar użytkownika
saywer
teksciarz
teksciarz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 11 kwie 2010, 19:17
Imię: Paweł
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: NEGATYWNIE

Post autor: saywer » pt 28 sie 2015, 00:54

Panowie dajcie już spokój ...

Awatar użytkownika
zaba80r
pisarz
pisarz
Posty: 234
Rejestracja: wt 27 mar 2012, 20:02
Imię: Piotr
województwo: poza granicą Polski
Płeć: Mężczyzna

Re: NEGATYWNIE

Post autor: zaba80r » pt 28 sie 2015, 11:37

Załóżcie nowy wątek. ... bo ma to mało wspólnego z "Negatywnie " poza waszymi relacjami. ... waszymi i waszych nauczycieli :lol:
“You live more in 5 minutes going flat out on a vehicle like this than most people live in a lifetime” – Burt Munro...The world fastest Indian...

Awatar użytkownika
Koobsky
pisarz
pisarz
Posty: 399
Rejestracja: pt 09 lis 2012, 22:03
Imię: Kuba
województwo: poza granicą Polski
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bristol, UK
Kontakt:

Re: NEGATYWNIE

Post autor: Koobsky » sob 29 sie 2015, 02:12

bintom pisze:Godzina 20.00 wczoraj i słyszę jakby strzały, wychodzę z łazienki, a to żarówki strzelają! Wszystko świeci jakby 2x mocniej. Wyłączyłem jak najszybciej co się dało. Okazało się że w mojej klatce wszystkim wyłączył się prąd, a u mnie jakby ten prąd przyszedł ze zdwojoną siłą. Elektryk stwierdził, że zrobiło się jakieś przepięcie. Skutek? Padło sprzętu za jakieś 2k bardzo cienko licząc . Jak ku.wa można mieć takiego pecha ? Mam już dość tego, nie mam sił.
Masakra. Chyba bym się zastrzelił jak by mi się takie coś przytrafiło. Pies obsrał telewizor ale jak by mi tak np. komp padł to był bym jakieś 15000 zł w plecy... Chyba bym się zastrzelił. Tylko tyle dobrze, że mam wszystko ubezpieczone ale np. dane typu zdjęcia są już nie do odkupienia.
Mam nadzieję, że zwrócą Ci wszystkie koszty bo sytuacja raczej mało przyjemna...
http://www.goriders.net
Zapraszam do polajkowania mojego fanpage'a na facebook'u. :)
https://www.facebook.com/www.goriders.net

Moja VFR'a...
VFR 800 V-Tec

Awatar użytkownika
mozek
pisarz
pisarz
Posty: 329
Rejestracja: śr 23 paź 2013, 19:59
Imię: Ksystof
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wilno

Re: NEGATYWNIE

Post autor: mozek » sob 29 sie 2015, 05:38

Koobsky pisze:
bintom pisze:Godzina 20.00 wczoraj i słyszę jakby strzały, wychodzę z łazienki, a to żarówki strzelają! Wszystko świeci jakby 2x mocniej. Wyłączyłem jak najszybciej co się dało. Okazało się że w mojej klatce wszystkim wyłączył się prąd, a u mnie jakby ten prąd przyszedł ze zdwojoną siłą. Elektryk stwierdził, że zrobiło się jakieś przepięcie. Skutek? Padło sprzętu za jakieś 2k bardzo cienko licząc . Jak ku.wa można mieć takiego pecha ? Mam już dość tego, nie mam sił.
Masakra. Chyba bym się zastrzelił jak by mi się takie coś przytrafiło. Pies obsrał telewizor ale jak by mi tak np. komp padł to był bym jakieś 15000 zł w plecy... Chyba bym się zastrzelił. Tylko tyle dobrze, że mam wszystko ubezpieczone ale np. dane typu zdjęcia są już nie do odkupienia.
Mam nadzieję, że zwrócą Ci wszystkie koszty bo sytuacja raczej mało przyjemna...

A to co Ty masz tam za komp za 15000pln skoro juz sie tak chwalisz?

Awatar użytkownika
kiki
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2502
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 12:53
Imię: Piotr
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Węgrów
Kontakt:

Re: NEGATYWNIE

Post autor: kiki » sob 29 sie 2015, 18:29

Miesiąc po skończeniu się gwarancji juz drugi raz rozpruły się szwy na rękawicach shima vrs1... Przejechałem w nich w tym sezonie może z 900km.... W tamtym roku szwy puściły po 1100km....

Napisałem maila do szefa sprzedaży- zobaczymy co odpisze...

Awatar użytkownika
benito
ostry klepacz
ostry klepacz
Posty: 2333
Rejestracja: śr 28 mar 2007, 12:10
Imię: Jarek
województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: NEGATYWNIE

Post autor: benito » sob 29 sie 2015, 19:03

Reklamuj. Zaakceptują. ..
Honda VFR800 - RC46 - `98
Honda VTR1000SP1 - RC51 - `00
KTM LC4 640 SM - `04
Honda CBR 929 - SC44 - `01
Yamaha WR 426 F - `01
Aprilia Tuono - `06
BMW K1200S - `05

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości